preloader

Ev Güvenliğinizi Sağlamanın 5 Yolu  

14.10.2022
Ev Güvenliğinizi Sağlamanın 5 Yolu  

Yazı Boyutu:

Yeri gelip dinlenerek yeri gelip eğlenerek zaman geçirdiğimiz evimiz, nasıl ki bizim için huzur dolu bir yuvaysa bir anda talihsiz bir kazayla güvensiz bir alana da dönüşebilir. Ev güvenliğini nasıl sağlayabiliriz; gelin şu 5 maddeye birlikte bakalım.

Eviniz, kuşkusuz her seferinde döndüğünüz ve sizi bağrına basan o huzurlu yuvanız. Ancak dikkat etmediğinizde bu yuvada güvenliğiniz tehdit altında kalabilir. Evinizde alacağınız bazı güvenlik önlemleriyle hem sevdiklerinizi ve kendinizi koruyabilir hem de mal kaybınızı muhtemel kazalara karşı en aza indirebilirsiniz. Eviniz güvenlik anlamında nelere ihtiyaç duyuyor? Öncelikle bu soruyu sorup ihtiyaçlarınızı tespit ederek önlemlerinizi almaya başlayabilirsiniz. Peki, ev güvenliğinizi sağlamanın yolları nelerdir? Sizin için 5 maddede açıklamaya çalışalım.

Alarm Sistemi Taktırın

Ev güvenliği dendiğinde akla ilk gelen tehlikelerden biri eve hırsız girmesi olsa gerek. Evdeyken, dışarıdayken ya da uzun süreli seyahatleriniz sırasında her an mümkün olabilecek bu ihtimal için gece uyurken ya da evden çıkarken, hatta gün içinde evde otururken bile kapıyı kilitlemenin veya pencere ve balkonlarınızın kapısını kapamayı ihmal etmemenin yanında ev alarm sistemlerinden de faydalanabilirsiniz. Alarm sistemleri sayesinde hem her daim güvende hissedebilirsiniz hem de aklınız evde kalmaz. 7/ 24 aktif olan bu alarmlar, sizi sadece hırsızlardan korumaz. Aynı zamanda yangın, su baskınları ve benzeri acil durumlarda da uyarı vererek müdahale için geç kalmanızı önler.

Konut Sigortası Yaptırın

Ev Güvenliğinizi Sağlamanın 5 Yolu

Konut sigortası ile evinizi ve eşyalarınızı; depremden yangına, su baskınından hırsızlığa yukarıda sözünü ettiğimiz pek çok riske karşı güvence altına alabilirsiniz. Burada, su baskını ve yangın gibi riskler nedeniyle komşularınıza verebileceğiniz zararları da konut sigortası poliçesi kapsamında karşılayan Anadolu Sigorta Konut Sigortası yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Anadolu Sigorta Konut Sigortası kapsamında güvencenizi sadece eviniz ve içindeki eşyalar için değil, evin içinde yaşayanlar ve sorumlulukları için de almış olursunuz. Bunun yanında size özel olarak sunulan, hayatınızı kolaylaştıracak pek çok ek hizmetten de ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

İster ev sahibi olun ister kiracı; Anadolu Sigorta’da herkesin ihtiyacına ve bütçesine uygun bir konut sigortası bulunabilir. Bir talihsiz olayla birlikte evinizin oturulamaz hale gelmesi sonucu kiracınız taşınmak zorunda kalabilir ve ev sahibi olarak kira gelirinden mahrum kalabilirsiniz. Ayrıca taşınma ve enkaz kaldırma giderleri de büyük bir külfet oluşturacaktır. Anadolu Sigorta Konut Sigortası ile tüm bu yüklerden kurtulabilir, huzurunuzu ve mutluluğunuzu güvende olduğunuz hissiyatıyla doyasıya yaşayabilirsiniz. Anadolu Sigorta’da herkesin huzuruna uygun bir Konut Sigortası var.

Doğalgaz, Su ve Elektrik Sisteminizi Kontrol Ettirin

Doğalgaz tesisatınızda oluşacak bir kaçak, zehirlenmenin yanında yangın çıkmasına da sebep olabilir. Elektrikte de oluşan bir aksaklıkta elektrik çarpması kazasıyla birlikte yine yangın çıkabilir. Su tesisatınızda ise herhangi bir sorun olması su baskını tehlikesiyle karşı karşıya olduğunuzun göstergesidir. Eğer gaz kaçağından şüphelendiğiniz en ufacık bir durum olursa tesisatınızı kapatın, yetkililere haber verin ve kesinlikle yanıcı herhangi bir madde ile bu alana yaklaşmayın. Bunun yanında rutin kontrollerinizi ihmal etmemek de işinizi sağlama alacaktır. Ayrıca gaz kaçağı ihtimaline karşı camdaki mazgalları kesinlikle açık tutmak da önemli bir tedbirdir. Elektrik konusunda ise prizlerde açık olduğu ya da kabloların görünmesi gibi durumlarda bu prizleri kesinlikle kullanmamanız gerekir. Ve evinizde bulunan bu tür prizler ile yine bozulmuş elektrikli aletler varsa, mutlaka tamir ettirin. Ayrıca su ile temas söz konusu olduğunda elektrikli ürünlerinizi dikkatli kullanın. Su tesisatı konusuna gelince, damlayan boru ya da muslukları mutlaka değiştirin. Gözlem her şeydir; her zaman evinizin tesisatlarında bir sorun olup olmadığını kontrol etmeyi rutininiz haline getirebilirsiniz.

Mobilyalarınızı Depreme Karşı Duvara Sabitleyin

Ev Güvenliğinizi Sağlamanın 5 Yolu

Evde tehlike oluşturacak bir diğer sebep de sabitlenmemiş mobilyalardır. Eşyaları sabitlemek, her şeyden önce ülkemizin gerçeği deprem için son derece elzemdir. Herhangi bir deprem anı için mobilyalarınız, konumu ve durumu itibarıyla hareketinizi kısıtlamamalı ve düşmeyecek şekilde montajlanmalıdır. Sadece deprem için değil, sağlam bir şekilde monte edilmemiş herhangi bir eşya herhangi bir anda da düşerek evde başınıza bir kaza gelmesine sebep olabilir.

Deprem Anında Hızlı Tahliye Sağlayan Kilit Sistemi Taktırın

Biz başlığa “Ev Güvenliğinizi Sağlamanın 5 Yolu” dedik, ancak aslında ev güvenliği de özellikle günbegün gelişen teknolojiyle artık derya deniz bir konu. Onlar arasından bir örnek verecek olursak, depremlere karşı alınması gereken önlemlerin her gün biraz daha önem kazandığı ülkemizde, mandal ve sürgü otomatik kilitleme fonksiyonu bulunan kilitlerle deprem anında hızlı tahliye imkânı bulabilirsiniz. Bu fonksiyonlu ürün, kapının tüm kilitlerini sadece evin içinden ve kapı kolunu indirerek açabilmenizi sağlayacak şekilde üretilmiştir.

Elbette bunun yanında deprem çantası hazırlama ve deprem anında evde saklanacağımız yerleri tespit ederek hayat üçgeni oluşturma, artık dilimize ve aklımıza pelesenk ettiğimiz yöntemlerdir.

*Bu içerik Anadolu Sigorta sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Etiketler

Damla Karakuş
Damla Karakuş Tüm Yazıları