preloader

6 Adımda Mutfağınızı Yenileyin

15.11.2023
6 Adımda Mutfağınızı Yenileyin

Yazı Boyutu:

Mutfağınızın havasını değiştirecek pratik çözümler ve stil sahibi fikirler arıyorsanız, dekorasyon trendlerinin izinde oluşturduğumuz ilham pusulamıza göz atabilirsiniz.

Mutfağınızı yenilerken işe, tasarımcıların evin kalbi olarak adlandırdıkları mutfaktan başlayabilir, yeni pratik düzenlemeler yaparak fonksiyonelliği artırılmış çözümler yaratabilirsiniz. Yeni nesil mutfaklar daha doğal ve özgür seçimlerle kişiselliği artırılmış bir düzene sahip. Siz de en sevdiğiniz mavi tonuyla bir duvarı boyatmaktan, açık raf sistemleri yaptırarak el işi seramik tabaklarınızı sergilemekten çekinmeyin. Anneannenizden kalan ahşap Thonet sandalyeleriniz, bakır aksesuarlar ve canlı bitkiler mutfağınızı kişiselleştiren cazibesi yüksek ipuçlarından sadece bazıları…

Doğal Malzemeler Kullanın

6 Adımda Mutfağınızı Yenileyin

Mutfakların evin sosyalleşme alanlarına dönüştüğünün işaretini veriyor trend guruları. Ailecek çevresinde toplanabileceğiniz keyifli bir yemek masanız varsa, buranın mekândaki ilgi odağı olacağını unutmayın. Bu sene yaz sezonuna damgasını vuran bohem hasır örgü aydınlatmalar, zemine koyacağınız jüt bir kilimle uyumlu bir bütün oluşturarak mutfağın samimi ve doğal kurgusunu pekiştirecektir. Yine mutfağınızın tüm havasını değiştirecek bir başka fikir de eskimiş mutfak karolarını daha rafine ve sade seçimlerle değiştirmek olabilir. Karmaşık ve göz yoran görünümlerden kaçının, doğal malzemelerle yalınlığın süzgecinden geçirilmiş seçimler yapın.

Duvar Boyasını Yeniden Düşünün

6 Adımda Mutfağınızı Yenileyin

Duvarlarda ton sür ton farklı renkler kullanmak mekândaki enerjiyi yükseltir, diyor uzmanlar. Tek renk monoton mutfak duvarlarınıza mavinin tonlarından seçeceğiniz iki farklı rengi uygulayarak dinamik ve estetik bir görünüm yaratabilir hatta ahşap yemek sandalyelerinizi de aynı mavi tonlarına boyatarak mutfağınızdaki görsel dengeyi yakalayabilirsiniz. Kiremit tonları ve hardal sarıları arasında değişen renk skalaları da bu senenin mutfak tercihleri arasında.

Pratik Mutfak Aletleriyle Hayatınızı Kolaylaştırın

6 Adımda Mutfağınızı Yenileyin

Ünlü mimar Louis Sullivan’ın tasarım tarihine yön veren “Form fonksiyonu takip eder” sözü yeni nesil mutfak kurgularının her alanında öne çıkıyor. Mutfak aletlerine baktığımızda ise fonksiyonel ve pratik ürünlerin çok tercih edildiğini görüyoruz.

“Az Yer Kaplar Çok İş Yapar” sloganıyla Ingenio serisini sunan Tefal, tam da pratik ve fonksiyonel küçük ev aleti ve mutfak araç gereçleri arayanların ihtiyacını karşılaşıyor. Tefal Ingenio, farklı boylardaki iç içe geçen tasarımıyla mutfaktaki saklama hacimlerinde minimum yer kaplıyor. Hem tava hem tencere olarak kullanılabiliyor, ocakta açık ateş üzerinde tercih edilebiliyor ve fırına girebiliyor. Buzdolabında saklama yapılabiliyor ve en güzel özelliklerinden biri olarak belirtmeliyiz ki bulaşık makinesinde yıkanabiliyor! Tüm parçalarda takıp çıkarılabilen tek bir sap kullanılıyor ve bu patentli sap 10 kg’a kadar ağırlık kaldırabiliyor.

PFOA, kurşun ve kadmiyum içermeyen güvenli titanyum kaplaması, tavalara üst seviyede yapışmazlık kazandırıyor. Tefal’e özgü Thermo-Signal, tava pişirmeye hazır sıcaklığa eriştiğinde tamamen kırmızıya dönüyor ve ideal sonuçlar almayı kolaylaştırıyor. Böylece tarifleri rahatça deneyebiliyorsunuz!

Duvar Kağıtlarıyla Hareket Katın

6 Adımda Mutfağınızı Yenileyin

Hep İngiliz country tarzı evlerin mutfaklarına özeniyor ama kendi mutfağınıza o havayı nasıl verebileceğinizi bilmiyorsanız işe duvar kağıdı seçiminden başlayabilirsiniz. Dikey çizgili soft renklerin hakim olduğu bir duvar kağıdı mekânı daha samimi ve sıcak kılacaktır. Anneannenizden kalan eski ahşap Thonet sandalyelerinizi mutfak masanızda değerlendirebilir, ahşap malzemelere ağırlık vererek country stilini destekleyebilirsiniz.

Hygge’yi Mutfağınıza Taşıyın

6 Adımda Mutfağınızı Yenileyin

Geçtiğimiz senelerde trendsetter’ların dilinden düşmeyen Danimarkalıların Hygge akımı yeni nesil mutfak kurgularında kendini gösteriyor. Peki siz kendi Hygge’nizi nasıl mı yaratacaksınız? Mutfağınızda pencere önünde fesleğen, nane, kekik gibi arada ucundan koparıp yemeklerinize lezzet katabileceğiniz mutfak otlarına yer verebilirsiniz. Mutfak sandalyelerinizi rahatlığı estetikle birleştiren ergonomik modeller arasından seçebilir, minik kır çiçeği desenli duvar kağıtlarıyla doğayı lezzet üssünüze taşıyabilirsiniz. Sabah kahvaltısı yaparken fonda çalan Miles Davis tınıları, akşam sofralarınızı süsleyen mumlar, vazolar içine yerleştirilmiş lavantalar evde keyif yapma becerisi olarak tanımlanan Hygge akımının mutfaktan geçen sırları arasında…

Aydınlık Seçimler Yapın

6 Adımda Mutfağınızı Yenileyin

Retro stilin zemindeki temsilcilerinden dama deseni siyah beyaz karolar geri dönüyor. Mekânda baskın bir görünüm yaratan bu karolara mutfakta en yakışan dekorasyon anlayışı ise Nordik stile özgü seçimler. Son yıllarda popülerliğini artıran nostaljik metro karolar ise duvar yüzeylerinde mutfak tasarımcılarının başrol oyuncuları arasında.

*Bu içerik Tefal iş birliğinde hazırlanmıştır.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları