preloader

Lüks İkinci El Alışverişi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

02.11.2023
Lüks İkinci El Alışverişi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Değişen dünya düzeninde zamanla kıymetini anladığımız bir değer olarak ikinci el lüks alışveriş yeniden yükselişe geçiyor.

Lükse yönelik her şeyin ikinci el olarak sunulduğu bir dünya düşünün… Hem lüks ulaşılamaz olmaktan çıkıyor, hem stilinize değeri olan parçalar katıyorsunuz hem de modanın hızlı akışına dur diyenlerden oluyorsunuz.

Son dönemde moda ve mücevher gibi sektörlerde yükselişe geçen ikinci el alışveriş bilinçli davranma ve lüksün değerini anlama konusunda oldukça önemli bir akıma dönüşmüş durumda. Sürdürülebilir modaya etkili bir fayda sağlamaya başlamış durumda.

Fast Fashion’a Kısa Bir Bakış

Peki buraya gelmeden önce tanımamız gereken bir kavram var, fast fashion nedir?

2000’li yıllardan beri süre gelen bir kavram fast fashion aslına bakarsanız. Defile şıklığındaki ürünleri çok daha uygun fiyatlarda potansiyel müşteriler ile buluşturma stratejisi. Öncü şirketlerin başında gelen dünya markalarının, bulunduğu yerden farklı ülkelere yayılması ile fast fashion olgusu da yayılmış oldu hayatımıza. Adından da anlayabileceğiniz üzerine kısa zamanda daha düşük kaliteye sahip seri bir üretim şekli fast fashion.

Ancak değişen zaman, bilinçlenen insanlar artık alışveriş alışkanlıklarını da zamanla 2. el lüks alışveriş düzenine doğru şekillendirmeye başladı. Ülkemiz de de çeşitli örneklerini görebileceğimiz lüks 2. el e-ticaret siteleri zamanla hem sayıca hem de talep doğrultusunda çoğalmaya başladı bile.

Original Seconds, Authentic Seconds, Deluxeseconds, Peony Collective bunlardan yalnızca bir kaçı. Yurt dışından alınan ya da kendi ürününü satışa koymak isteyen müşteriler tarafından tedarik edilen ürünler çeşitli yazılım programlarıyla ya da uzman kişiler tarafından orijinalliğinin onaylanmasının ardından satışa sunuluyor.

Yerli İkinci El Lüks Alışveriş Siteleri

Original Seconds

Annesi Sinem Gürkaynak’tan devraldığı şirketin başındaki isim Eda Gürkaynak. Türkiye’de 2. el lüks alışverişin ilk örneklerinden biri olan Original Seconds, hem bir satın alma hem de satış yapma platformu. Ayakkabı, çanta, giyim ve aksesuar üzerine oldukça alternatifli bir lüks alışveriş sitesi.

Authentic Seconds

Seda Canatan tarafından 2012 yılında kurulan bir diğer lüks 2. el alışveriş şirketlerden biri olan Authentic Seconds’ın kendi sitesi üzerinden ürünleri inceleyip, satın alabilmeniz mümkün. Dilerseniz Nişantaşın’da bulunan showroomunu da ziyaret edebilirsiz tabi, oldukça keyifli ve eşsiz ürünlere sahip çeşitliliğe karşı hazır olun!

Deluxeseconds

Sürdürülebilir gelecek kaygısıyla kurulan Deluxeseconds’ın kurucusu ise Zeynep Akçıray. İstanbul Kuruçeşme’de bulunan mağazasından ya da online platformlardan ürün alabileniz mümkün.

Peony Collective

2018’de kurulan Peony Collective, çanta, ayakkabı ve giyimin yanı sıra çocuk kategorisinde de satış yapan bir lüks 2. el platformu. Diğer tüm markalar gibi burada da ürünlerinizi satabilmeniz mümkün.

Yabancı İkinci El Lüks Alışveriş Rehberi

Vestiaire Collective

Avrupanın en kapsamlı lüks 2. el alışveriş sitesi unvanına sahip Vestiaire Collective, her hafta eklenen ürün çeşitliği ve marka alternatifleriyle her segmente hitap edebiliyor. İstenilen kondisyonda bütçenize uygun ürün bulmanız mümkün.

Vestiaire Collective‘i diğer şirketlerden ayıran özelliği ise; tıpkı ülkemizdeki örneği dolap gibi, satıcıların kendi ürünlerini yüklemesiyle operasyon sürdürülüyor.

Akla gelen ilk soru, dışarıdaki bir satıcının orjinal olmayan ürün satabileceği kanısı olabilir. Ancak burada iyi kurgulanmış bir optimizasyon var. With Authentication seçeneği ile ürünü önce orjinallik teyidi için kontrollük merkezine göndermeyi seçebilirsiniz. Bu seçenekten sonra ürün size kargolanıyor. Vestiaire Collective’in bir diğer güzel özelliği ise ürüne teklif verebiliyor olmanız! Şimdilik yalnızca Hong Kong, Amerika, Avrupa ülkeleri ve İngiltere’de hizmet verebiliyor Türkiye için ne yazik ki shipping seçeneği bulunmuyor.

Hardly Ever Worn it

Gardıropda biriken ve giyilmeyen kıyafet, ayakkabı, ve aksesuarların nakite dönüştürülme fikriyle ortaya çıkan ve 2012 yılında kurulan bir lüks 2. el satın alma platformu Hardly Ever Worn it.

Kate Moss ve Gigi Hadid gibi pek çok ünlü ismin gardırobundaki eşyaların satılması için İngiliz Vogue ile iş birliği yaparak gelirin hayır kurumuna bağışlanmasını sağlayan bir şirket aynı zamanda.

Satışa sunulan tüm ürünler, uzman kadrosuyla orjinalliği onaylanan ürünlerden oluşuyor. Ürünleri incelerken Authentication ibaresini görüyorsunuz zaten. İngiltere’de hizmet veren şirket’in Türkiye’ye shipping hizmeti var ancak kargo ücreti ve çeşitli vergilerle oldukça pahalı bir hizmet olabilir. Amex, Visa ya da Mastercard kredi kartları sistemde kabul ediliyor.

Farfetch Pre-Owned

Hali hazırda başarılı bir e-ticaret platforma sahip Farfetch, 2010 yılında’dan itibaren 2. el lüks bir satın alma ağı da kurdu şirket bünyesinde. Hermès’den Christian Dior’a kadar dünyaca ünlü pek çok markanın eşsiz ürünlerini bulabileceğiniz bir e-ticaret sitesi Farfetch. Vergi ve shipping hizmetini göze alıyorsanız denemeye değer!

Yurt dışından tedarik edebileceğiniz pek çok site var. Depop, eBay, Reluxe, Sellier, Retold bunlardan yalnızca bir kaçı. Eğer otomatik bir orjinallik onayı bulunmayan e- ticaret sitelerinden alışveriş yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken kuralları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ürünün faturası, yakın zamanda alınan bir ürün ise muhakkak faturası olur ancak vintage ya da yıllanmış ürünlerde maalasef bu mümkün değil.
  • Orjinallik kodu (ürünün seri numarası)
  • İşçiliğin kusursuz olması, örneğin çanta gibi ürünlerde logo simetrik, dikişlerin birbirini takip eden bir düzende olması gerekir.
  • Materyal kalitesi; deri ya da süet gibi malzemelerin dokusu ve kokusu taklit üründen ayırt edebilmeniz için önemli bir detay.
  • Güvenilir yerlerden alışveriş, güvenmediğiniz sitelerden ya da şahışlardan ürün alışverişi yapmamanız.

{12594}

Ceren Akdeniz
Ceren Akdeniz Tüm Yazıları