preloader

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

30.10.2023
Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Yazı Boyutu:

Sürdürülebilir güzellik rutini için takip etmeniz gereken ipuçlarını keşfedin.

Dünyanın kaynakları hızla tükenirken sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek önemli bir hal alıyor. Su kaynaklarının minimumda harcanması, toprağı yormadan maksimum verim alınması ve enerji kaynaklarının dengeli bir şekilde harcanması dünyanın geleceği için çok önemli. Eğer bu şekilde tüketmeye devam edersek uzmanlar kaynaklarımızın maksimum 50 yıl daha dayanabileceğini söylüyor. Büyük değişimlerin küçük adımlarla gerçekleştiğini varsayarak; bu durumu değiştirmek için her alanda yapabileceklerimiz var. Güzellik rutinlerimiz de buna dahil.

Artık pek çok marka formüllerini titizlikle seçiyor, zararlı kimyasallar kullanmıyor, doğal bileşenlere yöneliyor, geri dönüştürülebilir paketleme yapıyor. Sizler de dünyaya bıraktığınız karbon ayak izinizi azaltmak için önemli olan bu adımları takip ederek, güzellik rutininizi daha sürdürülebilir yapabilirsiniz.

Sürdürülebilir Markaları Seçin

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

İçeriklerine özen gösteren, atık yönetimini düşünüp paketlemede gereksiz ürün kullanmayan, üretimde enerji tasarrufuna dikkat eden markalardan seçim yapmak sürdürülebilir güzellik ürünü seçmenin ilk adımı olmalı. Cildinizin ihtiyacına göre, iyi içeriklerle ürünlerini kullanan markalar her zaman tercihiniz olsun.

Sadece satın aldığımız gıdalarda değil kozmetiklerde de birçok zararlı içerik var. Tüm gün cildimizde duran kozmetik ürünleri ya da cilt temizliği – bakımı için kullandığımız ürünlerin içeriği de en az yediklerimiz kadar önemli. Bu anlamda çoğu kişi yenebildiği için rujlara önem verse de aslında ciltte kullandığımız her ürün olabildiğince temiz içerikli olmalı. Çünkü yiyeceklerdeki zararlı maddeler karaciğer tarafından bir nevi süzgeçten geçiyor ama ciltte kullanılanlar direkt olarak hücrelerimize karışıyor.

Bunun yanı sıra markaların paketleme süreçlerini de araştırmayı unutmayın. Işıl ışıl paketlerle reyonlara konulan kozmetik ürünler ilk bakışta çok cezbedici gelebilir. Ama aslında hepsi dünyada yıllarca kalcak çöplere neden oluyorlar. Bir başka deyişle attığımız her çöp, gerisinde karbon ayak izi bırakıyor; sera gazına dönüşüyor. Pasifik Okyanusu’ndaki plastik kıtalarında da bu paketlerin etkisi var. Doğal ve sürdürülebilir cilt bakım markalarını incelemek için bu rehbere göz atın.

Suyu Minimumda Kullanın

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Temiz su kaynakları en hızla tükettiklerimizden. Bunun nedeni de gereksiz yere suyu harcamaktan kaynaklanıyor. Banyoda, el yıkarken, yüz temizlerken, diş fırçalarken suyu açık bırakarak her yıl, her ev tonlarca suyu ziyan etmiş oluyor.

Suyun tazyikini ayarlamak, kullanılmayan anlarda musluğu kapatmak, banyoyu kısa tutmak yapabileceğimiz su tasarrufu konusunda yapabileceğimiz en büyük adımlardan. Suyu çok sıcak kullanmak da dünya kaynaklarını tüketen unsurlardan. Bireysel su tasarrufu önerilerimiz için tıklayın.

Son Kullanma Tarihine Önem Verin

Göz kaleminiz, rujunuz hatta kremleriniz yıllarca sizinle olsa bile aslında son kullanma tarihlerine uygun olarak kullanılmalı. Özellikle doğal içerikli makyaj malzemeleri, kimyasallarla korunmadıkları için son kullanma tarihlerinden sonra kullanılmamalılar. Bunun sürdürülebilirlikle şöyle bir alakası oluyor: Büyük ebatlardaki değil, son kullanma tarihine kadar bitirebileceğiniz ürün seçmelisiniz ki aldığınız ürün çöp olup dünyaya sera gazı olarak dönmesin.

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Eğer çok sık göz kalemi kullanan biri değilseniz mini boy bir kalem yeterli olacaktır. Fondöten gerektirmeyen bir cildiniz varsa, sadece gece makyajında kullanmak üzere alacağınız seyahat boy bir ürün seçebilirsiniz.

Makyaj Çantanızı Kalabalıklaştırmayın

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Mat, parlak ve kremsi kısacası her türde ve renkte ruj, farklı dokuda fondötenler, uzun ya da dolgun gösteren maskaralar, çeşit çeşit far paletleriyle dolu bir makyaj çantası albenili olsa da hangisini ne kadar kullandığınızı önemseyin. Sadece ihtiyacınız olan ürünlere yatırım yapın.

Ten renginize en uygun fondöteni, kullanma sıklığınıza uygun boyutta seçerek alın; en çok tercih ettiğiniz makyaj stilinize göre far renkleri ya da eyeliner seçin. Farklı farklı tonlarda değil sadece size en çok yakışan renkte bir kırmızı rujunuzun olması daha sade ve sürdürülebilir bir makyaj çantası için yeterli.

Çevre Dostu Bakım Ürünleri İçin Öneriler

Origins

Nemlendirici

Cream Co.

Nemlendirici

Nuxe

Bakım Yağı

The Body Shop

Yüz Yıkama Jeli

REN

Tonik

Erborian

Nemlendirici Losyon

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları