preloader

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

19.04.2022
Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Yazı Boyutu:

Sürdürülebilir güzellik rutini için takip etmeniz gereken ipuçlarını ve çevre dostu güzellik ürünlerini keşfedin.

Dünyanın kaynakları hızla tükenirken sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek önemli bir hal alıyor. Su kaynaklarının minimumda harcanması, toprağı yormadan maksimum verim alınması ve enerji kaynaklarının dengeli bir şekilde harcanması dünyanın geleceği için çok önemli.

Eğer bu şekilde tüketmeye devam edersek uzmanlar kaynaklarımızın maksimum 50 yıl daha dayanabileceğini söylüyor. Büyük değişimlerin küçük adımlarla gerçekleştiğini varsayarak; bu durumu değiştirmek için her alanda yapabileceklerimiz var. Güzellik rutinlerimiz de buna dahil.

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Kullandığımız ürünlerden, uyguladığınız tekniklere birçok adımda değişiklik yaparak sürdürülebilir güzellik rutinine sahip olabilirsiniz. Basit değişimlerle dünyayı daha sürdürülebilir yapabilirsiniz. Bu anlamda yıllardır yaptığı araştırmalar ve girişimler sonucu önde gelen kozmetik markası Sephora, kendi koleksiyonlarında önemli bir adım attı ve ‘We Care for Good’ ilkesini benimsemeye başladı.

Bu kapsamda ürünlerinin formüllerini titizlikle seçiyor, zararlı kimyasallar kullanmıyor, doğal bileşenlere yöneliyor, geri dönüştürülebilir paketleme yapıyor.

Bizler de dünyaya bıraktığımız karbon ayakizimizi azaltmak için oldukça önemli olan bu adımları takip ederek, güzellik rutinimizi daha sürdürülebilir yapmak mümkün.

Artık pek çok marka formüllerini titizlikle seçiyor, zararlı kimyasallar kullanmıyor, doğal bileşenlere yöneliyor, geri dönüştürülebilir paketleme yapıyor. Sizler de dünyaya bıraktığınız karbon ayak izinizi azaltmak için önemli olan bu adımları takip ederek, güzellik rutininizi daha sürdürülebilir yapabilirsiniz.

Sürdürülebilir Markaları Seçin

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

İçeriklerine özen gösteren, atık yönetimini düşünüp paketlemede gereksiz ürün kullanmayan, üretimde enerji tasarrufuna dikkat eden markalardan seçim yapmak sürdürülebilir güzellik ürünü seçmenin ilk adımı olmalı. Cildinizin ihtiyacına göre, iyi içeriklerle ürünlerini kullanan markalar her zaman tercihiniz olsun.

İçeriklere Önem Verin

Sadece satın aldığımız gıdalarda değil kozmetiklerde de birçok zararlı içerik var. Tüm gün cildimizde duran kozmetik ürünleri ya da cilt temizliği – bakımı için kullandığımız ürünlerin içeriği de en az yediklerimiz kadar önemli. Bu anlamda çoğu kişi yenebildiği için rujlara önem verse de aslında ciltte kullandığımız her ürün olabildiğince temiz içerikli olmalı. Çünkü yiyeceklerdeki zararlı maddeler karaciğer tarafından bir nevi süzgeçten geçiyor ama ciltte kullanılanlar direkt olarak hücrelerimize karışıyor.

Zararlı olarak belirlenen binlerce kimyasal madde hala kozmetik ürünlerde kullanılmaya devam ediyor. Sephora’nın sürdürülebilirlik çerçevesinde ürettiği koleksiyonu, üç yıl kadar süren bir çalışma sonucu hazırlanmış. Her bir ürün de en az 20 testten geçiyor ve toksikoloji uzmanları tarafından değerlendiriliyor. Sephora ürünlerini artık paraben, sülfat, mineral yağlar ve silikonlar olmadan hazırlıyor. İçeriğinden emin olununca da reyonlardaki yerlerini alıyorlar. Bu da temiz içerikli, güvenli kozmetik kullanmaklar isteyenler için büyük bir artı.

Temiz İçerik Deyince de En Güvendiğimiz Markalardan Biri; Origins

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Origins, ürün içeriklerini oluştururken saflık, etkinlik ve güvenlik açısından kapsamlı bir araştırma ve değerlendirme yapıyor. Ürünlerin formülleri, doğanın yüksek performanslı bitki, toprak ve deniz bazlı bileşenleriyle, %100 vejetaryen şekilde yaratılıyor. Çevre üzerindeki etkimizi azaltmaya yardımcı olan üretim süreçlerini kullanmaktan dünya çapında ağaç dikmeye kadar, dünyaya nasıl baktığımızı iyileştirmek için adımlar atıyor.

Favori ürünlerimiz: Clear Improvement Active Charcoal Mask ve Drink Up Intensive Overnight Hydrating Mask

Origins’in bu iki maskesi geri dönüştürülebilir materyallerden oluşturulan ambalajlarıyla sadece cildiniz için değil dünya için de en iyisini hedefliyor. Clear Improvement Mask, bambu Kömürü içeriğiyle cildinizi kir, kalıntı, çevre kirliliği gibi gözenekleri tıkayan toksinlerden arındırıyor. Drink Up Intensive Mask ise ultra nemlendirici formülüyle cildinize yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm veriyor. Cildiniz 72 saat boyunca nemli kalıyor.

Doğal İçerikler Seçin

Doğal yaşamı tehdit edecek şekilde kesilen palmiye ağaçları kozmetik sektöründe de kullanılıyor. Sephora’da bunun önüne geçmek için palm yağlarını sadece sürdürülebilir kalite standartı sertifikası olan tedarikçilerden alıyor. Bununla birlikte bitkisel içeriklerini sürdürülebilir tarıma destek sağlamak, bilinçli tüketime örnek olmak üzere seçiyor.

Örneğin, her gün kullandığınız pamuk disklerin doğal üretimden gelmiş olmasına dikkat edebilirsiniz. Toprağın daha bilinçli kullanıldığı, doğaya zarar vermeyen tarımla elde edilen doğal pamuklardan elde edilen diskler, güzellik rutininiz için tercihiniz olsun.

Suyu Minimumda Kullanın

Temiz su kaynakları en hızla tükettiklerimizden. Bunun nedeni de gereksiz yere suyu harcamaktan kaynaklanıyor. Banyoda, el yıkarken, yüz temizlerken, diş fırçalarken suyu açık bırakarak her yıl, her ev tonlarca suyu ziyan etmiş oluyor.

Suyun tazyiğini ayarlamak, kullanılmayan anlarda musluğu kapatmak, banyoyu kısa tutmak yapabileceğimiz su tasarrufu konusunda yapabileceğimiz en büyük adımlardan. Suyu çok sıcak kullanmak da dünya kaynaklarını tüketen unsurlardan.

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Son Kullanma Tarihine Önem Verin

Göz kaleminiz, rujunuz hatta kremleriniz yıllarca sizinle olsa bile aslında son kullanma tarihlerine uygun olarak kullanılmalı. Özellikle doğal içerikli makyaj malzemeleri, kimyasallarla korunmadıkları için son kullanma tarihlerinden sonra kullanılmamalılar. Bunun sürdürülebilirlikle şöyle bir alakası oluyor: Büyük ebatlardaki değil, son kullanma tarihine kadar bitirebileceğiniz ürün seçmelisiniz ki aldığınız ürün çöp olup dünyaya sera gazı olarak dönmesin.

Eğer çok sık göz kalemi kullanan biri değilseniz mini boy bir kalem yeterli olacaktır. Fondöten gerektirmeyen bir cildiniz varsa, sadece gece makyajında kullanmak üzere alacağınız seyahat boy bir ürün seçebilirsiniz.

Makyaj Çantanızı Kalabalıklaştırmayın

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Mat, parlak ve kremsi kısacası her türde ve renkte ruj, farklı dokuda fondötenler, uzun ya da dolgun gösteren maskaralar, çeşit çeşit far paletleriyle dolu bir makyaj çantası albenili olsa da hangisini ne kadar kullandığınızı önemseyin. Sadece ihtiyacınız olan ürünlere yatırım yapın.

Ten renginize en uygun fondöteni, kullanma sıklığınıza uygun boyutta seçerek alın; en çok tercih ettiğiniz makyaj stilinize göre far renkleri ya da eyeliner seçin. Farklı farklı tonlarda değil sadece size en çok yakışan renkte bir kırmızı rujunuzun olması daha sade ve sürdürülebilir bir makyaj çantası için yeterli.

Paketlemeye Bakın

Işıl paketlerde hatta kat kat sarılarak reyonlara konulan kozmetik ürünler ilk bakışta çok cezbedici gelebilir. Ama aslında hepsi dünyada yıllarca kalcak çöplere neden oluyorlar. Bir başka deyişle attığımız her çöp, gerisinde karbon ayakizi bırakıyor; sera gazına dönüşüyor. Pasifik Okyanusu’ndaki plastik kıtalarında da bu paketlerin etkisi var.

Origins Ürünlerini Doğaya Saygılı Ambalajlarında Sunuyor

Sürdürülebilir Güzellik Rutini İçin İpuçları

Tüm Origins ambalajları, sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen kartondan üretiliyor. 2021 itibariyle, Origins ambalajlarının %55’i geri dönüştürülebilir, yeniden doldurulabilir, yeniden kullanılabilir veya geri kazanılabilir hale geldi. Origins, ürün setlerinin dış kartonlarındaki tüm plastiği bilinçli olarak çıkarmayı seçti, bu da yaklaşık 1.360.000 milyon su şişesine eş değer bir kazanım sağladı. 2021’de Origins, tüm üretim ve dağıtım tesislerine endüstriyel atıklarını ayrıştırıp toprağa karışan atıklarda, sıfır atık hedefine ulaştı. Son olarak markanın, üretim esnasına %100 yenilenebilir enerji kullandığını belirtelim…

Ürün önerileri; Gingzing Into The Glow Serum ve Ginzing Göz Kremi

Origins’in ikonik Ginzing serisinin Into The Glow serumu geri dönüştürülebilir cam ambalajları ile refill imkanı sunarak atık sayısını en aza indirmeyi amaçlıyor. Ginzing Göz Kremi’nin geri dönüştürülmüş materyallerden oluşan ambalajı ise sürdürülebilirliğe destek oluyor.

Sürdürülebilir Markaları Seçin

İçeriklerine özen gösteren, atık yönetimini düşünüp paketlemede gereksiz ürün kullanmayan, üretimde enerji tasarrufuna dikkat eden markalardan seçim yapmak sürdürülebilir güzellik ürünü seçmenin ilk adımı olmalı.

Cildinizin ihtiyacına göre, iyi içeriklerle ürünlerini kullanan markalar her zaman tercihiniz olsun. Bu anlamda Sephora’nın attığı kocaman adım, farkındalık anlamında ilham verici. Zararlı bileşenlerden uzak, iyi içeriklerle ürünlerini hazırlayan Sephora, fark yaratan marka olmayı başardı.

Güzellik rutininizde yapacağınız ufak değişimlerle kocaman bir etki yaratmak için Sephora’nın koleksiyonlarına mutlaka göz atın. Kullananları önerdiği markalardan biri olmayı başaran Sephora Collection yarattığı fark ile bakım rutinlerine değer katıyor.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce
editörün tüm yazıları