preloader

Markalardan Çevre Dostu Projeler

13.04.2022
Markalardan Çevre Dostu Projeler

Yazı Boyutu:

aaa

Sürdürülebilirlikten okyanusların temizlenmesine kadar birçok markanın dünyamızın geleceği için yapmış oluğu projeleri listeledik.

Küresel iklim değişikliğiyle birlikte ekolojik dengenin hızla bozulmaya başlaması, markaların sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını arttırıyor. Üretim alanındaki çalışmalarında doğaya verdikleri zararı en aza indirmeye çalışırken, aynı zamanda gerçekleştirdikleri projeler ile dünyanın var olan kaynaklarını korumaya ve farkındalık yaratmaya katkı sağlıyorlar. Sürdürülebilirlikten okyanusların temizlenmesine kadar birçok markanın dünyamız için yapmış oluğu projeleri keşfedin.

Adidas

Markalardan Çevre Dostu Projeler

Adidas, yüzde 75’i denizdeki plastik atıklardan yapılan ayakkabılar üretmesinin ardından şimdi de ikonikleşen “Stan Smith’’ modelini sıfır atıkla üretmeye başlayacak. 2020 yılında The Muppets ile iş birliği yapan marka, 2021’de de efsane tenisçi Kermit ve Stan Smith’i reklam filminde bir araya getirerek sürdürülebilirliğin altını çizmiş ve küresel ısınma gibi global konulara dikkat çekmişti. Şirketin 2024 hedefi ise saf plastik kullanımını tamamen sona erdirip %100 çevre dostu malzemeler içeren Stan Smith üretimine geçmek.

Breitling

Markalardan Çevre Dostu Projeler

İsviçre’nin en büyük saat markalarından biri olan Breitling, kâr amacı gütmeyen organizasyon şirketi Ocean Conservancy ile çalışıyor. Çevreye karşı duyarlı ve okyanusların geleceği için çalışmalar yapan organizasyon şirketi, sadece bununla kalmayıp Kuzey Kutup Bölgesi’ne de dikkat çekiyor. Küresel ısınmadan dolayı, bölgede erimekte olan buzullar için çalışma başlatan Breitling, daha temiz kıyılar için çocukları bilinçlendirmek amacıyla bir eğitim programı düzenlemekte.

Marka diğer yandan “Superocean Heritage’’ modelinde elde ettiği gelirin bir kısmını bağışlamak için harekete geçti. Ayrıca bu saatin kutusu yüzde 100 geri dönüştürülmüş materyallerden meydana geliyor ve ECONYL iplikler sayesinde okyanusların rengi yansıtıyor. 2018’de başlayan bu kampanyanın tanıtımı Bali’de gerçekleşmişti. Bölge halkı bu konuya duyarlı yaklaşmış, Breitling ve OC’ye kıyıdaki plastikleri toplamaları için yardım etmişlerdi. Bu projeleriyle, genel karbondioksit emisyonlarından kutu başına %60 verim sağlayan marka, Solar Impulse Foundation’dan Efficient Solution Label ödülünü kazandı.

Ganni

Markalardan Çevre Dostu Projeler

Ganni 2022 yılı için ilk geri dönüşüm projesini duyurdu. Mayıs ayında yürürlüğe koymayı planladıkları, “Circulose Arttırımı” projesi Renewcell ortaklığında gerçekleşecek. Bu sayede ürünlerinde ki yüksek kalitede geri dönüştürülmüş polyester olan Circulose yüzdesi yüzde 15 seviyelerinden yüzde 50 seviyelerine çıkacak.

2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonunun yüzde 92’sini geri dönüştürülmüş sertifikalı olan Ganni, ilki bu yıl olmak üzere her 5 yılda bir “Geleceğin Kumaşı” adlı sürdürülebilir kumaş alternatifini piyasa sürmeyi planlıyor.

Tchibo

Markalardan Çevre Dostu Projeler

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik konusunda hassas markalardan biri olan Tchibo, geçtiğimiz yıllar aralarında 13 adet pet şişeden oluşan deniz ayakkabısı, 18 adet pet şişeden oluşan kapüşonlu mont, 14 adet pet şişeden oluşan spor tayt bulunan tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden kendi koleksiyonunu oluşturmuş ve “Sorumluluk Taşımak’’ mottosunu benimsediğini ifade etmişti. Bugün, dünyanın en büyük organik pamuk üreticileri arasında ilk üçte bulunan markanın güncel organik pamuklu parçalarına internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Prada Sea Beyond

Markalardan Çevre Dostu Projeler

Prada bu sefer UNESCO ile bir araya gelip “Sea Beyond’’ girişimini başlatıyor. İlk önce Re-Nylon ile 2019 yılında bu birlikteliğe adım atan markanın projesi balıkçıların ağları, okyanus atıkları ve artan tekstil malzemelerinin değerlendirilmesiyle geliştirildi. “Öğren, düşün ve harekete geç” şeklinde üç aşamadan meydana gelen eğitim programı yine gençleri hedef alıyor ve okyanuslar konusuna dikkat çekiyor. Ayrıca Unesco ve Prada’nın beraberliğinde yürütülen, orta öğretim okullarının okyanusu korumaya adanmış öğrencileri tarafından geliştirilen projeleri değerlendiren ve birinci olan projeye fon sağlayan SEA BEYOND ödülleri adlı bir projeleri de mevcut.

Markanın bir diğer özelliğiyse, Birleşmiş Milletler’in 2030 ajandası ve 17 sürdürülebilirlik paktına uyum sağlaması.

Levis

WellTread, Levis’ın şimdiye kadar tasarladığı en sürdürülebilir kumaşlarla hazırlanmış koleksiyonu olma özelliğine sahip. İnternet sitelerinden inceleyebileceğiniz parçaların arasında pamuğa göre daha az su ve kimyasal kullanımı içeren kenevirden yapılmış kotlar ve tamamı geri dönüştürebilir kumaşlardan oluşan kapüşonlularla tişörtlerinde mevcut.

Reformation

Markalardan Çevre Dostu Projeler

Yeni neslin favori markalarından Reformation da çevre duyarlılığı konusunda aktif faaliyet gösterenler arasında. Bu alanda ki en güncel projesi, pandeminin başında yürürlüğe koyduğu, yerel üreticilerle çalışarak 5 milyon geri dönüştürülebilir tıbbı maskeyi sağlık çalışanlarına ulaştırma hedefi olan “LA PROJECTS”.

Mavi

Markalardan Çevre Dostu Projeler

Indigo Turtles projesiyle, sekiz yıldır Ekolojik Araştırmalar Derneği’nin çalışmalarına destek veren ve nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını koruyan Mavi, sürdürülebilir bir doğa için çalışmalara devam ediyor. Kaplumbağaların ortalama yüzde 40’ı denize ulaşabiliyor ve denize ulaştıktan sonra da binde biri hayata tutunabiliyor. EKAD tam da bu noktada harekete geçiyor ve Akdeniz’de 22 yılda 1 milyonun üzerinde caretta caretta’yı yaşam alanıyla buluşturuyor. Projenin en heyecan verici kısımlarından biri ise Indigo Turtles tasarımlı tişörtü satın alan kişilerin beş deniz kaplumbağası evlat edinebilmesi.

Nuxe

Markalardan Çevre Dostu Projeler

Oceanoplastic kuruluşuyla birlikte denizlerdeki plastik atıklarının toplanmasına yardımcı olan Nuxe, 2020’de French West Indies’in sahil şeridini temizlemişti. Daha sonra yeni bir ürün geliştiren Nuxe, Sun içeriğiyle cildi korurken okyanusların da korunmasını es geçmiyor. Deniz ekosisteminde test edilen ürünler suya dayanıklı olmasıyla ön plana çıkıyor ve böylece yüzme esnasında kremler en az oranda çözünüyor.

Koton

Markalardan Çevre Dostu Projeler

Koton sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini eklemeye devam ediyor. “Yaşama Saygı Manifestosu’’ adı altında yürüttüğü faaliyetlerine 2021 yılında “Suya Saygı’’ projesini katmıştı. 90 bin adet pet şişeyi geri dönüştürüp 7.3 milyon litre suyu dünyaya kazandıran proje, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen ile birlikte gerçekleştirildi.

Koton’un sürdürebilir modayı destekleyen yeni 2021/2022 koleksiyonuna online ortamlarda ve mağazalarda ulaşabilirsiniz.

Tommy Hilfiger

Moda ortamını daha sürdürülebilir hale getiren çözümler geliştiren girişimcileri desteklemek amacıyla 2020 yılında, Tommy Hilfiger tarafından “Make It Possible” kuruldu. Kurum “Sıfır Atık” ve “Herkes İçin Fırsat” başlıkları altında, geri dönüşüm ve sektörde eşitlik konularına değinen iki alt konuya ayrılıyor. İlk 10 yıl içeresindeki birincil öncelikleri ise karbon ayak izini azaltacak adımlar atmak.

Wolford

Markalardan Çevre Dostu Projeler

İç çamaşırı markası olan Wolford da okyanus atıklarına dikkat çeken markalar arasında. Marka, okyanus derinliklerindeki ağları ve plastikleri toplayarak yeni bir pamuk üretimi yapmayı hedefliyor. Bunun için de rejenere naylon üreticisi ECONYL ile işbirliği yaptı ve ilk koleksiyonunu 2019 yılında çıkarttı.