preloader

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Yazı Boyutu:

Moda ve tekstil endüstrisinin dünyada çevre kirliliği yaratan en büyük ikinci paya sahip olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle polyester gibi yüksek oranda ham petrol kullanan ve zararlı gaz salınımına yol açan sentetik kumaşların üretimi, bu payın azalmasını olanaksız kılıyor. Neyse ki yine aynı endüstri içinden bu bozuk düzene karşı gelmeye başlayan ve üretimini etik yollardan yapan markaların -en azından dünya çapında- sayısı artış gösteriyor. Mayo markalarında süreç çok daha yapıcı bir şekilde ilerliyor; zira okyanuslardan toplanan plastiklerin geri dönüştürülmesi ile elde edilen kumaşların kullanılması, daha iyi bir dünyada yaşayabilecek olma ihtimali fikrini canlı ve yeşil tutuyor.

Deniz kenarındaki stil sahibi görünümünüzü ekolojik anlamda da desteklemek isterseniz, sürdürülebilir mayo markalarına göz atmanızı öneririz.

Abysse

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Tahiti’nin bir adasında doğup büyüyen Hanelei ve annesi Raphaele’nin okyanusu keşfetme ve koruma tutkusundan doğan Abysse, özellikle sörfçüler ve dalış tutkunları tarafından tercih edilen UV korumalı hızlı kuruyan bikiniler üretiyor. Kaliforniya’da tasarlanan modeller, İtalyan sahil şeridine vuran balıkçı ağlarının %100 geri dönüştürülmesi ile oluşan dayanıklı, silgi bazlı bir malzemeden üretiliyor.

Manakai

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Kurucusu ve tasarımcısı Kelley Chapman, her sene 70 milyon varil ham petrolün mayo üretiminde kullanılması gerçeğine karşı endüstrinin dayattıklarını reddeden bir üretim modeli benimsiyor. Hawaii çıkışlı markanın bantlı ve ada esintili mayoları, toplanan balık ağlarının yeniden canlandırılması ile üretilen naylondan. Bu da üretim sürecinde 2/3 daha az enerji ve %80 daha az su tüketimi demek oluyor.

Vitamin A

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Ekolojik bilinci yüksek, Kaliforniya çıkışlı, minimal şıklık çizgisindeki Vitamin A markasının imzası, geri dönüştürülmüş naylondan ürettikleri EcoLux kumaşı. Kurucusu Amahlia Stevens, daha önce yine bir yeşil marka olan Patagonia’da çalışan ve dişini tırnağına takarak mayo sektörünü de dönüştürmeye çalışanlardan.

Mara Hoffman

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Etik kıyafet üretimine ve sürdürülebilir kaynaklara yıllarını veren New Yorklu tasarımcı Mara Hoffman’ın mayo markası da farklı değil kuşkusuz. Doğal, yenilenebilir ve -rejenere naylon ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış polyester gibi- geri dönüştürülmüş malzemelere öncelik veriliyor. Öyle ki, pamuklu elbiselerinde ve keten kaftanlarında dahi Global Organic Textile Standard sertifikalı kumaşlar kullanılıyor. Renkli veya desenli Mara Hoffman bikininizi sipariş ettiğinizde onun geri dönüştürülmüş paketi içinde geldiğini bilmek bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Maeve

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Tasarımlarında üç bedene kadar esneyebilen crinkle kumaş kullanan Maeve, sürdürülebilir tasarımlarıyla tanınıyor. Hızlıca kuruma özelliğine sahip olan Maeve mayo ve bikiniler arasında şık ve plajda kullanımı rahat modeller bulmak mümkün. Koleksiyonlarını tek beden olarak hazırlayan Maeve vücudun şeklini alan crinkle kumaş esneme özelliği sayesinde uzun yıllar kullanılabiliyor. Koleksiyona www.maeve.com.tr üzerinden ulaşmak mümkün.

Davy J

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

İngiliz sürdürülebilir mayo markası, tamamı balık ağlarının rejenere edilmesi ile oluşturulan inovatif kumaşların kullanıldığı tasarımlar yapıyor ve kendi ürünlerini de bu geri dönüşüm döngüsüne dahil ederek atık oluşumunu sıfıra indiriyor. Modanın hızlı tüketim algısının aksine Davy J, uzun süre kullanılması amacı ile evrensel bir tasarım dili benimsiyor.

Salt Gypsy

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Sıfır sermaye ve tek bir fikirle Danielle Clayton tarafından Avusturalya’da kurulan Salt Gypsy, sürdürülebilir kadın sörf giyimi markası. Tamamı geri dönüştürülmüş naylon likradan yaratılan ECONYL ile tasarlanan ve üretilen parçalar uzun süre dayanıklı ve kullanılabilir sonuç veriyor. Sörf yapan kadınlar için devrim niteliği taşıyan taytları yoga yaparken de giyebilirsiniz.

Bower Swimwear

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Etik ve sürdürülebilir İngiliz Bower, zamansız tek bir parça ile stil sahibi görünümler yaratıyor. Bunu yaratırken de geri dönüştürülmüş balık ağlarını kullanıyor. Güçlü, biricik ve evrensel olarak hayranlık uyandıran kadınlardan ilham alan marka, üretimindeki atığı da minimuma düşürecek süreçler benimsiyor.

Batoko

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Okyanus plastiklerinin geri dönüştürülmesi ile sorumlu ve etik mayolar üretilen Batoko da İngiliz çıkışlı bağımsız bir marka. Kadınların yanı sıra çocuklar ve bebekler için de mayolar tasarlayan markanın tercih ettiği eğlenceli desenler, fikrin yanı sıra görünüm karşısında da yüzde bir gülümseme belirmesini sağlıyor. Bu bilinçli ve etik dünyanın bir parçası olmaya neden ‘hayır’ diyesiniz ki…

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları