preloader

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Yazı Boyutu:

Doğayla barışık ve sürdürülebilir bir seyahat için uygulayabileceğiniz önerileri bir araya getirdik.

Sürdürülebilirlik, hayatın her alanında bir farkındalığı ve sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Seyahat de bunlardan biri. Sürdürülebilir seyahat veya ‘Yeşil Seyahat’ üç temel sütun üzerinde yükseliyor; doğayla barışık pratikler, kültürel ve doğal mirasın korunması, lokal topluluklara sosyal ve ekonomik yarar sağlama.

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Esasında tamamı basit tercihler yaparak gidilen destinasyona olumsuz etkiyi minimuma indirmeyi öngörüyor. Ve her bir seçimle gelen küçük değişimler büyük resimde etkileyici pozitif sonuçlar yaratıyor.

Siz de bazı tercihlerinizi değiştirerek sorumlu ve sürdürülebilir bir seyahatsever olabilirsiniz. Planlama aşamasından gittiğiniz yerde yapacağınız alışverişe kadar birçok öneriyi bir araya getirdik.

Yeşil Seyahat İçin Ulaşım Önerileri

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Gideceğiniz yere uçuşların aktarmasız olmasına özen gösterin; ne kadar fazla ve farklı uçuş, o kadar karbon emisyonu demek. Hatta ‘yavaş seyahat’ trendini kucaklayın ve uçak yerine seyahatlerinizi tren yolculuğu ile zenginleştirin. Bu sayede dünyaya bıraktığınız karbon ayak izinizi de azaltmış olursunuz.

Eğer kalabalık seyahat ediyorsanız yolculuğunuzu otomobil ile bir yol gezisine dönüştürebilirsiniz. Eğer aracınız çevre dostu değilse hibrid veya elektrikli alternatiflere yönelmeyi düşünmelisiniz.

Karbon ayak izinizi hesaplayın ve dengeleyecek kadar ağaç ekebilirsiniz. Doğaya destek olmak için tıklayın.

Yeşil Seyahat İçin Konaklama Önerileri

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Seyahatinizde kalacağınız otelin ‘yeşil sertifika’ sahibi olup olmadığını önceden kontrol edin. Ülkeden ülkeye değişen bu sertifikalardan bazılarını bir not olarak buraya ekleyelim: Amerika için LEED Certification, Avustralya için EarthCheck, Latin Amerika için Green Globe ve Rainforest Alliance, Birleşik Krallık için Green Tourism Business Scheme.

Kalacağınız otelin sürdürülebilirlik anlamında aldığı insiyatifleri gözden geçirin. Örneğin; güneş enerjisinden faydalanıyor mu, rüzgar türbinleri var mı, yağmur suyunu sulama suyu olarak kullanıyor mu, enerji tasarruflu aydınlatmaları var mı… gibi.

Ayrıca otellerin lokal kaynaklara verdiği destek de sürdürülebilirlik kriterleri açısından önemli; personelin lokal olması, kullanılan besinlerin çevreden temin edilmesi veya arazi içinde yetiştirilmesi, dekorasyonda kullanılan malzemelerin bölgeye özgü olması gibi yerel ekonomiyi destekleyici kararlar alınmış olması ideal.

Yeşil Seyahat İçin Su Tasarrufu Önerileri

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Yanınızda taşıdığınız içme suyunuzun şişesinin geri dönüştürebilir camdan olmasına özen gösterin ve plastik atığını minimuma indirmek için şişenizi içilebilen musluk sularında doldurun.

Tatilde her anı keyifli yaşamak istiyor ve banyo hayali kuruyor olabilirsiniz. Ancak uzun bir banyo yapmak yerine duş alın. Zira duş alırken 75 litre su harcarken banyo yaparken 264 litre su harcarsınız.

Otellerin kuru temizlemeleri her misafirin kıyafetini ayrı ayrı yıkadığı için ciddi bir su israfına neden olmaktadır. Eğer yedek kıyafetiniz kalmadıysa ya tüm kıyafetlerinizin birlikte yıkanması talimatını verin veya seçtiğiniz parçaları duşta yıkanırken yanınıza alın.

Çamaşır ve havlularınızın her gün yıkanmamasını istediğinizi de belirtmeyi ihtmal etmeyin!

Yeşil Seyahat İçin Enerji Tasarrufu Önerileri

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Otel odanızdan ayrılırken elektrikleri, klimayı ve televizyonu kapattığınızdan emin olun. Çıkarken kapının arkasına ‘Rahatsız Etmeyin’ kartını asın ve çok gerekli olmadıkça odanızın temizlenmesi talimatını vermeyin. Bu sayede kimyasal içeren temizleyicilerin ve elektrikli süpürgenin daha az kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Odadan ayrılırken sizden sonra atılacağı garanti olan kalmış şampuan, sabun veya diş macunu gibi ürünleri yanınızda götürün.

Seyahat ettiğiniz yerde bölgeyi yürüyerek, bisikletle veya toplu taşıma ile sağlayın. Bu sayede bulunduğunuz bölgeyi daha ayrıntılı olarak dolaşma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Yeşil Seyahat İçin Doğayla Barışık Öneriler

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Eğer seyahatinizi doğayı derinlemesine keşfedeceğiniz bir yere yaptıysanız dönerken arkanızda hiç iz bırakmamaya özen gösterin. Yanınızda mutlaka çöplerinizi atacağınız küçük bir çanta bulundurun.

Bitki örtüsüne ve vahşi yaşama zarar vermemek için belirlenen gezinti alanlarının içinde kalmaya dikkat edin. Herhangi bir sebeple kontrolsüz ateş yakmayın veya hayvanları beslemeyin. Habitata karşı saygılı olun.

Yeşil Seyahat İçin Alışveriş Önerileri

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Gittiğiniz yerden bir şey satın almak istiyorsanız tercihinizi ithal ürünlerden değil lokal olarak -tercihen elde- üretilmiş ürünlerden yana kullanın. Zira uçakla veya gemiyle ulaşımı sağlanan bu ‘şeyler’ hem karbon ayak izi bırakır hem de yerel zanaatkarlaca üretilenlerin yerini tutmaz. Otantik kültürel miraslar kıymetli oldukları için Çin’den gelenlerden mutlaka daha pahalı olacaktır. Kuşkusuz Cancun’dan kasaba zanaatkarlarınca örülmüş bir Meksika şapkası ile dönmenin değeri paha biçilemez.

Türü tehlikede olan bitkilerden ve hayvanlardan elde edilen hiçbir şeyi satın almayın. Aynı şekilde vahşi yaşantıyı tehlikeye atan koşullarda çekilmiş hediyelik fotoğraflara da itibar etmeyin.

Yeşil Bir Gezgin Olmak İçin Öneriler

Seyahatlerinizde Uygulayabileceğiniz Çevre Dostu Öneriler

Gitmeden önce seyahat edeceğiniz yerin kültürel geleneklerini araştırın. Bu sayede yerele daha uygun davranabilir ve konuşabilirsiniz.

Birisinin fotoğrafını çekmeden önce ondan izin isteyin; zira bazı kültürlerde birisinin fotoğrafını çekmek onun ruhunu çalmakla eşdeğerdir. Ve genel olarak bu nezaket gereğidir.

Gideceğiniz yerdeki insanlara çikolata, kullanılmış giysi gibi kendinize göre naif hediyeler götürmek yerine orada gönüllü olarak çalışmayı teklif edin. Bu kültürel deformasyonun önüne geçeceği gibi sizi onların kültürü ile daha da yakınlaştıracaktır.

Seyahatlerinizde güvenli bölgenizin sınırlarını esnetmeye çalışın; farlı lezzetler deneyin, lokal kulüplere gidip geleneksel müzikler eşliğinde dans edin ve katılımcı bir kaşif olun.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları