preloader

Sürdürülebilir Denim Markaları

10.05.2022
Sürdürülebilir Denim Markaları

Yazı Boyutu:

Kullanılan jean’lerin minimumda karbon ayak izi bırakmasının yolu sürdürülebilir kumaşlar ve tekniklerle üretim yapan markalardan geçiyor.

Söz konusu dünyanın geleceği ve sürdürülebilirlik olduğunda en dikkat çeken sektörlerden biri moda endüstrisi oluyor. Petrol endüstrisinden sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektör olan modayla ilgili atılan adımları, önerileri ve sürdürülebilir politikaları benimseyen yeni markalar sayesinde umut vadeden gelişmeler de duyuluyor.

Hızlı modanın beraberinde gelen aşırı tüketim, eskimek bir yana daha giyilmeden bile çöp olan kıyafetler, üretim sürecinde kaybedilen temiz su miktarı ve çok daha fazlasıyla üretilen tek bir parça kıyafet bile ardında dünyaya kocaman bir ‘kir’ bırakıyor. Jean kumaşlar için de aynı durum söz konusu. Herkesin gardırobunda yer alan denim pantolonların yılda altı milyar üretildiği tahmin ediliyor. Ve normal şartlar altında tek bir jean pantolon için 4 bin litre su harcanıyor. Üretim sürecinde çalışan işçilerin sağlığını tehlikeye atan kumlama tekniği ise maalesef hâlâ sürüyor. Tüm bu faktörler bir araya gelince atılacak adımlarla dünyanın geleceği için neler yapılabileceği de tahmin edilebiliyor.

Moda endüstrisinin en çok kullandığı materyal olan pamuk ve onunla üretilen denimi sürdürülebilir üreten markalardan alışveriş yapmak atılabilecek adımların belki de en etkili olanı. Sürdürülebilirliği, yavaş moda anlayışını benimseyen; seçtikleri kumaşlardan kullandıkları üretim tekniklerine tüm koleksiyonlarını bu bilinçle üreten markaların tasarladıklarını giyerken stilinize artı değer de katacaksınız.

one square meter

Sürdürülebilir Denim Markaları


Koleksiyonlarında yer alan her ürünü gelen sipariş üzerine üreten bu sayede hızlı modanın aksine farklı bir üretim-satış modelinin olduğunu gösteren one square meter yavaş moda anlayışını en güzel işleyen markalardan bir tanesi. Çevre dostu malzemeler kullanan marka üretimlerini Çanakkale’deki atölyelerinde yapıyor ve web siteleri üzerinden aldıkları siparişleri dünya genelinde ücretsiz kargo ile sahiplerine ulaştırıyor.

Sürdürülebilir Denim Markaları

Kadın koleksiyonunun yanı sıra yakın zamanda erkek koleksiyonu da hazırlamaya başlayan one square meter’da sürdürülebilir moda anlayışına uygun olarak işlemler seçiliyor. Sıradan kot kumaşların üretiminde kullanılan ve insan sağlığına olumsuz etkileri olan kimyasallar kesinlikle kullanılmıyor. Denim kumaş, fabrikada dokunduğu hali ile üretiliyor. Jean’e eskitme görünümü verilmiyor ve eskitilmiş görünüm kullandıkça oluşuyor. Çalık Denim ile çalışan marka sürdürülebilirlik anlamında da somut adımlar atıyor. Kullandıkları son teknolojiler sayesinde enerji, zaman ve su tasarrufu sağlıyor.

one square meter Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Akdeniz Eylem Planı, Sürdürülebilir Üretim Tüketim Bölgesel Faaliyet Merkezi ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği iş birliği ile hazırlanan moda sektöründeki döngüsel ekonomi iş fırsatlarına yönelik kılavuzda global çapta seçilen 20 firmadan biri olmayı başarmasıyla da öne çıkıyor. Kılavuzda yavaş moda, çevre dostu malzeme ve teknik kullanımı alanında yaptıkları çalışmalarla döngüsel tedarik ve yenilenebilir kaynak kullanımına geçiş” stratejisi örneklerinden biri olarak yer aldılar.

Web sitesi: onesquaremeter.com / Instagram

Citizen of Humanity

Sürdürülebilir Denim Markaları

Los Angeles ve Türkiye’deki atölyelerinde üretim yapan marka sürdürülebilir üretim yapmaya devam etmek için sürekli araştırıp üretim akışını en yeni gelişmelere göre güncelleyen bir marka. Subtropikal ülkelerden aldığı genetiği değiştirilmemiş; üretiminde gübre ya da böcek ilacı kullanılmamış organik pamuk ve geri dönüştürülmüş pamuk kullanan Citizen of Humanity, yıkama ve boyama işleminde de E-Flow ve ozon makineler kullanıyor. Bu sayede de zararlı kimyasalların kullanılması, işçilik, gereksiz su ve enerji kaybını da önlüyor.

Web sitesi: citizensofhumanity / Instagram

Haikure

Sürdürülebilir Denim Markaları

Adı Japonca’da ‘dünyanın bir araya gelmesi’ anlamına gelen haiku kelimesinden gelen marka ilhamını doğadan alıyor ve gelecek için sorumluluk taşıyarak koleksiyonlarını hazırlıyor. Organik malzemeler kullanarak minimalist ve sürdürülebilir tasarımlar ortaya çıkaran Haikure kendisini modanın geleceği olarak tanımlıyor. 2011 yılından beri sürdürülebilir üretim yapan marka moda trendlerinin etik anlayışı sürdürebileceğini göstermek için çalışıyor.

Web sitesi: haikure.com / Instagram

Bego Jeans

Sürdürülebilir Denim Markaları

Kendini sadece bir marka değil üretim hareketi olarak tanımlayan Bego Jeans sürdürülebilirliği malzemeden üretimde geçen zamana kadar bir bütün olarak ele alıyor. Üretiminde hiç zararlı kimyasal kullanmayan Bego Jeans yüzde 80 daha az atık çıkarıyor ve yüzde 60 daha az su kullanıyor. Hem kıyafeti kullanan hem de üretimde emeği olan kişilerin sağlığını riske atacak hiçbir malzemenin ya da tekniğin olmadığı markada uzun ömürlü ve geri dönüşümlü kotlar hazırlanıyor.

Web sitesi: begojeans.com

Nudie Jeans

Sürdürülebilir Denim Markaları

Organik pamuğu jean kumaş olarak ilk işleyen ve sürdürülebilir koleksiyona dönüştüren ilk markalardan biri olan Nudie Jeans uzun yıllardır tüm ürünlerini yüzde 100 organik pamuktan üretiyor. İsveçli marka, kendi dillerinde ‘yeteri kadar’ anlamına gelen lagom kelimesini benimsiyor ve tüm koleksiyonlarında bu felsefe üzerinden ilerliyor. Adil ve etik şekilde sürdürülebilir denim kumaştan koleksiyonlar hazırlayan Nudie Jeans’in dikkat çeken yönlerinden biri de satın alınan her pantolonun her zaman giyilebilmesi için ömür boyu tadilat garantisi vermesi.

Web sitesi: nudiejeans

Warp+Weft

Sürdürülebilir Denim Markaları

Dünyanın en büyük tekstil üreticilerinden biri olan Warp+Weft, kot kumaş üretiminde kullanılan suyu minimuma indiriyor ve kullanılan suyun yüzde 98’ini arıtıyor. Jean ağartma yerine de kuru ozon teknolojisini kullanıyor. Kullanılan her ürünün en iyisi ve en etik olanını seçmek için pamuk ve diğer materyalleri Amerika’dan; boyaları ise Avrupa ülkelerinden alıyorlar. Warp+Weft’in tercih edilen markalardan olmasının nedenlerinden biri ise her vücut tipi ve her beden için koleksiyonlar hazırlıyor olmaları.

Web sitesi: warpweftworld

Mud Jeans

Sürdürülebilir Denim Markaları

Sürdürülebilir döngü anlamında dünyanın ilk denim markası olan Mud Jeans dört yılda 533 milyon litre su tasarrufu yapıp 1 milyon kg karbondioksiti engellemesinin yanı sıra 20 bin kot pantolonu çöp olmaktan kurtardı. Bir kot pantolonun üretiminde neredeyse standartların 15’te biri kadar su kullanıyorlar ve geri dönüştürmeyi politika olarak benimsiyorlar. Mud Jeans’in dikkat çeken özelliklerinden biri de kot pantolon kiralama hizmeti olması.

Web sitesi: mudjeans.eu

Kıyafetleri Daha Sürdürülebilir Yapmanın İpuçları

Organik olarak üretilmiş ya da geleneksel tekniklerle hazırlanmış tüm kıyafetleri daha sürdürülebilir yapmak mümkün. Bunun için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

  • Soğuk su ile yıkayın,

  • Daha az yıkayın,

  • Geri dönüştürün,

  • Daha az satın alın,

  • Bilinçli satın alın,

  • Aldığınız bir kıyafeti daha çok, yıpranana kadar giyin.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları