preloader

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Yazı Boyutu:

Yapım aşamasından verdiği hizmete Türkiye’nin çevreyle barışık en iyi otellerini listeledik.

Turizm sektörü dünya genelinde bakıldığında karbondioksit ve sera gazı salınımı gibi küresel ısınmayı tetikleyen olumsuzluklar pastasının %25’lik bir dilimini kapsıyor. Bu nedenle -özellikle son birkaç senedir- bu endüstri de kendi içinde temiz bir sayfa açmaya ve değişime ayak uydurmaya başladı. ‘Sürdürülebilir Turistik Tesis’ ve ‘Yeşil Otel’ gibi kavramları beraberinde getiren bu adımla otellerin yapım aşamasından verdiği hizmete kadar çevreye olan tüm etkileri minimuma indirilmeye başlandı. Türkiye’de de etkisini hissettiren sürdürülebilir otelleri diğerlerinden ayıran en belirleyici unsur, LEED sertifikası olması. Biz de bundan sonraki konaklamalarınızda tercih edebileceğiniz, Türkiye’nin en iyi çevreye duyarlı otellerini bir araya getirdik.

Hapimag Sea Garden Resort Bodrum

Hapimag Sea Garden Resort Bodrum, Bodrum’un eşsiz koylarından biri olan Yalıçiftlik’te, çam ormanlarının arasında, tamamen doğayı koruyarak ve Bodrum mimarisine sadık kalınarak yapılan ender projelerden biri. Hapimag Sea Garden Resort Bodrum olarak bulunduğu 191 bin metrekarelik bu geniş alanda hem otel hem de devre tatil sistemini çalıştırıyor. Bu da Türkiye’deki tesisi diğerlerinden ayıran en önemli özellik. Otel ve tatil köyü bölümlerinden oluşan Hapimag Sea Garden Resort Bodrum’un otel bölümü mayıs-kasım ayları arasında açık kalırken tatil köyü bölümü yılın 12 ayı misafirlerini ağırlıyor. Tüm yıl boyunca yerel ve global etkinliklere ev sahipliği yapan Hapimag Sea Garden Resort Bodrum, Aquamasters Yüzme Yarışları ve Bodrum Cup Yelken Yarışları gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Omm Inn, Eskişehir

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Eskişehir’in buluşma noktası OMM INN kafe, restoran ve otel, tüm canlılara yaşanabilir bir gelecek bırakabilmek için “Stay in Harmony” adı altında uygulamaya başladığı sürdürülebilirlik programını misafirleriyle buluşturuyor. OMM INN, menüsü ve odaları dahil olmak üzere tüm servis alanlarında gezegenimizi korumaya yönelik uyguladığı değişimi kendi yaşam alanlarımıza taşımaya davet ediyor.

OMM INN otel genelinde atık ayrıştırma, su ve elektrik tüketiminde enerji tasarrufu, temizlikte zararlı kimyasal yerine ozon teknolojisinin tercih edilmesi, temiz içerikli kişisel bakım ürünleri ve plastik bardak, pipet ve ambalajlar yerine sürdürülebilir ormanlardan elde edilen kağıt ürünlerinin kullanımı gibi karbon ayak izini azaltmaya yönelik aktif uygulamalar yürütüyor. Ayrıca OMM INN Otel misafirleri gönüllü olarak oda temizlik hizmetinden vazgeçerek, havlu ve çarşaf değişimi istemeyerek Yeşil Oda olabiliyor ve OMM INN Kafe’de indirimden faydalanabiliyor. OMM INN’de siz de konfor ve lezzetten ödün vermeden değişimin parçası olabilirsiniz.

Ariana Sustainable Luxury Lodge, Nevşehir

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Ariana Sustainable Luxury Lodge, Kapadokya’nın otantik atmosferiyle modern mimarinin eşsiz harmonisini bir arada sunuyor. Tesis, birbirinden konforlu konaklama seçenekleri, manzaralı restoranı ve yeşil bahçesiyle dikkat çekiyor. Uçhisar Mevkii’ nde konumlanan otel’in bahçesinin tadını çıkartabilir ya da otelden bisiklet kiralayarak civardaki yerleri gezebilirsiniz. Akşamlar ise otelin restoranında mevsimsel yiyecekler yiyip şarap tadımları yapabilirsiniz.

Dionysos Hotel, Muğla

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Bozburun Yarımadası’nın heybetli koyunun tam üzerinde yer alan Dionysos Hotel, doğayla bütünleşik bir mimariye sahip. Dağların yamacında bir köy gibi tasarlanan ve birbirinden özel 43 ünitesi ile iyileşme ve yenilenme tatilleri için ideal. Menüsünü kendi çiftliğinde doğal olarak yetiştirdiği ürünlerle, ödüllü şef Didem Şenol tarafından eğitilmiş şefleri ile hazırlıyor.

Mandarin Oriental Bodrum, Muğla

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

LEED Gold sertifikalı Mandarin Oriental Bodrum’un inşaatı sırasında ortaya çıkan atıklar geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi alanlarda değerlendirilmiş; peyzaj tasarımında mümkün olduğunca bölgenin iklimine uygun, az su tüketen bitki tipleri tercih edilmiş; sulama suyu için deniz suyu arıtma sistemi kurulmuş; uygun cam seçimi sayesinde %34 enerji tasarrufu sağlanmış; iç mekanında kullanıcı sağlığını ve konforunu artırmak için verilen temiz hava miktarı uluslararası standartların üzerinde tutulmuş; iç mekanında kullanılan boya, yapıştırıcı, macun gibi kimyasallar VOC oranı düşük ürünlerden seçilmiş. Otelin Göltürkbükü’nde konumlanması ise sürdürülebilir yapısının ardından ikinci tercih sebebi kuşkusuz.

Argos in Cappadocia, Nevşehir

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Kapadokya’nın kalbindeki Eski Uçhisar Köyü’nde binlerce yıllık bir manastır yerleşkesi, buna bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri ve tarihi evlerden oluşan kalıntıların titiz restorasyonu ile hayata geçirilen Argos in Cappadocia, ziyaretçilerinin konaklama deneyimlerini zenginleştirirken yerel toplumla stratejik ve duyarlı bir şekilde bütünleşen, yerli halkın değerlerine ve önceliklerine uyum gösteren ve kültürün özgünlüğünü koruyan da bir otel.

Hilton Garden Inn Golden Horn, İstanbul

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Türkiye’nin ilk LEED Gold sertifikalı oteli olma unvanını taşıyan Hilton Garden Inn Golden Horn, %23 enerji tasarrufu, %40 su tasarrufu, %33 yerel malzeme kullanımı ve %90 inşaat atıklarının değerlendirilmesi ile bu ödüle layık görüldü. Yenilikçi mimarisi ile bleisure trendine de göz kırpıyor.

Regnum Carya Golf & Spa Resort, Antalya

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Yemyeşil çam ormanı ile iç içe olan Regnum Carya Golf & Spa Resort, Türkiye’nin ilk LEED Gold sertifikalı golf oteli. Duş ve yağmur sularınının tekrar doğaya kazandırılmasına olanak tanıyan gri boru sisteminin yanı sıra atık buhar enerjisi ile ısıtılan 90 metre uzunluğundaki yüzme havuzu ve neredeyse tüm alanlarındaki geniş pencereleri ile güneş ışığından maksimum fayda sağlayan mimarisi ile sürdürülebilir turizmin en güzel örneklerinden.

Clarion Hotel Golden Horn, İstanbul

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

İş seyahatlerinin kazandığı yeni form olan bleisure için ideal bir konumda ve tasarımda olan Clarion Hotel Golden Horn, LEED Silver sertifikasına sahip. Su ve enerji verimliliği konusunu tasarruflu armatürler ve uluslararası standartlara uygun mekanik ekipman seçimleri ile başarıyla çözümleyen otelde alternatif ulaşım seçeneklerini desteklemek ve araç kullanım kaynaklı karbondioksit emisyon miktarını azaltmak için bisiklet parkları ve elektrikli araç şarj istasyonları yer alıyor.

Park Dedeman Levent, İstanbul

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Dedeman Hotels & Resorts International’ın İstanbul’da ‘Park’ konseptiyle açılan ilk oteli olma özelliği taşıyan Park Dedeman Levent, aynı zamanda zincirin en genç ve dinamik oteli. Çevre dostu yapısı ve modern mimarisi ile LEED Gold sertifikası kazanan otel, ideal konumuyla şehrin kültür, sanat ve eğlence mekanlarıyla havaalanına ulaşım kolaylığı da sunuyor.

Vadi Alaçatı, İzmir

Türkiye’nin En İyi Çevre Dostu Otelleri

Alaçatı’nın dağlık bölgesinde saklanmış, navigasyon olmaksızın bulunması imkansız rotası ile Vadi Alaçatı, 80 dönüm arazi üzerine kurulmuş bir organik köy. Toskana Vadisi’ni andıran stili ile sakin, huzurlu ve doğanın içinde vakit geçirmek isteyenler için ideal. Alaçatı’nın geleneksel tarım anlayışını yeniden canlandırmak ideali ile kurulan Vadi Alaçatı, temiz enerji odaklı bir tesis. Toprakla arkadaş olmak, yıldızların altında uykuya dalmak ve kendinizle yeniden tanışmak isteyeceğiniz bir yer.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları