preloader

Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak

Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak

Yazı Boyutu:

Yalıkavak’ın en yenilerinden Veranda, keyifli ortamı, manzarası, enfes menüsü ve şef dokunuşlarıyla hem damakta hem de hafızalarda kalan Bodrum mekânlarından.

2015’te Pera’da başlayan Veranda rüzgarı, 2017 senesinde Alaçatı ile buluştuğunda herkesten gelen “Acaba Bodrum’a ne zaman geleceksiniz?” sorusuyla karşılaşan 86 Entertainment Group; sonunda aradığı ruhu Yalıkavak Tilkicik Koyu’nda bularak Veranda Yalıkavak’ı şef Altuğ Tezer koordinasyonunda bu yaz açtı.

Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak
Altuğ Tezer

Daha önce uzun yıllar Mutfak Sanatları Akademisi’nde eğitmenlik yapan şef Altuğ Tezer sonrasında İstanbul, Antalya, Bodrum ve Çeşme gibi lokasyonlarda birçok önemli projeye imza attı. Bu sezon ise 86 Entertainment Group bünyesindeki yiyecek içecek işletmelerinin tümünün koordinatör şefi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Ben de hem uzun yıllar birlikte çalıştığım sevgili arkadaşımın lezzetlerini tatmak hem de bir Bodrumlu olarak özellikle Pera’dan bildiğim Veranda tecrübesini memleketimde yaşamak için soluğu Tilkicik Koyu’nda aldım.

Konsept

Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak
Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak

Altuğ Şef konseptlerini lezzetli mezelere modern dokunuşlarla başlayan bir sofra ve sonrasında bu başlangıcı tamamlayan, hem rakıya hem de şaraba eşlik edebilen tabaklar olarak tarif ediyor. Her Veranda’nın konsepti, karakteri, ruhu ve rengi farklı diye belirten şef; her lokasyonun misafir kitlesinin değişkenlikler gösterdiğini söylüyor.

Güneş’in rakı burcuna girdiği en güzel akşamüstü saatlerinde başlayan servisle birlikte iskele üzerinde bir kokteyl ile serinleyen misafirler, sonrasında Altuğ Şef’in hazırlamış olduğu özenli ve lezzetli menünün keyfini çıkarıyorlar.

Uzun sohbetlere eşlik eden 80’ler ve 90’lardan müzikler, akşamın ilerleyen saatlerinde hızlanarak mekânı misafirlerin bir yandan da dans edebildikleri bir ortam haline getiriyor.

Menü ve Yemek Tarzı

Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak

Veranda Yalıkavak’ta hem fiks hem de A la carte menü uygulaması mevcut. Açıkçası fiks menü oldukça kalabalık ve doyurucu. Şık ve modern görüntüleriyle ağız sulandıran mezeler lezzetleriyle de damaklarda şenlik havası yaratıyor. Ana yemekli ya da ana yemeksiz seçebileceğiniz fiks menü fiyatına şarap veya rakı dahil edilmiş. A la carte menü ise biraz daha sınırlı tutulmuş.

Menüde deniz mahsulleri, et ve balık neredeyse eşit paylaştırılmış. Vejetaryen seçeneklerin de bulunduğu menüde daha çok rakının tercih edildiğini belirten Altuğ Şef; akşamın ilerleyen saatlerinde eğlencenin dozu arttıkça kokteyllerinin de oldukça revaçta olduğunu söylemeden geçmiyor.

Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak
Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak

Menü ve tabakları hazırlarken pek çok farklı teknikten yararlanan Altuğ Şef’in yemek pişirme mottosu sadelikten yana. Doğru tekniği doğru ürüne uygularken içerisine sürekli başka bir element eklemenin doğru olmadığına inanıyor ve ekliyor: Benim mutfak prensibim güzel görünen, lezzetli, doyurucu ama bir o kadar da yapım sürecinde beni ve yanımda çalışan arkadaşlarımı heyecanlandıran tabaklar çıkarmak.

En Çok Aklımızda Kalan Lezzetler

  • Kabak, tahin sos ve kurutulmuş çerinin muhteşem uyumuyla hazırlanan yer fıstıklı kızartma gerçekten bir sonraki yemeğin ne olacağı konusunda bize lezzetli ipuçları veriyor.
  • Taptaze Ege otlarının karides ve fermente sarımsakla olan birleşimi tam olarak Bodrum kokan bir tabak hissiyatı yarattı bende. Tek kelimeyle harikaydı.
  • Sıcaklardan acı biber reçelli balık mücveri özellikle acı tatlı karışık kombinasyonları sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzet.
  • Bir yandan İsveç köfteyi hatırlatan gravy soslu ve rosto patatesli misket köfteler içi yumuşacık ve sulu; dışı ise hafif çıtırlığıyla damakları mest eden şekilde pişirilmişti.

Mekânın Öne Çıkan 3 Özelliği

  • Muhteşem deniz manzarası ve iskele üzerinde yemek yeme hazzı
  • Özenli lezzetlerle oluşturulmuş menünün fiks ya da a la carte şekilde servis edilebilme ayrıcalığı
  • Sadece butik üreticilerden oluşturdukları şarap kavı

Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak
Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak
Karakter, Ruh ve Renk: Veranda Yalıkavak

Kimler Gitmeli?

Bodrum’da geçireceği tatilinde özellikle yemek ve eğlenceyi bir arada yaşamak isteyen herkesin mutlaka yolunu düşürmesi gerekiyor.

Restoran haftanın her günü 19.00-01.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Casual fine bir konsept olduğundan şık ama rahat kıyafetler tercih edilmeli. Güneşin batış manzarasını kaçırmamakta fayda var. Çocuklar için çok uygun bir ortam olmayabilir. Rezervasyon gerekli. Otopark mevcut.

Yalıkavak Mah. Çankaya Sk, Tilkicik Cd No:3 Bodrum; 05421924450

Efe Metin Çakıroğlu
Efe Metin Çakıroğlu Tüm Yazıları