preloader

Deniz Kenarında Okuyabileceğiniz Kitaplar

15.05.2024
Deniz Kenarında Okuyabileceğiniz Kitaplar

Yazı Boyutu:

Plaj çantanızdan ayırmak istemeyeceğiniz, denizin sakinleştirici sesinin eşliğiyle okuyacağınız sürükleyici kitapları sizin için derledik.

Evet, kitap okumanın yeri ve zamanı olmaz; ancak biliyorsunuz ki deniz kenarında kitap okumanın tadı da bambaşka oluyor… Bu yaz sahilde okuyabileceğiniz sürükleyici kitapları sizin için derlerdik. İyi okumalar dileriz!

Yaz, Ali Smith

Man Booker finalisti Ali Smith’in “Mevsimler Dörtlemesi” adlı serisinin son romanı, değişimin eşiğindeki aileyi anlatıyor. İngiltere’de pandeminin başladığı ve Brexit döneminde geçen hikâye yazarın enfes şiirsel üslubu ve toplumsal ve siyasal eleştirilerle okuyucuya aktarılıyor. Dörtlemeyi mutlaka okumalısınız.

Yayınevi: Kafka Kitap

Çeviren: Seda Çıngay Mellor

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar

Yaza Yolculuk’ta öğretilen basmakalıp değer yargılarının yeniden gözden geçirilmesi, kişinin kendine ve yaşadığı yere dönüş yolculukları yaz mevsiminin aracılığıyla anlatılıyor. 1987 Sait Faik Öykü Ödülü’nü kazanan kitap, yazarın iç yolculuğunun, iç hesaplaşmalarının en güzel örneklerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Tomris Uyar yine muazzam!

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy

1960’lı yılların sonunda, Hindistan’ın güneyinde geçen bu hikâyede, arka planda bağımsızlığını yeni kazanmış, siyasi çalkantılar içindeki ülkeyi, kast sisteminin ürkütücü baskısını ve toplumsal tabuları buluyoruz. Hindistan’da yayımlandığında, geleneklere aykırı olduğu gerekçesiyle büyük tartışmalara yol açan 1997 Booker ödülü sahibi Küçük Şeylerin Tanrısı, sayısız dile çevrilmiş unutulmaz bir roman.

Yayınevi: Can Yayınları

Çeviren: İlknur Özdemir

Kendine Tapan Kadın, Suat Derviş

Fosforlu Cevriye’den hemen önce kaleme alınan Kendine Tapan Kadın, sınıf çatışmasını, insani hırsların ve çıkarların toplumda açtığı büyük yaraları bütün çarpıcılığı ve cesaretiyle ortaya koyuyor. Türkiye’de döneminin en üretken yazarlarından bir olan Suat Derviş mutlaka kitaplığınızda olmalı.

Yayınevi: İthaki Yayınları

Sürücü Koltuğu, Muriel Spark

Tek yönlü bir biletle seyahate çıkan bir kadın, kendi çizdiği kadere doğru son sürat ilerliyor ve direksiyon başında kim olursa olsun, bütün yollar aynı yere ulaşıyor. Sürücü Koltuğu, hâkimiyetin bizde olduğu yanılgısı sayesinde yol alabildiğimiz hayatlarımızı derinden sarsmakta kararlı, sert ve müdanasız bir roman.

Yayınevi: Siren Kitap

Çeviren: Nihal Yeğinobalı

Yetişkinlerin Yalan Hayatı, Elena Ferrante

Napoli tepelerinde ayrıcalıklı bir çocukluk geçiren Giovanna, günün birinde babasının onu kötü şöhrete sahip, yıllardır görüşmediği kardeşine, Vittoria Hala’ya benzettiğini işitir. Bu beklenmedik bağlantıdan rahatsızlık hisseden genç kız, ailesinin geçmişini araştırmaya koyulur. Netflix’e dizisi de yapılan bu muazzam kitap okuyucuyu insanın açmazına, aile bağlarının esnek dokularını keşfetmeye davet ediyor.

Yayınevi: Everest Yayınları

Çeviren: Eren Yücesan Cendey

Mucizeler, Elena Medel

Elena Medel, bu etkileyici ilk romanın fonuna İspanya’nın – Franco diktatörlüğünün son yıllarından, geniş çapta bir kadın hareketine sahne olan günümüz Madrid’ine kadar– elli yıllık tarihini alıyor. Şimdiden on beş dile çevrilen Mucizeler, üç kuşaktan kadının hayatında zamanla nelerin değiştiğini ve nelerin inatla aynı kaldığını gözler önüne seriyor. İlham verici!

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Çeviren: İdil Dündar

Bul Beni, André Aciman

Adınla Çağır Beni’yle tüm dünyada geniş bir okur kitlesine ulaşan André Aciman, devam niteliğindeki romanı Bul Beni ile aşkın ve bağlılığın doğasına dair eşsiz bir anlatı kuruyor; kederle, arzuyla, tesadüflerle, pişmanlıklarla ve mutluluklarla örülü insan hikâyelerini, birbiriyle bağıntılı hayatları ve deneyimleri keşfe çıkıyor.

Yayınevi: Sel Yayınları

Çeviren: Berrak Göçer

En Tatlı Meyveler, Monique Truong

Aşk, özlem, zaman zaman neşe, zaman zaman öfke dolu En Tatlı Meyveler, bir adamın gölgesinde kalmış kadınların- annesinin ve iki eşinin- kendilerince tanıdıkları adamın farklı yönlerini anlatışlarını çarpıcı biçimde sergiliyor. İyon Denizi’ndeki adalardan İrlanda’ya, Amerika’dan Japonya’ya dünyanın farklı köşelerindeki kadınları incelikli detaylarla çarpıcı biçimde işleyen En Tatlı Meyveler özenle araştırılmış, zekice yazılmış, masalsı bir roman.

Yayınevi: İletişim Yayınları

Çeviren: Şule Ölez

Bana Bilgiçlik Taslayan Adamlar, Rebecca Solnit

Rebecca Solnit bu kitabında kadim bir hikâyeyi incelikli ve bir o kadar da öfkesini kuşanmış üslubuyla anlatıyor. Solnit sarsıcı gerçekleri ortaya koymakla yetinmiyor, kadınların güven içinde yaşayabildiği, eşit, özgür bir dünya hayalini gerçek kılma yolunda umut da veriyor.

Yayınevi: Minotor Kitap

Çeviren: Asude Küçük

Yüzücü, John Cheever

20. yüzyılın en önemli öykücülerinden, Pulitzer sahibi, “Amerikan banliyölerinin Çehov’u” olarak anılan John Cheever okuru, Amerikan rüyasının bir hayal olduğunu hissettirecek şekilde yan yana dizilmiş evleriyle banliyöye davet ediyor. Sıradan insanların hayatlarını anlattığı ince detaylarla dolu öyküleri muazzam.

Yayınevi: Everest Yayınları

Çeviren: Tomris Uyar

Mavi Çiçek, Penelope Fitzgerald

Mavi Çiçek, on sekizinci yüzyılın sonunda, Leipzig ile Berlin arasındaki taşra ve üniversite kentlerinde geçen ve sonradan döneminin en büyük romantik şair ve düşünürlerinden olan Novalis’e dönüşecek genç kız Fritz von Harderberg’in öyküsü. Fitzgerald, aşkın ve dehanın mantıksızlığına tatlı ve soyut bir alaycılıkla dokunuyor.

Yayınevi: Can Yayınları

Çeviren: Püren Özgören

Suyun Dudaklarında, Alberto Ruy-Sánchez

Meksika edebiyatında önemli bir yere sahip olan Ruy-Sánchez, gerçeği Mogador’la, Aziz’le, Leyla’yla ararken her defasında kendisiyle karşılaşır. Üçlemenin son kitabıyla sürekli olarak gezdirdiği arzu, şehvet ve dünya bağına okuru ortak etmiş. Bu diziyi kaçırmayın!

Yayınevi: Epona Kitap

Çeviren: Hilal Ceylan

Kaplumbağa Günlüğü, Russell Hoban

Londra Hayvanat Bahçesi Akvaryumu’ndaki “ikinci el okyanusla doldurulmuş” evlerinde durmaksızın yüzen üç deniz kaplumbağasını özgür bırakmak, iki yalnız ve birbirini tanımayan insanın ortak takıntısı ve hayali haline gelir. Hoban, kendi hayatlarını yeniden anlamlandırmaya çalışan insanları sade ve dingin bir dille anlatıyor.

Yayınevi: Yedi Yayınları

Çeviren: Banu Karakaş

Dünya ve Diğer Yerler, Jeanette Winterson

Harikulade düşsel manzaralar yaratan ve göz kamaştırıcı bir dile sahip bu on yedi öykü, okuru uykunun yasadışı olduğu, kimsesiz kalmış mağaza tezgâhtarlarının hayatlarının periler tarafından dönüştürüldüğü, zenginlerin elmas adasında kömürden mücevherler taktığı dünyalara götürüyor; varlığını hayal dahi edemeyeceğiniz, benzersiz yerlere. Winterson yine büyülü ve çok güçlü.

Yayınevi: Kafka Kitap

Çeviren: Belgin Selen Haktanır

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez, Wiesław Myśliwski

Çağdaş Leh edebiyatının önde gelen isimlerinden Myśliwski, bu kitabında tek bir günde gerçekleştirilen fasulye ayıklama etkinliği boyunca savaş sırasında yaşadığı travmalı dönemleri, gençlik sanrılarını, tutkularını, gurbetteki ekmek kavgasını ve en sonunda yurda dönüşünü anlatıyor.

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Çeviren: Neşe Taluy Yüce

Marousi’nin Devi, Henry Miller

Yirmi yıl boyunca tatil yapmadıktan sonra bir seneliğine çalışmama kararı alarak Yunanistan’a giden bir yazarın, Henry Miller’ın kendi ışığını bulma öyküsü. Miller’ın yanı sıra Seferis, Katsimbalis, Lawrence Durrell gibi dev yazar ve şairlerin, yer yer caz, yer yer kaval ezgilerinin ve her daim şarap, sohbet ve serüvenin eşliğinde bir yaşam şöleni. Tam bir Ege ve edebiyat şöleni!

Yayınevi: Siren Kitap

Çeviren: Avi Pardo

Kitap Yiyici, Stéphane Malandrin

Adar Cardoso ve Faustino da Silva yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen, yaramazlıklarıyla çarşıyı pazarı birbirine katan ve arakçılıkta usta Lizbonlu iki küçük çocuktur. Bu büyülü kitap, okurları 1488 Lizbon’unun ara sokaklarından şölen sofralarına, manastırlarından göz kamaştırıcı kütüphanelerine uzanan benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Çeviren: Kenan Sarıalioğlu

Hayalperestler Tiyatrosu, Polly Samson

1960 yılı. Dünya kültürel, siyasi, cinsel ve sanatsal devrimin kıyılarında dolaşırken Hydra Adası’nda ise bambaşka bir dünya kuruluyor. Yazar Charmian Clift ile George Johnston ile esrarengiz yazar Axel Jensen, onun cazibeli karısı Marianne Ihlen ve Kanadalı acemi şair Leonard Cohen ile bir Yunan adasına gidip orada kaybolmak ister misiniz?

Yayınevi: Düşbaz Kitap

Çeviren: Nil Ege Özden

Mona’nın Gözleri, Thomas Schlesser

52 hafta, 52 sanat eseri ve bir dede-torun hikâyesi: Mona’nın Gözleri. On yaşındaki Mona görme yetisini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Dedesi Böylelikle Henry’nin planına göre Mona bir gün karanlığa yenik düşse bile zihninin derinliklerinde güzelliği ve cesareti saklayan görsel bir hazinesi olacaktır. Sanat tarihi ve edebiyat bir arada!

Yayınevi: Timaş Yayınları

Çeviren: Işıtan Tual Şekercigil

{85633}

Meral Tabakoğlu
Meral Tabakoğlu Tüm Yazıları