preloader

Edhem Dirvana ile Deniz Tutkusu Üzerine

05.03.2020
Edhem Dirvana ile Deniz Tutkusu Üzerine

Yazı Boyutu:

aaa

Denizcilik, Bozburun Yacht Club'ın sahibi Edhem Dirvana için aile yadigarı bir gelenek. Babası Süleyman Dirvana'yla birlikte henüz bir yaşını dahi doldurmamışken dümen tutmaya başlayan Edhem Dirvana, babasından gördüğü gibi oğlu Süleyman'ı da mavi bir dünyanın içinde büyütüyor. Yani Dirvana için mavi sadece bir renk değil, yaşam biçimi. Edhem Dirvana'nın mavi dünyasına dalın.

Deniz sizin için ne ifade ediyor?

Deniz benim için sonsuz özgürlüğü ve huzuru simgeliyor. Ülkemizin çok daha ileri bir medeniyet olabilmesinin anahtarını ifade ediyor

Türkiye'de ve yurt dışında en sevdiğiniz bağlama yeri/koy neresi?

Türkiye’de en çok tabii ki Hisarönü Körfezi'ni seviyorum. Çevresindeki adalarla beraber tam bir yatçılık cenneti. Kısa mesafeler için de o kadar çok seçenek var ki. Buralarda bir ömür gezsem sıkılmam. Yurt dışında gezdiğim yerler arasında Yeni Zelanda ve Sidney Limanı çok hoşuma gitmişti. Hırvatistan sahillerini çok merak ediyorum. Cem Kozlu’nun kitabını okuyunca iyice heveslendim.

Edhem Dirvana ile Deniz Tutkusu Üzerine

Tekneyle gittiğiniz, en sevdiğiniz restoran neresi?

Söğüt'te Manzara Restoran var. Tekneyle iskeleye bağlanıyorsun, araçla seni alıp dağın tepesine çıkarıyorlar ve kendinizi Simi ve Datça’nın üstünden Bodrum'a doğru batan güneşi izlerken buluyorsunuz. Yemekler de manzara da inanılmaz. Ailece işletilen mekanın sahipleri de işlerini çok seviyor ve herkesle özel ilgileniyorlar. Sunumları da Nusret'i kıskandıracak türden, çok yaratıcı ve lezzetli.

Mavi yolculuğa çıkarken mutlaka yanınıza aldığınız üç şey nedir?

Drone, kitap, aksiyon kamerası.

{88290}

Mavi yolculuk ekibinizde kimlerin olmasını isterdiniz?

Eşim Tanem ve oğlum Süleyman'ın yanı sıra Team Turx ekibimden yelkenci kardeşlerimle mavi yolculuk yapmak isterim. Bir de Ayhan Sicimoğlu… Kendisi ile yaptığım seyahatler en keyiflileri.

Edhem Dirvana ile Deniz Tutkusu Üzerine

Teknede yemek yapar mısınız? Okurlarımıza verebileceğiniz bir tarif var mı?

Bu konuda kendimi geliştirecek pek fırsatım olmadı. Genellikle makarna ve sandviç türevleri üzerine hayatı idame ediyorum.

Hayalinizdeki rota neresi?

Ege'yi daha fazla gezebilsem çok mutlu olacağım. Cevabı çok uzaklarda aramaya gerek yok. Suyun en berrakı, havanın en güzeli, yemeğin en lezzetlisi, tarihi dokunun en zengini, insanın en ilginci hep bu muhteşem Ege Denizi'nde.

Bu yaz mavi yolculuğa çıkacak kişilere kitap öneriniz ne olurdu?

Tümamiral Cem Gürdeniz'in Mavi Uygarlık kitabını okumalarını öneririm. Ülkemizin neden denizcileşmesi gerektiği konusundaki bütün sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Edhem Dirvana ile Deniz Tutkusu Üzerine

Mavi yolculuk için beş şarkılık bir playlist hazırlar mısınız?

Beş şarkıyla mavi yolculuk mu geçer? Son iki senedir Swiss Radio Classic dinliyorum. Harika kayıtlar çalıyorlar. Bach’a özel önem veriyorlar. Bir de Swiss Radio Jazz var o da gerçekten çok iyi. Yani denizde klasik müzik veya cazdan rotayı çok değiştirmeyi tercih etmiyorum. Bir de şu sıralar Bilal Karaman’ın son albümü Manouche a la Turca'yı dinliyorum. Çok yetenekli bir gitarist kardeşimiz.

Edhem Dirvana ile Deniz Tutkusu Üzerine

Hayalinizdeki mavi yolculuk teknesi hangisi?

Morelli ve Melvin tasarımı katamaran HH66'yı çok beğeniyorum. Hem çok performanslı hem de konforlu.

Edhem Dirvana ile Deniz Tutkusu Üzerine