preloader

Side Su Altı Müzesi'nde Yer Alan Eserler

19.10.2022
Side Su Altı Müzesi'nde Yer Alan Eserler

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin görülmeye değer en güzel lokasyonlarından olan Side Su Altı Müzesi, tarihe ve su altı dünyasına meraklı insanlar için eşsiz bir güzellik sunuyor. Dalışçılar için de unutulmaz anlar yaratan bu müzenin detaylarına gelin birlikte bakalım.

Side Su Altı Müzesi, tarihe ve su altı dünyasına meraklı insanların en çok ilgisini çeken noktalardan biri oluyor. Biz de ŠKODA’nın platformu Türkiye’nin İlk Merak Haritası’nda yer alan “Balıklar suyun altında nasıl nefes alırlar?” sorusundan yola çıkarak rotamızı Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Su Altı Müzesi’ne çeviriyoruz.

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side tatil beldesinde kıyıdan 1,5 mil açıkta ve ortalama 12 ila 20 metre derinlikte bulunan Türkiye’nin ilk sualtı müzesi olan Side Su Altı Müzesi, denize dalış yapılarak 117 adet heykelin görülebildiği bir müze. Denizin derinliğinde 5 farklı temanın olduğu müzede yer alan heykellerin temaları ise Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı temsilleri, Mevlana ve semazenleri, Apollon Tapınağı ve Deniz Tanrısı Poseidon, geçmişte Side’den ticaret amacıyla tahıl ve gıda taşıyan deve kervanları ve Suriye savaşında ülkeden kaçmak için çıktıkları yolculuk sırasında denizde yaşamını yitiren çocukların anısına yaptırılan çiçek bahçesi.

Dünya’da tarzında ikinci sırada olan Side Sualtı Müzesi, Meksika’da bulunan 400 heykelle birinci sıradaki Meksika Sualtı Müzesi’ni takip ediyor.

Manavgat ilçesinin ve Antalya’nın kültür turizminde tüm dünyaya adını duyurmasını sağlayan Side Sualtı Müzesi’ni ise her yıl ortalama 10 bin kişi ziyaret ediyor.

Su altı meraklıları dalış deneyimlerine göre uzman dalgıçlar eşliğinde dalış yaparak, eşsiz bir deneyim yaşıyor. Meksika’daki 400 heykelli su altı müzesinden sonra dünyanın ikinci büyük su altı müzesi olma özelliğini de taşıyan Side Sualtı Müzesi’nde 2015 yılından bu yana yaklaşık 50 bin kişi dalış yaptı.

Side Su Altı Müzesi’ndeki eserlerin temaları ise şöyle:

Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı

Side Su Altı Müzesi'nde Yer Alan Eserler

Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanlara adanan heykeller, Side Su Altı Müzesi’nin en dikkat çeken yapıtları arasında. Özellikle dalışçıların en çok ilgi gösterdiği görseller arasında bulunan Kurtuluş Savaşı heykelleri fotoğraf çekmek için de en ideal bulunan eserlerden.

Deniz Tanrısı Poseidon

Side Su Altı Müzesi'nde Yer Alan Eserler

Yunan mitolojisinde yer alan denizler tanrısı Posedion, Side Su Altı Müzesi’nin en güzel eserlerinden. Nehirlerin, fırtınaların ve sellerin yaratıcısı, depremlerin ve yıkımların getiricisi olan Posedion mitolojide Zeus ve Hades’in kardeşi ve Roma mitolojisi’nde ise Neptün olarak biliniyor. Poseidon kültürü, Türkiye’de çok yaygın olmamasına rağmen Türkiye’de Posedion’a adanmış tapınaklar bulunur.

Apollon Tapınağı

Side Su Altı Müzesi'nde Yer Alan Eserler

Bir zamanlar önemli bir kehanet merkezi olan Apollon’a adanmış çok büyük bir Yunan tapınağının kalıntılarının sembolize edildiği Apollon tapınağı, Side Su Altı Müzesi’nin en sevilen unsurlarından. Artemis, Zeus, Aphrodite gibi tanrıların mabedinin bulunduğu Apollon Tapınağı’nı yansıtan yapıt su altı meraklılarını tarihle buluşturuyor.

Side’den Ticaret Amacıyla Tahıl ve Gıda Taşıyan Deve Kervanları

Side Su Altı Müzesi'nde Yer Alan Eserler

Bir dönem Side’den ticaret amacıyla başka coğrafyalara giden deve kervanları da Side Su Altı Müzesi’nde kendine yer buluyor. Side’nin tarihi dokusuna vurgu yapan develer müzenin en sempatik yapıtları arasında.

Mevlana Semazenleri

Side Su Altı Müzesi'nde Yer Alan Eserler

Anadolu tasavvufunun en büyük isimlerinden Mevlana Celaleddin Rumi’ye atıfta bulunan semazen heykelleri de Side Su Altı Müzesi’nin en renkli eserlerinden.

*Bu içerik ŠKODA iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları