Kuzey Ege Güzeli: Ayvalık Rehberi

Kuzey Ege Güzeli: Ayvalık Gezi Rehberi

Eski Rum evleri, taş sokakları, mis gibi kokan havasıyla Ayvalık her mevsim davetkâr olan tatil ve kaçış rotası...

Serin, kumlu ve sığ denizi, nefis yemekleri ve ona eşlik eden onlarca farklı mezesi, sıcak ama yakmayan havası, her bir köşesinin güzelliği ile Ayvalık, gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel yerlerden. Eğer şehirden sıkılıp birkaç günlük kaçamak yapmak istiyorsanız ya da yaz tatiliniz için sakin bir yer arıyorsanız Ayvalık’ı mutlaka değerlendirmeye alın. Hem deniz kenarında hem yıllara meydan okuyan sokaklarında hem de oturduğunuz her Ayvalık sofrasında hayatın ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz.

Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir?

Ayvalık

Aslında yılın her günü Ayvalık günü olabilir. Ayvalık her ne kadar -güzel sahilinin etkisiyle- yaz esintisi verse de her mevsimde sokaklarında dolaşılabilecek, kocaman ağaç gölgelerindeki kafelerinde oturup Kuzey Ege’nin tadına varılabilecek bir yer. Deniz tatili için Ayvalık’a gelmeyi düşünüyorsanız Haziran-Eylül arasında tatilinizi planlamaya çalışın. Ayvalık ve çevresindeki deniz suyunun her mevsimde serin olduğunu da unutmayın.

Nasıl Gidilir?

Badavut Sahili

Şimdilik sadece Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gelen uçuşları karşılasa da Balıkesir-Edremit Havalimanı, Ayvalık’a arabayla 40 dakika mesafede bulunuyor. Yani yurt içi ya da yurt dışından uçakla Ayvalık’a gelecekseniz Sabiha Gökçen’den aktarma yaparak Ayvalık’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Ayvalık’a kendi arabanızla gelmek ise dört saat kadar sürüyor. Gebze’den sonra Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak geldiğinizDE oldukça rahat bir yolculuk yapıyorsunuz. Köprü yerine alternatif isterseniz körfezi dolaşabilir ya da Eskihisar Topçular feribotunu kullanabilirsiniz.

Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

D-Resort Ayvalık Murat Reis

Ayvalık’ın kendi ruhunu hissedeceğiniz bir yerde kalmak istiyorsanız eski Rum konaklarından birini konaklama için seçebilirsiniz. Macaron Konağı, CavlıHane, Cunda Taş Bahçe, Saatli Konak, Cunda Fora, Fikret Bey Konağı, Ziyabey Konağı, Cunda Rota bunun için en beğenilen alternatiflerden.

D-Resort Murat Reis, Ortunç, Grand Temizel, Parna ise Ayvalık’ın hizmet odaklı otellerinden.

Panjur’s Boutique Holiday

Doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekleyen Cunda’da bahçesinden havuzuna, odasından dinlenme alanlarına kadar her ince detayı ile tamamen keyifli bir tatil geçirmeniz için tasarlanmış Panjur’da her sabah güne; konforunuz düşünülerek tasarlanmış deniz veya orman mazaralı odalarımızdan birine esen tatlı bir rüzgarla uyanabilirsiniz. Yöreye özgü bir kahvaltı sonrası havuzda içeceklerinizle serinleyip, güneşlenebilir, dinlenme alanlarında açlığınızı yatıştıracak lezzetler ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ayvalık Tostu

Bol malzemesi ve kocaman ekmeğiyle bildiğimiz Ayvalık tostunu burada tatmadan gitmemelisiniz. Ama Ayvalık tostu konusunda şöyle bir detay var: Bölgedeki her tostçunun Ayvalık tostu konusunda başarılı olmasını beklemeyin. Ayvalık merkezindeki Tadım Tost Evi, Avşar Tost, Aşkın Tost Evi, Olay Tost, Titiz Büfe; Edremit’teki Tostçu Muro en beğenilen yerlerden.

Papalina

Eğer Temmuz-Ekim ayları arasında Ayvalık’a gelirseniz bölgenin en meşhur balığı olan papalinayı denemelisiniz. Sadece Ayvalık ve civarında yetişen; hamsiyle sardalya arasında bir balık olan papalina zeytinyağı ile tavada pişiriliyor ve servis ediliyor. Diğer deniz ürünlerinin de Ayvalık mutfağında hatırı sayılır bir yeri var. Deniz mahsulleriyle donatılmış bir sofra kurmadan Ayvalık’tan ayrılmamalısınız. Tik Mustafa, Deniz Yıldızı Restoran bu konuda en beğenilenlerden.

Ayvalık’tan ve yemeklerinden bahsedince mezeden bahsetmemek olmaz. Tamam Meyhane, Lal Girit Mutfağı, Cunda Meze Dünyası en lezzetli mezeleri tadacağınız restoranlardan.

Lor Tatlısı

Bunlar dışında Ayvalık’ın başka meşhur ve yerel lezzetleri de var. Damla sakızlı dondurma, damla sakızlı kurabiye, lor tatlısı ve lor kurabiyesi, bademli muhallebi burada tatmanız gerekenlerden.

 

En İyi Restoranlar

L’Arancia

Cunda’nın hem Egeli hem İtalyanı L’Arancia, yaz menüsüyle konuklarını benzersiz bir lezzet yolculuğuna davet ediyor. L’Arancia, dünyanın birçok yerini gezen, Cunda’ya tutkun ve İtalyan mutfağına hayran olan Merve ve Özden Avcı çiftinin hayallerini hayata geçirmesini sağlamış. Mutfaklarında, bölge üreticilerinden temin edilen taze yerel ürünlerle, katkısız ve doğal malzemelerle yemekler hazırlanmaktadır.

İletişim: 05424993242

Harita için tıklayınız.

Ayvalık’ın En Güzel Sahilleri

Badavut Kayalıkları

Haritaya göz attığınızda Ayvalık’ın çevresinde birçok sahil göreceksiniz. Kuzeydeki Assos’tan başlayarak Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay, Pelitköy, Gömeç, Altınova, Kabakum hatta Dikili’ye kadar birkaç dakikalık araba yolculuğu ile sayısız plaj bulabilirsiniz.

Ayvalık ve yakınlarında deniz için hem hizmet alabileceğiniz plajlar hem sakin koylar hem de kamp yapabileceğiniz alanlar bulmanız mümkün. Sarımsaklı, Kapri, Duba, Ören, Patriça, Çataltepe, Badavut, Çataltepe İğdeli, Şirinkent , Paşalimanı şezlong, şemsiye ve gün içerisindeki gereksinimleriniz için gerekenleri bulabileceğiniz, tesisin olduğu plajlardan.

Daha sakin, kendi eşyalarınızla gelebileceğiniz bir yer isterseniz Onurkent Plajı, Ortunç Koyu, Karaağaç Sahili, Altınkum’u değerlendirebilirsiniz. Cunda Adası’ndan hareket eden tekne turlarını da Ayvalık ve çevresindeki en güzel ve bakir koylarında yüzmek için tercih edebilirsiniz.

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Ayvalık denizi kadar sokakları ve içerisinde ziyaretçilerini bekleyen güzelliklerle de görmeye değer bir yer. Coğrafi güzellikleri, M.Ö. 3’üncü yüzyıla dayanan tarihiyle ve hala dokusunu koruyan Rum mimarisi izleriyle Ayvalık’ta görmeniz gereken yerler var.

Şeytan Sofrası

Sarımsaklı Yarımadası’nda, Ayvalık’ın güneyinde bulunan Şeytan Sofrası adalar manzarasıyla güneşin batışını izleyebileceğiniz yerlerden biri. Eski bir efsane yüzünden, yüksek bir sofraya benzetilen ve üzerindeki ‘şeytanın ayak izi’ adı verilen şekil yüzünden bu adını alan bu yerin şeytanla bir alakası yok. Şeytanın ayak izinin hikâyesini ise Saffet Emre TonguçZeus’un süt annesi olan ve Kaz Dağları’na da adını veren İda, oğlunu korumak için şeytanı gökyüzünden kovmuş. Üç ayağı olduğuna inanılan şeytan, kaçarken ayaklarından biriyle bu tepeye basarak o dev izi bırakmış. Şeytanın üç ayağından birinin Kaz Dağları’nda, birinin Midilli’de diğerinin de Ayvalık’ta olduğuna inanılır” diyerek anlatıyor.

Aslında artık aktif olmayan yanardağların lavlarının soğurken bıraktığı şekil yüzünden kocaman bir ayak izi gibi görünen ‘şeytanın ayak izi'nin olduğu yere çaput bağlayarak dilek dilemek ise Şeytan Sofrası’na geldiğinizde yapabileceğiniz hoş geleneklerden.

Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Ayvalık’ın manzara izleme noktalarından biri olan Aşıklar Tepesi, Cunda Adası’nda bulunuyor. Biraz yokuş çıkmayı gerektirse de tepedeki manzara kesinlikle buna değiyor. Adanın meşhur yel değirmenlerinden biri de bu tepede bulunuyor. Şimdilerde Rahmi Koç Müzesi’ne bağlı olan Agios Yaninis Kilisesi’ni de burada görebilirsiniz. İçerisinde nadir bulunan kitapların da olduğu kütüphanesi de bulunan kiliseyi ve içerisindeki freskleri de Aşıklar Tepesi’ne gelirseniz mutlaka görün.

 

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Taksiyarhis Kilisesi

1400’lü yıllarda ilk kez küçük bir şapel olarak olarak yapıldığı tahmin edilen Taksiyarhis Kilisesi 1873 yılında şu anki haline kavuşmuş. O zamanlar 10 bin kişilik Rum nüfusu olan Ayvalık halkı tarafından yaptırılan Taksiyarhis Kilisesi, neredeyse yok olmak üzereyken 2011 yılında restore edilerek Rahmi Koç Müzesi’ne bağlanmış. Kilisenin içerisindeki mimari detaylar, işlemeler ve renkler görmeye değer. Dar ve yorucu olmayan bir yokuş yürüdükten sonra ulaşılan kiliseyi ziyaret edebilmek için küçük bir ücret de ödemek gerekiyor.  

Taş Kahve

Taş Kahve

Ayvalık’a gelince mutlaka uğramanız ve kahvesinin tadına bakmanız gereken bir yer Taş Kahve. Giritli bir ailenin mübadele ile Cunda’ya gelmesiyle başlayan Taş Kahve’nin hikayesi her gün yüzlerce kişiyi ağırlamasıyla devam ediyor. Yüksek tavanlı, sarımsak taş ile inşa edilen Taş Kahve’nin bahçesindeki ahşap sandalyelere oturup denize karşı kahveyi yudumlamak da çok keyifli.

Taş Kahve’nin asıl güzelliği taşıdığı tarihi ve mirası olsa da Ayvalık’a gelince yolunuzu buraya düşürüp mutlaka kahvesini içmelisiniz.

Ayvalık Sokakları

Macaron Mahallesi

Hiçbir plan yapmadan, Ayvalık sokaklarını adımlayacağınız bir gün mutlaka ayırın. Eski Rum evleri ve konakları, denize çıkan taş sokakları, begonvilleriyle özellikle bahar aylarında Ayvalık’ın sokakları tadına doyulmaz güzellikte oluyor. Bazı kaynaklar hala kullanılabilir durumda olan 40 binden fazla Rum mimarisiyle yapılmış ev olduğunu söylüyor. Ayvalık’ın birçok yerinde karşınıza çıkacak bu evlerin en güzel örnekleriyle Zeki Bey Mahallesi ve Macaron Mahallesi’nde görebilirsiniz. Yolunuz buraya düştüğünde Macaron Muhallebicisi’ne ve kahvaltısıyla meşhur Pino’ya uğramayı ihmal etmeyin.

Ayvalık’tan Ne Alınır?

Konu Ayvalık olunca akıllara ilk olarak zeytin geliyor. En kaliteli zeytinyağlarından birini üreten Ayvalık’ta yerel üreticilerden istediğiniz asiditeye sahip, farklı tekniklerle üretilen (soğuk sıkım gibi) ve en önemlisi de erken hasat zeytinyağını bulabilirsiniz. Birbirinden lezzetli zeytin ve zeytinyağı dışında temiz içerikle, yine yerel üreticinin emeğiyle ortaya çıkmış sabunlara da göz atmalısınız.

Ayvalık’ın en meşhur pastanelerinden Güler ve İmren’in lor kurabiyesi, eve dönerken yanınıza alabileceklerinizden.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.