preloader

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Yazı Boyutu:

Rengarenk havasıyla farklı bir tat bırakan pazarları gezmeyi seviyorsanız, Bodrum günlerinizde görebileceğiniz birçok pazar var.

Bodrum her ne kadar eğlence sektörü, deniz, kum, güneş, kaliteli restoranlar, rakı, balık ve meze ile anılıyor ise de aslında ciddi anlamda bir pazarcılık kültürünü de bünyesinde barındırıyor. Bireysel olarak alışveriş yapabileceğiniz gibi Bodrum’un en kaliteli restoranlarının yemeklerinde kullandıkları malzemeleri aldıkları yerel üreticileri de görebileceğiniz bu kalabalık ama bir o kadar da keyifli pazarlardan en popüler olanlarını bir araya getirdik.

Kahvaltılıkta Bir Numara: Turgutreis Pazarı

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Turgutreis Pazarı

Turgutreis merkezinde, cumartesi günleri kurulan pazar oldukça büyük. Muhtemelen içerisinde en fazla kahvaltılık satılan pazar Turgutreis pazarı. Türlü çeşit peynirler, köy tavuğu yumurtaları, kocaman yöresel kalamata zeytinleri, zeytinyağları, tereyağlar arasında kaybolup gitmemek çok zor. Kendilerine selam olsun, ben hem kendi evim hem de restoran için Sanlıoğlu Peynircilik’ten alışveriş yapıyorum. Ancak elbette satış yapan ve ürünleri güzel olan pek çok üretici mevcut.

Her çeşit sebze, meyve, yeşillik bulunan pazarda köylü teyzeler kendi yaptıkları ürünleri de satıyorlar. Üstelik sadece gıda değil, el işlerini de görmek mümkün. Turgutreis pazarının en sevdiğim yanı yine köylü teyzelerin yaptıkları el açması yufkalardan hazırlanan gözleme ve otlu börekler. Ayrıca kabak çiçeği dolması ve yaprak sarmalar da efsane.

Diğer pazarlardan farklı olarak oldukça geniş bir bitki ve çiçek satış noktasına da sahip olan Turgutreis pazarı, evimin de burada olmasından kaynaklı benim her hafta mutlaka uğradığım duraklar arasında.

{772090}

Çeşit Çeşit Otlar ve Mantarlar: Ortakent Pazarı

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Çarşamba günleri Ortakent Yahşi’de kurulan pazarda özellikle mevsiminde yerel otları ve mantarları hemen her tezgahta sıklıkla görebilirsiniz. Bu otlardan yapılan kavurmalar ve haşlamalar aynı zamanda klasik balıkçılarda gördüğünüz mezelerde kullanılıyor.

Bu pazarda kahvaltılık kısmı biraz zayıf olmakla birlikte yine gözlemeler, börekler ve sarmalar göze çarpıyor. Turgutreis pazarına göre çok daha düzenli ve sistematik bir şekilde kurulan pazarda, pazarcıların seslerini pek duymuyorsunuz. Sadece hafif bir pazar yeri uğultusu var.

Ben özellikle yeşilliklerimi bu pazardan almayı tercih ediyorum. Çiğ süt arayanlar için de farklı alternatifler mevcut. Keçi, manda ve inek sütleri, pazarın köşesinde köylü teyzeler tarafından satılıyor.

Tekstil Denildiğinde: Yalıkavak Pazarı

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Yalıkavak artık belki de Türkiye’nin en lüks yeri. Marinanın popülaritesi Yalıkavak’ın eski sahil kasabası görünümünü değiştireli çok oldu. Her ne kadar sebze meyve pazarı olarak da Türkiye’nin ünlü pazarları arasında yer alsa da, esas itibarıyla perşembe günleri kurulan kıyafet pazarı oldukça başarılı. Hem yerel kıyafetler hem de son moda ürünleri kolaylıkla bulabileceğiniz Yalıkavak pazarı dolmuş durağına yakın bir mevkiide kuruluyor ve sanıyorum Bodrum’un en pahalı pazarı olma ünvanını elinde tutuyor.

{772090}

Yerel Üretici: Bodrum Pazarı

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Kuşkusuz Bodrum’un en güzel pazarı merkezde kurulan Bodrum pazarı. Garajın üst kısmında kurulan pazara girdiğiniz anda yine hamur işleri göze çarpıyor. Aynı zamanda karnınız acıktıysa şahane köfte yapan lokantalar da mevcut. Bununla birlikte özellikle yerel üreticinin rağbet ettiği pazar, Bodrum’un en iyi restoranları tarafından çok büyük ilgi görüyor. Bodrum’un en önemli tarım havzası Karaova’nın ürünlerinin sıklıkla görüldüğü pazarda aynı zamanda kendi bahçesinden az miktarda ürün elde eden yerel üreticileri de görmek mümkün. Bodrum pazarını sabah saatlerinde gezmek ürünlerin tüm güzelliklerini görmek için tavsiyem olarak kenarda dursun.

Cuma günleri sebze pazarını gezebilirsiniz. Salı günleri de aynı yerde kıyafet pazarı kurulmakta.

{772129}

Efe Metin Çakıroğlu
Efe Metin Çakıroğlu
editörün tüm yazıları