preloader

Bodrum'un En Güzel Pazarları

06.05.2024
Bodrum'un En Güzel Pazarları

Yazı Boyutu:

Rengarenk havasıyla farklı bir tat bırakan pazarları gezmeyi seviyorsanız, Bodrum günlerinizde görebileceğiniz birçok pazar var.

Bodrum her ne kadar eğlence sektörü, deniz, kum, güneş, kaliteli restoranlar, rakı, balık ve meze ile anılıyor ise de aslında ciddi anlamda bir pazarcılık kültürünü de bünyesinde barındırıyor. Bireysel olarak alışveriş yapabileceğiniz gibi Bodrum‘un en kaliteli restoranlarının yemeklerinde kullandıkları malzemeleri aldıkları yerel üreticileri de görebileceğiniz bu kalabalık ama bir o kadar da keyifli pazarlardan en popüler olanlarını bir araya getirdik.

Kahvaltılıkta Bir Numara: Turgutreis Pazarı

Turgutreis merkezinde, cumartesi günleri kurulan pazar oldukça büyük. Muhtemelen içerisinde en fazla kahvaltılık satılan pazar Turgutreis pazarı. Türlü çeşit peynirler, köy tavuğu yumurtaları, kocaman yöresel kalamata zeytinleri, zeytinyağları, tereyağlar arasında kaybolup gitmemek çok zor. Ben hem kendi evim hem de restoran için Turgutreis pazarından alışveriş yapıyorum.

Her çeşit sebze, meyve, yeşillik bulunan pazarda köylü teyzeler kendi yaptıkları ürünleri de satıyorlar. Üstelik sadece gıda değil, el işlerini de görmek mümkün. Turgutreis pazarının en sevdiğim yanı yine köylü teyzelerin yaptıkları el açması yufkalardan hazırlanan gözleme ve otlu börekler. Ayrıca kabak çiçeği dolması ve yaprak sarmalar da efsane.

Diğer pazarlardan farklı olarak oldukça geniş bir bitki ve çiçek satış noktasına da sahip olan Turgutreis pazarı, evimin de burada olmasından kaynaklı benim her hafta mutlaka uğradığım duraklar arasında.

{37959}

Çeşit Çeşit Otlar ve Mantarlar: Ortakent Pazarı

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Çarşamba günleri Ortakent Yahşi’de kurulan pazarda özellikle mevsiminde yerel otları ve mantarları hemen her tezgahta sıklıkla görebilirsiniz. Bu otlardan yapılan kavurmalar ve haşlamalar aynı zamanda klasik balıkçılarda gördüğünüz mezelerde kullanılıyor.

Bu pazarda kahvaltılık kısmı biraz zayıf olmakla birlikte yine gözlemeler, börekler ve sarmalar göze çarpıyor. Turgutreis pazarına göre çok daha düzenli ve sistematik bir şekilde kurulan pazarda, pazarcıların seslerini pek duymuyorsunuz. Sadece hafif bir pazar yeri uğultusu var.

Ben özellikle yeşilliklerimi bu pazardan almayı tercih ediyorum. Çiğ süt arayanlar için de farklı alternatifler mevcut. Keçi, manda ve inek sütleri, pazarın köşesinde köylü teyzeler tarafından satılıyor.

Eskiye rağbetin olduğu, birbirinden güzel ve değeri olan eşyaların bulunabildiği bitpazarlarını seviyorsanız bu içeriğe göz atmalısınız.

Tekstil Denildiğinde: Yalıkavak Pazarı

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Yalıkavak artık belki de Türkiye’nin en lüks yeri. Marinanın popülaritesi Yalıkavak’ın eski sahil kasabası görünümünü değiştireli çok oldu. İki gün kurulan Yalıkavak pazarı, sebze meyve pazarı olarak Türkiye’nin ünlü pazarları arasında yer alsa da, esas itibarıyla kıyafet pazarı da oldukça başarılı. Çarşamba günleri sebze ve meyve satıcılarını bulabileceğiniz pazarda perşembe günleri ise kıyafet üreticilerini bulabilirsiniz. Hem yerel kıyafetler hem de son moda ürünleri kolaylıkla bulabileceğiniz Yalıkavak pazarı dolmuş durağına yakın bir mevkide kuruluyor ve sanıyorum Bodrum’un en pahalı pazarı olma unvanını elinde tutuyor.

Yerel Üretici: Bodrum Pazarı

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Kuşkusuz Bodrum’un en güzel pazarı merkezde kurulan Bodrum pazarı. Garajın üst kısmında kurulan pazara girdiğiniz anda yine hamur işleri göze çarpıyor. Aynı zamanda karnınız acıktıysa şahane köfte yapan lokantalar da mevcut. Bununla birlikte özellikle yerel üreticinin rağbet ettiği pazar, Bodrum’un en iyi restoranları tarafından çok büyük ilgi görüyor. Bodrum’un en önemli tarım havzası Karaova’nın ürünlerinin sıklıkla görüldüğü pazarda aynı zamanda kendi bahçesinden az miktarda ürün elde eden yerel üreticileri de görmek mümkün. Bodrum pazarını sabah saatlerinde gezmek ürünlerin tüm güzelliklerini görmek için tavsiyem olarak kenarda dursun.

Cuma günleri sebze pazarını gezebilirsiniz. Salı günleri de aynı yerde kıyafet pazarı kurulmakta.

{772090}

İki Gün Kurulan Pazar: Gündoğan Pazarı

Bodrum'un En Güzel Pazarları

Gündoğan pazarını diğer pazarlardan ayıran iki farklı özellik var; biri pazar alanı olmadan sokaklara dağılması, diğeri ise hem sebze, meyve ve peynircileri hem de kıyafet ve ev ürünlerini aynı anda bulabiliyor olmak. Gündoğan Çarşısı’nın arka sokaklarında her perşembe kurulan pazarda ne ararsanız aynı anda bulabiliyorsunuz.

Tek sorun ise aracınızı park edecek yer bulamamak oluyor. Ancak aracınızı biraz uzak bir yere park edip, yanınıza pazar arabası alabilirsiniz.

Efe Çakıroğlu’nun anısına, saygıyla…

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları