preloader

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Yazı Boyutu:

Şef Nilay Lale yönetimindeki Tuzz Bodrum, enfes yemekleriyle bu yazın en beğenilen Bodrum restoranlarından.

Instagram’da gezinirken önüme düşen bir reklamda gördüğüm enginar tabağından gözlerimi alamayınca “Böyle güzel bir yemek Bodrum’da nerede yapılıyor acaba?” diye araştırmaya başladım ve karşıma Şef Nilay Lale’nin yönettiği, Khai Bodrum Oteli içerisinde bulunan Tuzz Bodrum çıktı.

Bilmeyenleriniz için Yahşi, Ortakent mevkiinde bulunan ve yeni yeni gelişmeye başlayan bir bölge. Dolayısıyla aslında daha çok balık restoranlarının bulunduğu bir yer. Khai Otel bölgenin en iyi otellerinden. Ama Yahşi’de fine dining konseptli (her ne kadar kendilerini casual olarak adlandırsalar da servisinden sunumlarına kadar kadar her şey ‘fine’dı) bir restoran açma fikri oldukça cesurca. Restoranı anlatmadan önce tebriklerimi sunmak isterim.

Otelin iskelesinde hizmet veren restoranın yaklaşık 10 masası var. Bir de deck kısmı bulunuyor. Orası casual bir menü ile misafirlerini karşılıyor.

Garsonlar hem kokteyllere hem de yemeklere oldukça hakim. Zannedersiniz içeride yemeği kendileri yapmışlar sonra servis ediyorlar. En ince ayrıntısına kadar her noktayı titizlikle anlatıyorlar. Bu da benim işimi kolaylaştırıyor. Çünkü yemekleri tadarken bazen ayrıntıları kaçırabiliyorum.

Amuse Bouche

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Ayva marmeladı ve karalahana filizi ile servis edilen Bergama tulumu gerçekten iyi bir iştah açıcı. İçerisinde bulunan kimyon tohumlarının ağızda patlaması ise takdire şayan.

Aynı zamanda ekşi maya ekmekle servis edilen ve içerisinde kavun ve karpuz çekirdeği dahil 15 farklı baharat bulunan beurre noisette (yanık-esmer tereyağı) dokusu, kıvamı ve lezzetiyle bizi başlangıcımız buysa devamı nasıl olacak acaba diye düşünmeye sevk eden türden.

Sarımsaklı Limonlu Enginar

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Tam bir füzyon örneği. Sarımsak ve limon aromalarıyle birlikte pişirilmiş ve bütün, yapraklarıyla servis edilen enginarın üzerinde Uzakdoğu mutfağından tempura kırıntıları bulunuyor. Yaprakların içerisindeki püremsi enginarı yerken ağzınıza gelen kıtır tempuralar şefin ‘Bir tabakta ne olması gerekir?’ sorusuna verdiği cevap adeta.

Kiraz Ağacı ile Tütsülenmiş Kuzu Tartar

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Öncelikle bir çiçek bahçesinde gibi hissediyorsunuz kendinizi tabağı gördüğünüzde. Arapsaçı ve yenilebilir çiçeklerle süslenmiş kuzu tartar her lokmasında aldığınız hafif tütsü aroması ile damağınızı zirveye taşıyor. “Kuzu yemem ben” diyenlerin bile gönlünü hoş kılacak bu tabak için Nilay Şefe teşekkürlerimi sunuyorum.

Marul Yığını

Menüde salata benzeri sunulmuş tek yemek olarak tanımlayabileceğim marul yığınında, kütür kütür marul yapraklarına otlu yoğurt sos ve Dukkah baharatı eşlik ediyor. Bu akşam yediğim yemeklerle ilgili illa ki bir eleştiri yapacak isem, ben baharatı biraz fazla buldum. Bir paylaşımlık olarak menüde konumlandırılabilecek olan marul yığını bence biraz daha hafifletilebilirdi. Ancak yine de hem sunumuyla hem de lezzetiyle bizleri şaşırtmayı başardı.

Pastırmalı Yumurta

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum


Bergama tulumu köpüğü ve ekşi mayalı kızarmış ekmek ile servis edilen pastırmalı yumurta, sahanda yumurtayı andıran görüntüsü ve fakat yumurta akı yerine kullanılan Bergama köpüğü ile bizleri şaşırtıyor. Altta bulunan kıtır pastırmalarla mest olurken yumurtanın sarısının sous vide yöntemiyle pişirildiğini de belirtmem gerekiyor. Fine olarak adlandırdığım restoranda kızarmış ekmeği yumurtanın sarısına bandırarak yemek ayrı bir keyif.

Füme Dana Dil Tandır

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Her lokmadan sonra yanında bulunan turp turşusunu ağzıma atmamız gerektiği belirtilen bu yemekte, lime lime olmuş dana dilin kıvamı da lezzeti de on numara. Bir dana dil hayranı olarak bu yorumu da oldukça beğendiğimi söylemeliyim.

Dana Yanak

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Alazlanmış cibes otu ve yoğurt sosla servis edilen dana yanak muhtemelen 8 saat kadar pişiriliyor. Pamuk gibi bir et. Mükemmeldi.

Közde Bebek Kalamar

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Yumuşacık kalamarlar, firik lapası ile servis ediliyor. Şefin çocukluğundan hatıraları barındıran bu tabağın böyle bir hikâyesinin olması yerken saygı duymayı gerektiriyor.

Tahin Parfe

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Kadayıf cipsi ile servis ediliyor. Buz gibi parfenin çıtır çıtır kadayıfla buluşması, üzerine içeceğimiz bir shot espresso ile birlikte “Bu akşam da şahane bir yemek yedik” cümlesini sarf etmemizi sağlıyor.

Şef Nilay Lale Hakkında

Yahşi'nin Lezzet Noktası: Tuzz Bodrum

Nilay Lale & Efe Metin Çakıroğlu

Nilay Lale’nin mutfak macerası ise alışılagelmiş hikayelerden çok farklı. 2013 yılında okuluna devam ederken bir yanda da part-time işlerde çalıştığı dönemde garsonluk da yapan Nilay Lale, servisin yoğun olduğu bir anda mutfağa nane almaya girdiğinde ustanın feryat figan içinde, ocaktaki tavayı sallamasını istemesiyle hikayesi başlamış. ‘O hengame içerisinde bulunmak bana müthiş heyecan verici geldi’ diyen Nilay şef bir süre sonra mutfak kadrosuna dahil olmuş ve mezun olduktan sonra döndüğü Ankara’da mutfaklarda çalışmaya başlamış; teorik olarak kendini geliştirmesi ve bunu pratiğe dökebilmesiyle de gelişmesinde büyük ivme olarak ona geri dönmüş.

Yurt içi ve yurt dışında Swissotel, JW Marriott ve Mandarin Oriental gibi uluslararası otel zincirlerini kariyerine eklerken bir yandan da farklı kültürlerden şeflerle yakinen çalışmış. Hindistan, Avrupa ve Asya mutfaklarındaki bilgisi de bu deneyimlerden geliyor. Chefs&Jars projesiyle de dünyanın farklı yerlerinden şeflerle bir araya gelip her birinin ayrı bir hikayesi olan yemekleri bir kavanoz içerisinde beğeniye sunmuş.

Nilay Lale, şimdi de Khai Otel Bodrum bünyesindeki Tuzz Restoran’da tat, doku ve kokularla birleşen hayal gücünü tabaklara serpiştiriyor.

Tuzz Restoran / Bilgi ve Rezervasyon: 0539 854 22 14

Efe Metin Çakıroğlu
Efe Metin Çakıroğlu Tüm Yazıları