preloader

Alaçatı'da Pan Asia Rüzgarı: Nuku Alaçatı

Alaçatı'da Pan Asia Rüzgarı: Nuku Alaçatı

Yazı Boyutu:

Alaçatı’nın Pan Asya mutfağı sunan restoranı Nuku, sushi’lerinden tataki’ye lezzetleriyle çok beğeniliyor.

Sezon sonuna yaklaşırken şöyle bir Alaçatı turu atayım dediğimde, bir Asya mutfağı aşığı olarak adını sıklıkla duyduğum Nuku Alaçatı’ya uğramadan olmazdı elbette. Zamanında MSA’da Prochef eğitimi alan ve modern vizyonuyla başarıdan başarıya koşan genç şeflerimizden Murat Dönmez’in zaman zaman Akdeniz mutfağı dokunuşlarıyla uyarladığı Asya mutfağı menüsü gerçekten son zamanlarda yediğim en iyi lezzetlerden oluşuyor. Üstelik tatlılar da yine MSA mezunu başarılı şef Elçin Yelgeç’in dokunuşlarıyla taçlanıyor.

Üç farklı restoran konseptinin bir arada bulunduğu ve Alaçatı’nın tam olarak merkezinde konumlanan bir işletme burası. Meksika, İtalya ve Uzakdoğu konseptleri farklı şeflerin yönetiminde başarıyla kurgulanmış. İtalyan mutfağının başında, eskiden benim de bünyesinde çalışma fırsatı bulduğum Eksen Group’un Cento Per Cento’sundan hatırlayacağınız şef Enzo var. Şöyle bir selamlaştıktan sonra mutlaka oraya da uğramam gerektiğini anlıyor ve güzel bir Geisha by Nuku kokteyli eşliğinde Murat Şef ile koyu bir sohbete dalıyoruz.

Alaçatı'da Pan Asia Rüzgarı: Nuku Alaçatı

Kendisi araştırmayı çok seven bir şef. Öyle ki restorandaki tüm kabuklu deniz mahsulleri havuzlarının tasarımını ve işleyiş sistemini kendisi kurgulamış. Adeta bir mühendismiş gibi heyecanla anlatırken bundan sonraki adımlarında ne kadar başarılı olacağını gözlerinden anlayabiliyorum. Her bir detayı sonuna kadar düşünerek mutfağını kuran başarılı şefin özellikle çok fonksiyonlu ızgara sistemine hayran kaldığımı söylemeliyim. Gittiğiniz zaman selamımı söylerseniz belki size de anlatır neden olmasın?

Lafı çok fazla uzatmadan gördüklerimi kendime saklayıp yediklerimden bahsederek biraz iştahınızı kabartmak niyetindeyim.

Sushiler

Alaçatı'da Pan Asia Rüzgarı: Nuku Alaçatı

“Sıcak sushi ile aranız nasıl?” diye sordu şef, ben de bayıldığımı söyledim. İyi ki de öyle demişim. Gerçekten çok lezzetliydiler. Burada bir dip not olarak özellikle yılan balığını kendileri işleyip islendiriyorlar, bunu belirtmek isterim. Tamamen kendi üretimleri yani. Totalde 2 gün sürüyor bu üretim.

Crispy salmon, crispy tuna, ebi tempura, black Suzuki ve unagi nigiri bizim deneyimlediklerimiz. Hepsinin lezzeti ve dokusu birbirinden farklı.

Tarak Tartar

Şampanya sirkesi ile marine edilen deniz tarakları kıtır biroche ekmekleri ile konserve bir kutuda servis ediliyor. Çiğ deniz mahsulleri aşığı olan ben elbette ki bu tabağı ekmek ile sıyırmaktan kendimi alamıyorum.

Tuna Tataki

Alaçatı'da Pan Asia Rüzgarı: Nuku Alaçatı

Tam kıvamında hazırlanmış olan tunaya yeşil elma, susam vinaigrette ve kendi yaptıkları teriyaki sos eşlik ediyor. Tam bir Asya lezzeti şöleni. Mutlaka denemelisiniz.

Izgara Karides ve Tempura Karides

Alaçatı'da Pan Asia Rüzgarı: Nuku Alaçatı

Tempura karides standartlarından ödün vermeyenler için ideal. Sıcak ve çıtır çıtır. Yanında wasabi mayonez, chili mayonez ve hoisin mayonez sosları bulunuyor. Özellikle hoisin mayonezi çok beğendim.

Izgara karides ise şefin mühendislik zekâsıyla oluşturduğu kömür ızgarasında özenle ve kurutulmadan pişirilmiş. Üzerine biraz lime sıktığınızda lezzet doruğa çıkıyor. Uzun zamandır yediğim en iyi ızgara karidesti diyebilirim.

Kalamar Carbonara

Bebek kalamarlar öyle yumuşaktı ki, ağızda dağılıyordu. Biraz pesto ve yumurta sarısıyla işlenen kalamarlar tam bir Akdeniz dokunuşu olmuş. Yemiyorsunuz, yutuyorsunuz. Eğer bu akşamla ilgili bir eleştiri yapacaksam o da carbonaranın altında bulunan rokanın biraz fazla oluşuydu. Bunu da sevgili Murat Şef ile paylaştım. Rokanın bitterliği pestonun fesleğen ferahlığının bir tık önüne geçmiş gibiydi. Ancak tabağı sıyırdım tabii ki.

Ahtapot Carpaccio

Alaçatı'da Pan Asia Rüzgarı: Nuku Alaçatı

İşte gecenin yıldızlarından biri. Hindistan cevizli buz gibi bir sorbe ile servis edilen bu eşsiz lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Tatlı olarak mochi servis ediliyor. Daha önce başka bir restoranda deneyimlediğim mochi çok benlik bir tatlı olmadığı için, tatlılarımızı Elçin Şef, Enzo’nun İtalyan mutfağından getiriyor. Tiramisu özellikle çok lezzetli. Bir de Enzo’nun kendi tarifi olan yoğurtlu dondurması gerçekten aklımda uzun süre kalacak cinstendi.

Yaz kış açık olan mekânda istediğiniz yere oturarak istediğiniz mutfaktan sipariş verebiliyorsunuz. Ancak bu yazının konusu Nuku Alaçatı. Şef Murat Dönmez’e ve Şef Elçin Yelgeç’e misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek kendimi Alaçatı’da çok beğendiğim ve deep house müziğiyle beni coşturacağını bilediğim Traktör’e atıyorum.

Afiyet olsun.

Nuku Alaçatı

0537 320 68 58

13.00-00.00

www.nukurestaurant.com

Efe Metin Çakıroğlu
Efe Metin Çakıroğlu Tüm Yazıları