preloader

Zeytin Ağaçları Arasında Bir Vaha: Çiy Restaurant

Zeytin Ağaçları Arasında Bir Vaha: Çiy Restaurant

Yazı Boyutu:

Kuşadası’nda, zeytin ağaçlarının altında harika bir gastronomi deneyimi sunan Çiy Restaurant’a mutlaka rotanızı çevirin.

Önceki yıllarda Selçuk’ta Yedi Bilgeler’de yer alan Çiy Restaurant, şimdi Kuşadası’nın Caferli Köyü’nde konumlanıyor. Gastronomi tutkunları için lezzet durağı haline gelen mekâna girdiğiniz anda, zeytin ağaçları ve uçsuz bucaksız yeşil bir manzara sizleri karşılıyor. Özellikle gün batımında güneşin kızıllığının yarattığı atmosferle büyüleyici bir hâl alıyor. Çiy aslında sadece restoran değil, altı odalı küçük bir butik otel. Biz otelinde kalmadık fakat restoranından o kadar memnun ayrıldık ki, bir gün konaklamak için de gelmeyi planladık.

Konsept

Zeytin Ağaçları Arasında Bir Vaha: Çiy Restaurant
Şef Damla Uğurtaş
Zeytin Ağaçları Arasında Bir Vaha: Çiy Restaurant
Caferli’de bir ‘Köy Lokantası

“Zamanın ruhuna yetişmekten yorulanların, yavaşlamayı hatırlayacağı bir dükkan hayal ettim” diyor Çiy’in şefi Damla Uğurtaş. Gerçekten mekân doğanın huzurunu o kadar güzel yansıtıyor ki yaşamın tüm telaşını unuttuğunuz dakikalar yaşıyorsunuz. Bir yandan da Akdeniz mutfağının yaratıcı bir şekilde yorumlandığı lezzetler, damaklarınızda unutulmaz bir tat bırakıyor.

Ambiyans ve Müzik

Zeytin Ağaçları Arasında Bir Vaha: Çiy Restaurant

Mekânın dış ambiyansı ne kadar etkileyicisiyle içi de o kadar etkileyici… Aynalar, çiçekler, aydınlatmalarla süslenmiş dekorasyonun her detayında özen var. Özellikle içerideki şömineyi görünce Çiy’in kış atmosferini de çok merak ettim, kesinlikle soğuk havalarda da yolumu düşüreceğim. Dışarıda tek müzik cırcır böceklerinin sesiydi, içeride ise arkadan kısık sesle gelen hoş bir müzik vardı.

Menü ve Yemek Tarzı

Ben yaratıcı yemekler yemeyi, aklıma bile gelmeyecek lezzetlerin birleşimini keşfetmeyi çok severim. Çiy’in menüsü bana tam istediğimi verdi; Akdeniz mutfağının muhteşem bir yorumunu…

Doğanın armağanı dedik Çiy’i kurarken… Doğadan beslenirken doğayı beslesin istedik.

Şef Damla Uğurtaş

Çiy’de her yemek mevsimine uygun yiyeceklerle ve bölgede bulunan ürünlerle hazırlanıyor. Dolayısıyla her dönem menüde farklılıklar oluyor. Biz olabildiğince çok yemeğin tadına bakabilmek için şarap eşleşmeli tadım menüsü aldık. Tadım menüsüne başlamadan önce bir ikram tabağı geldi. Bu tabaktan en çok aklımda kalan mis gibi ekmekler ve yanık tereyağı oldu.

Zeytin Ağaçları Arasında Bir Vaha: Çiy Restaurant
Karides Ekler & Şeftali Kombucha
Zeytin Ağaçları Arasında Bir Vaha: Çiy Restaurant
Pazar günü Çiy’de pizza günü demek.

Tadım menüsüne sekiz çeşit yemek bulunuyor. Menüde yediğimiz her şeye bayıldım ama favorilerim kaya levreği, kalamarlı kızılca makarna ve kuzu sırtı oldu.

Kaya levreği; tarhun şerbeti ve koruk suyu karışımına yatırılmış. Fırınlanmış bamya, elma ve dereotu eşliğindeki tabak gerçekten eşsizdi. Sıra makarnaya geldiğinde öncelikle şunu öğrendik; Çiy mutfağına makarna yapamayan giremiyormuş! Servis sırasında yaptığımız tatlı sohbetten sonra makarnayı tattık. Kızılca ve karakılçık unundan yapılan ev yapımı linguininin midye suyundan yapılan sosunu çok sevdim. Kalamarın yanı sıra deniz börülcesi ve bottarga makarnayı tamamlamış. Bu yemekle servis edilen şarabı da çok beğendim. Yemeğin önüne geçmeyen hafif baharatlı kırmızı şarap güzel bir eşlikçi olmuş.

Kuzu sırtında ise etin üzerine karamelize soğan çektirme ve sumak eklenerek bir uyum yakalanmış. Etin yanında patlıcan konfi ve kırmızı biber püresi sunulmuş. Pürenin üzerindeki maydanoz çektirme ise farklı bir dokunuş katmış.

Kokteyl Çeşitleri

Zeytin Ağaçları Arasında Bir Vaha: Çiy Restaurant

Mekânda klasik kokteyllerin yanı sıra özel tarifler de mevut. Biz yemekten önce Yeşil isimli kokteyli içtik. İçeriğinde cin, damla sakızı likörü, yeşil elma, limon yaprağı cordial bulunan kokteylin çok dengeli bir tadı vardı. Özellikle benim gibi ekşi kokteyl sevenlerdenseniz, mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Mekânın Öne Çıkan 3 Özelliği

  • Her detayında kendini gösteren özen
  • Özgün tat ve sunum
  • Yemyeşil atmosfer

Ne Giymeli?

Restoran bu kadar özenli olunca, kıyafet seçiminde şık ve rahat parçalar seçmek uygun olacaktır.

Kimler Gitmeli?

Tabiatın bir parçası olduğumuzu hatırlamak, yavaşlamak ve bir yandan da farklı usüllerde pişirilen Akdeniz lezzetlerini tatmak isteyen herkes gitmeli.

Caferli Mah. Zeybekler Sok. No: 6 Kuşadası/Aydın; 05496400401

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları