preloader

Hayvan Sahipleri İçin Evi Temiz Tutmanın Yolları

19.04.2023
Hayvan Sahipleri İçin Evi Temiz Tutmanın Yolları

Yazı Boyutu:

Ailenizin hiç büyümeyen tatlı, komik ve biraz da yaramaz üyesi evcil hayvanlarınızla yaşarken evinizi temiz tutmanın püf noktalarını öğrenin.

Ailemizin hiç büyümeyen tatlı, komik ve biraz da yaramaz üyesi evcil hayvanlarımız; hem en sadık dostumuz hem de ev arkadaşımız. Bir evcil hayvan sahibi olmanın insan hayatına ve ruhuna yansıyan pozitif etkileri saymakla bitmez; onunla oyun oynamak, aynı evi paylaşmak, hatta sadece sevmek bile tek başına huzur ve mutluluk veriyor; fakat sevimli dostlarımızla aynı evi paylaşmanın bazı zorlukları da var ve temizlik bunların başında geliyor. Ayrıca ev temizliği yalnızca insanlar için değil, aynı evi paylaştığınız evcil hayvanınız için de oldukça önemli. Bunun için evcil hayvanların yaşadığı bir evi temiz ve düzenli tutmak pek kolay olmasa da edinilecek bazı alışkanlıklar, temizlik rutinine dahil edilecek bazı adımlar, evde yapılacak birkaç değişiklik ve getirilecek bazı yenilikler hem sizin ve evcil hayvanınız için rahat ve huzurlu bir yaşamı beraberinde getirecektir. Sürekli dökülen tüylerden, leke ve kötü kokuları önleyici çözümlere kadar evcil hayvanınızla yaşarken evinizi temiz tutmanızı sağlayacak önerileri keşfedin.

Bakım rutini oluşturun: Tüylerini Tarayın ve Tırnaklarını Kesin

Hayvan Sahipleri İçin Evi Temiz Tutmanın Yolları

Kediler ve köpekler doğaları gereği sürekli tüy döken, yılın belli dönemlerinde ise bunu çok daha yoğun yaşayan canlılardır. Evin içinde sürekli hareket halinde olmaları dökülen tüylerin her yere kolayca yayılmasına sebep olurken, oyun oynama dürtüleri de özellikle kedilerde tırnaklarıyla bir şeyleri tırmalama isteği uyandırır. Dolayısıyla evinizin temiz ve bakımlı olması için işe evcil hayvanınızın bakımını yaparak başlamalısınız. Minik dostunuzun tüylerini her gün düzenli olarak özel tüy toplayıcı tarağıyla taramak ve 30-35 günde bir özel şampuanıyla yıkamak yalnızca tüylerinin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamakla kalmaz, ölü tüylerden de arınmasını sağlar. Minik dostunuz eğer bir kediyse, tırnaklarını düzenli olarak kesmek yaramaz patilerini attığı ve tırmalamaya bayıldığı eşyaların zarar görmemesini sağlar.

Güçlü ve Pratik Bir Süpürge Edinin

Kedi veya köpeğinizin için uyguladığınız rutin bakım işlemleri aşırı tüy dökmelerinin önüne geçse de tıpkı insanların saçlarının dökülmesi ve yenisinin çıkması gibi hayvanlarda da sağlıklı olan ve doğası gereği yaşanan bu döngü yenilenmenin bir parçası ve önlenebilir bir durum değil. Bunun yanı sıra evcil hayvan sahibi olmak hem minik dostunuzun bakımını üstlenmeyi hem de evinizin bakımını titizlikle takip etmeyi gerektiren çift taraflı bir sorumluluğu beraberinde getirir. Üstelik hamile ve küçük çocuk sahibi olanlar için bu sorumluluk çok daha özen ve ciddiyet gerektirir. Ancak sevimli dostlarınızla yaşarken bu sorumluluğu tek başınıza üstlenmek zorunda değilsiniz. Hayatın her alanında insanlara kolaylık ve pratiklik sağlayarak kendilerine ve sevdiklerine daha fazla zaman ve enerji ayırmasını sağlayan teknoloji, söz konusu temizlik olunca bu sefer iş kolaylaştıran değil iş bitirici olarak karşımıza çıkıyor.

Ürün Önerisi: Philips AquaTrio Şarjlı Islak ve Kuru Süpürge

Devrim niteliğindeki Philips AquaTrio Şarjlı Islak ve Kuru Süpürge, tek seferde hijyenik bir şekilde süpürüp paspaslama yaparak evinizin tertemiz olmasını sağlıyor, üstelik çok az eforla! Süpürgenin AquaSpin başlığıyla, sert zeminleri aynı anda süpürüp silerken her harekette tüm kiri toplayabiliyorsunuz. Toplanan tüm ıslak ve kuru kirler, Aqua Difüzyon Sistemi sayesinde kirli su haznesinde hapsolur. Kirli su haznesini temizlik bittiği zaman çıkarıp kirli suya dokunmadan boşaltabilirsiniz. Kuru süpürme özelliği için ise başlığı değiştirmeniz yeterli. Süpürgenin başlığındaki LED ışıklar, tespit edilmesi zor yerleri aydınlatır. Özellikle mobilyaların altında veya ekstra ışığa ihtiyaç duyduğunuz her yerde ince toz, tüy, saç ve kırıntı gibi partikülleri kolayca fark etmenizi sağlar. Alçak mobilyaların altında bile derin noktalara erişmesi ve gerektiğinde el tipi süpürgeye dönüşmesi özelliğiyle de kullanımı oldukça rahat.

Cihazın en güzel özelliklerinden biri de otomatik kendi kendini temizleme işlemi yapması. Temizliğiniz bittikten sonra cihazı Şarj İstasyonu’na yerleştirin ve otomatik kendi kendini temizleme işlemini başlatın. İşlem tamamlandığında Power Brush Fırçalar dahil tüm sistemi bir arada saklayabilirsiniz. Böylece tüm parçalar temizlenmiş ve bir sonraki kullanıma hazır olur.

Kötü kokuları önleyin: Kum Değişimi ve Mama Seçimi

Hayvan Sahipleri İçin Evi Temiz Tutmanın Yolları

Evcil hayvanların olduğu bir evde kötü kokuların sebebi temelde tuvalet eğitimine bağlı gibi görünse de tamamen buna bağlı değildir. Tuvalet eğitimine rağmen evinizde kötü koku oluşuyorsa özen göstermeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Kediler kumu temiz olduğu sürece tuvalet eğitiminin dışına çıkmaz; bunun için kedinizin kumunu mutlaka düzenli olarak değiştirmeli, hijyen koşullarını tam anlamıyla sağlamak içinse kum kaplarını sık sık dezenfektan kullanarak yıkamanız gerekir. Diğer yandan kendi sağlığınız için de bu işlemleri yaparken mutlaka eldiven ve maske takmanız gerektiğini unutmayın. Köpeklere gelince, 23-35 günde bir yıkamak köpeklerin yalnızca ölü tüylerden arınmasına katkı sağlamakla kalmaz, karakteristik kokularının evde kötü bir hal almaması için de son derece gerekli bir adımdır. Ancak kötü kokunun sebebi her zaman bunlardan biri olmak zorunda değil; köpeğinizde aşırı koku problemiyle karşı karşıyaysanız bunun sebebi yanlış mama seçimi de olabilir. Dolayısıyla köpeğiniz için beslenme ve mama tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

Hayvan Dostu Temizlik Ürünleri Tercih Edin

Hayvan Sahipleri İçin Evi Temiz Tutmanın Yolları

Söz konusu temizlik olunca tek başına bile zararlı olan bazı temizlik ürünleri çok daha hijyenik şartlar oluşturmak adına karıştırılarak kullanılabiliyor. Halbuki uygulanan bu karışımlar kimyasal yüklü dumanlar oluşturarak solunması durumunda zehirlenmeye yol açabiliyor. İnsan sağlığı açısından böylesine bir tehdit unsuru haline gelebilen temizlik malzemeleri, evde tüm zamanını zeminde oynayarak ve her köşeyi koklayarak geçiren evcil hayvanlar için ise çok daha az miktarla çok daha büyük tehlike arz ediyor. Temizlik ürünlerinin içerisindeki amonyak, formaldehit ve fetol gibi kimyasalların yaşamsal riskleri sebep olduğu göz önünde bulundurulunca, minik dostlarımız için daha doğal ve doğa dostu temizlik yöntemleri devreye giriyor. Koku gidermek yüzeyleri ovmak için koku emici ve aşındırıcı özelliğiyle en doğal temizlik ürünlerinden biri olan karbonat, yerleri silmek için antibakteriyal özelliğiyle ev temizliğinin en bilinen ve işlevsel ürünü sirke, cam yüzeyler için kir ve kireç lekelerini asidik özelliğiyle kolayca temizleyenlimon ve bir yüzeyi dezenfekte etmek için doğal antibakteriyal ve mantar önleyici özelliklere sahip olan çay ağacı yağı ile sıvı sabun-su karışımı gibi bazı ürünlere ve yöntemlere temizlik rutininizde yer verebilirsiniz

Ev Dekorasyonunuzda Küçük Değişiklikler Yapın

Hayvan Sahipleri İçin Evi Temiz Tutmanın Yolları

Ev dekorasyonunda aksesuar ve obje kullanıp kullanamayacağınız tamamen evcil hayvanınızın karakteristik özelliklerine ve hareketliliğine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak mobilyalarınızda materyal seçimi, eşya tercihleri ve dekorasyon stili gibi hususlar evinizde çok daha kolay bir düzen ve temizlik rutini oturtmanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Öncelikle temizlik yapmayı zorlaştırmayan bir dekorasyon stili her şartta pratiklik sağlar ancak evcil hayvanınız varsa hayat kurtarıcı niteliktedir. Evcil hayvanların olduğu bir evde yanlış kumaş seçimi tüyleri normalden daha fazla toplayacağı için temizliği zorlaştırabilir, bunun için tüy toplamayan kumaşların kullanıldığı koltuk ve yastık gibi tekstil ürünlerini tercih etmek işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Ancak bunun için daha hızlı, basit ve pratik bir çözüm arayışındaysanız, koltuğunuzun üzerine tüy toplamayan kumaştan yapılmış bir örtü sererek çözüme kavuşabilirsiniz. Diğer yandan halı ve kilimler evde temizliği zorlaştıran bir diğer unsur, dolayısıyla temizlikte ekstra pratiklik arıyorsanız halı ve kilimlerin çoğunu rafa kaldırmanın zamanı gelmiş olabilir.

*Bu içerik Philips iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları