preloader

Lezzete Düşkün Kediler İçin En İyi Mama Markaları

11.04.2022
Lezzete Düşkün Kediler İçin En İyi Mama Markaları

Yazı Boyutu:

En iyi dostlarınızın sağlıklı besin alabilmesi için kedi maması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve en kaliteli kedi mamalarını listeledik.

Kediniz için mama seçimi hem sağlık açısısndan hem de kedinizin ihtiyaçlarını karşılamak açısından oldukça önemli. Bu ihtiyaçları daha doğru bir şekilde anlamanız için de öncelikle veterinerinize danışmanızı tavsiye ediyoruz çünkü dostunuzun sağlık sorunları mama seçiminizdeki bazı besin içeriklerinin değişmesine neden olabilir. Kediniz için piyasadaki en sağlıklı içeriklerden oluşan mama markalarını sizin için listeledik.

Orijen

Orijen piyasadaki en yüksek protein oranına sahip mamalardan biri diyebiliriz. Glisemik karbonhidratları ise %19’la sınırlı düşük bir seviyede tutulmuş; tahıl ise kullanılmıyor. Orijen, mamalarında etlerinin üçte ikisini soğutulmuş ve koruyucu içermeyen bir şekilde taze kullanıyor; diğer başlıca on içeriği ise şoklayarak dondurup koruyucu içermeyen çiğ besinlerden oluşuyor. Temiz içerikli Orijen kedi mamalarını dostunuza şüphesiz yedirebilirsiniz.

N&D

N&D kedi mamaları tahılsız ve düşük tahıllı içerikleri ile ikiye ayrılıyor. Kedilerin kas kütlesini ve bağışılık seviyesini yükseltmeye yardımcı olan protein seviyesi %30 taze etlerden oluşurken taze meyve ve sebzelerle de kedinizin yeterli derecede mineral ve vitamin almasına yardımcı oluyor. Ayrıca mısır kullanmak yerine patates tercih ediliyor.

Hill’s

En iyi malzemelerin en iyi şekilde dengelendiği mamanın kaliteli olduğunu savunan Hill’s, 50’den fazla besin maddesini dengeli bir şekilde içeriyor. Her çeşit kediye farklı kombinasyonlarla sağlıklı içerik sunan Hill’s, taurin içeriği ile kedinizin sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Acana

Tahılsız ve düşük tahıllı seçenekleri olan Acana etlerinde taze ve yöresel içerikler kullanıyor ve yine protein oranı %50’yi gören markalardan. Mama içeriklerinde kimyasal ve sentetikler bulunmuyor; tahıl yerine yulaf, nohut mercimek gibi içerikler kullanılarak dostunuzun kan şekeri seviyesi optimal düzeyde tutuluyor.

Sheba

Sheba’nın birbirinden lezzetli Sheba Delikatesse Gravy Sos serisinde lezzetli gravy sos içinde sunulan et parçacıklarını yerken kedinizin gönlünü fethedeceğinize eminiz. Üstelik yapay renklendirici ve koruyucu içermeyen kaliteli malzemelerle üretiliyor. Somonlu, tavuklu, sığır etli, kuzulu ve hindili çeşitleriyle kedinizi büyük bir ziyafet bekliyor.

Pro Plan

Çok tercih edilen mama markalarından biri. Protein oranı ideal seviyede olan Pro Plan mamaları, sindirilebilirliği kolaylaştırırken içerdiği fosfor kalsiyum ve sodyum ile idrar yollarının daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Kedi Maması Sçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kısır Olup Olmamasına Göre Seçim Yapın

Lezzete Düşkün Kediler İçin En İyi Mama Markaları

Kedinize mama seçerken, dostunuzun kısır olup olmamasına göre mama seçimi yapmalısınız. Eğer kediniz kısırsa, mama satın alırken kısır kedi maması olmasına dikkat etmelisiniz. Kısır kedilerin hareket kabiliyeti düşeceği için yemesi gereken özel besin değerli mamalar daha düşük yağ oranı içeriyor. Aksi takdirde kedinizin idrar yolları tıkanabilir ve aşırı kilo artışı yaşanabilir.

Kedinizin Yaşına Göre Mamalar Seçin

Lezzete Düşkün Kediler İçin En İyi Mama Markaları

Kedilerin yaşlarına göre farklı mamalar tüketmesi gerekmektedir. Mamalar yavru-yetişkin ve yaşlı olarak üçe ayrılır. Yavru kedi mamaları diğerlerine göre gelişimlerini sağlamak için daha yüksek kaloriye sahiptir; anne sütünde bulunan DHA da yavru kedi mamalarında bulunur. Yetişkin kedi mamalarında ise yaş büyüdükçe kalori miktarı azalır. Yaşlı kedi mamalarında da hareket kabiliyeti daha azalacağı için düşük kalori ve sindirim sisteminin yavaşlaması gibi sağlık sorununa bağlı olarak özel mamalar tercih edilmelidir.

Kedinizin Mamasının İçeriğine Dikkat Edin

Lezzete Düşkün Kediler İçin En İyi Mama Markaları

Kediler etobur olduğu için mamaları protein açısından zengin olmalıdır. İçeriği sağlıklı bir kedi mamasında bulunması ve bulunmaması gereken çeşitli maddeler vardır. İçerikte nasıl bir et türü varsa belirtilmelidir. Eğer “Hayvan ürünü ve türevleri” ibaresi bulunuyorsa o mamadan kaçınılmalıdır. Vitamin ve mineral oranları ise ne az ne de fazla olmalıdır. Ayrıca yağ oranı da fazla değil dengeli olmalıdır. Dostlarımızın mamalarında kimyasal yerine doğal koruyucu bulunması da ayrı önemli bir etkendir.

Kedinizin Kilosuna Göre Tercihinizi Yapın

Kedinizin kilo kontrolünü sağlamak için veterinerinize danışabilirsiniz. Yaşına göre kilolu kediniz için daha hafif ve kalorisi düşük mamaları; zayıf kediniz için ise besleyici ve daha yüksek kalorili mamalara yönelebilirsiniz.

Kedi Mamasını Dostunuzun Zevkine Göre Seçin

Lezzete Düşkün Kediler İçin En İyi Mama Markaları

Her kedinin damak zevki farklıdır. Dostunuz sizin en iyi olduğunu düşündüğünüz mamayı hiç sevmeyebilir. En kaliteli ve içeriği sağlıklı mamaları kedinize denetip kedinizin hem mutlu hem de sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizin Sağlık Sorunu Varsa Mutlaka Veteriner Hekiminize Danışın

Evcil hayvanınız bir sağlık sorunu yaşıyor ise veterinerinize mutlaka danışarak mama seçiminizi yapmalısınız.

Kedinizin Türüne ve Tüyüne Göre Mama Seçimini Yapmaya Özen Gösterin

Kedinizin cinsi mama seçiminde oldukça önemli. Uzun tüylü kediler çok fazla tüy yutacağı için tüylerin vücuttan atılmasını sağlayan tüy kontrolü yapan mamalar tercih edilmelidir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları