preloader

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

17.03.2022
Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Yazı Boyutu:

Eğer evcil dostlarınız varsa evinizi bitkilendirirken bitki seçimine mutlaka dikkat etmelisiniz. Bizler için zararlı olmayan bitkiler onlar için son derece toksik etkili olabiliyor. Evcil dostlarınıza zarar gelmemesi için onlar için de güvenli olan bitkileri sizler için listeledik.

Evcil dostlarımız maalesef yeşillik, çiçek ve toprak görünce dayanamıyorlar. Yemeğe çalışmak, koklamak, ısırıp koparmak ve etraflarında yaramazlık yapmak gibi huyları var. Aynı zamanda evcil dostlarımızın karınları ağrıdığında veya sindirimsel problem yaşadıklarında yeşillik yeme ihtiyacı olduğunu veterinerlerimiz de mutlaka söylemiştir. Bu gibi durumlarda kendilerine uygun olup olmadığını bilmeden evdeki bitkileri yemeye çalışırlar. Ancak merak etmeyin… Evlerinizde tercih edebileceğiniz, dostlarınız için güvenli olan çiçekli ve yeşil yapraklı bitkiler de bulunuyor.

Güvenli Bitkilerin Listesi

Areka Palmiyesi

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Hem sizin için hem de evcil dostlarımız için güvenli iç mekân bitkilerindendir. İç mekânda havayı temizleyen bitkilerden olması ile sık sık tercih edilen Areka palmiyesinin evcil dostlarımıza hiçbir toksik etkisi yoktur. Bakım koşullarını yerine getirdikten sonra rahatlıkla evinizde yer verebileceğiniz bitkiler arasında.

Afrika Menekşesi (Saintpaulia)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Geçmişten günümüze narin ve sıcacık renkleriyle her evin olmazsa olmazı Afrika menekşeleridir. Kolay bakımı bulunan çiçekli bitkimiz evcil dostlarımız için de güvenlidir. Hem yaprakları hem de çiçekleri açısından evcil dostlarımızın bulunduğu evlerde tercih edilebilirler.

Kurdele Çiçeği (Chlorophytum Comosum)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Bulunduğu ortama kattığı tropikal görüntü ile tercih edilmesinin yanı sıra evcil dostlarımız için güvenli bitkilerden olmasıyla da tercih edilir. Kolay bakımı, kıvrılan yapraklarıyla oluşturduğu görüntü iç mekânlarda vazgeçilmez bir hava hatıyor.

Orkide (Phaleonopsis)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Evlerimizin çiçekli bitkilerinden en zarifi orkidelerimiz de evcil dostlarımız için güvenli bitkiler arasında yer alıyor. Yapraklarında veya çiçeklerinde dostlarımız için toksik bir madde bulunmamaktadır.

Aşk Merdiveni (Nepheolepis Exaltata)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Aşağıya doğru sarkan yaprakları ile evcil dostlarımızı oyuna davet eden yeşil yapraklı iç mekân bitkimiz, evcil dostlarımız için güvenli bitkiler arasında. İç mekânlarınıza tropikal görünüm katmak ister evcil dostlarımıza da zararsız bir bitki istiyorum derseniz aşk merdiveni bitkisi size göre.

Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Sukkulent ailesinden olan yılbaşı çiçeği her evin sevilenleri arasında. Yılbaşı dönemlerinde açtığı rengarenk çiçekleri ile sıklıkla tercih edilen bitkilerden. Yılbaşı çiçeğimiz, yaprakları ve çiçekleri hem evlerin olmazsa olmazı hem de evcil dostlarımız için güvenli…

Para Bitkisi (Pilea peperomiodes)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Son dönemlerde para bitkisi olarak da bilinen yeşil yapraklı pilea bitkisi oldukça ilgi çekiyor. Evlerimizde yerini almaya başlayan yeşil bitkimiz aynı zamanda evcil dostlarımız için de güvenli bitkiler arasında yerini alıyor.

Salon Palmiyesi (Chamaedorea Elegans)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Areka palmiyesi ile sıklıkla benzetilen ve neredeye aynı görünüme sahip olmalarından dolayı karıştırılan yeşil yapraklı iç mekân bitkisidir. Salon palmiyesi iç mekânlarda daha nazik bakım şartlarına sahip olduğundan Areka’lar kadar sık tercih edilmese de evcil dostlarımız için güvenli bitkiler listesinde yer alarak bizlerin kalplerinde olmayı hak ediyor.

Dua Bitkisi ( Maranta Leuconera)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Geçmiştin bugüne evlerin vazgeçilmezi dua bitkileri minik arkadaşlarımızla da dost… Evlerimizde bulunan dua bitkisi bazı hassas ciltli insanlarda alerjiye neden olabilirken evcil dostlarımız için hiçbir toksik etkileri ise bulunmuyor.

Nolina Bitkisi ( Beaucarnea Recurvata)

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Nolina veya filayağı bitkisi olarak bilinen bu çiçek de evlere güzel dokunuşlar katan iç mekân bitkilerinden. Aynı zamanda aşağıya sarkan yaprakları dostlarımız için oyun aracı olabilmekte. Toksik olmamasına rağmen sert yapıda olan yaprakları sebebiyle dikkatli olmakta ise fayda var. Tksik madde içermeyen iç mekânlarda bitkisi ortama farklı bir hava da katıyor.

BONUS: Kedi Çimi

Evcil Dostlarımız İçin Güvenli Bitkiler

Eğer kedileriniz evden hiç çıkmıyorsa dışarıdaki doğal çimlerden faydalanamamaktadır. Sizler koparıp gelmseniz de minik dostlarınız bunu asla tercih etmeyeceği için evlerinizde taze kedi çimi bulundurabilirsiniz. Bu evcil dostlarınızın güvenliği ve sağlığı açısından olumlu etki yaratacaktır. Aynı zamanda diğer bitkileri tüketmek için girişimlerini de engellemiş olursunuz. Kendilerin rahatsızlık hissettiklerinde ilk ihtiyaçları iç güdüsel olarak çim olacağı için evde kedi çimi olması onları mutlu edebilir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları