preloader

Kedinizin Mutlu Olduğunu Anlamanın Yolları

04.09.2021
Kedinizin Mutlu Olduğunu Anlamanın Yolları

Yazı Boyutu:

Beden diliyle pek çok şey anlatabilen kedinizin mutlu olduğu anlarda verdiği şifreli mesajları ve bunları anlamanın yollarını açıklıyoruz.

Minik, tatlı ve bir o kadar yaramaz olan patili dostunuza baktığınızda hiç “Acaba şu anda ne düşünüyor, nasıl hissediyor, mutlu mu?” diye düşündüğünüz oluyor mu? “Evet!” diyorsanız bu sorunuzu cevaplamaya biz yardımcı olalım! Size Miyav dilini öğretemeyiz ancak beden diliyle mutluluklarını nasıl belli ettiklerini tek tek açıklayabiliriz. Kedi dostlarınızın da tıpkı insanlar gibi çeşitli karakterlere ve farklı huylara sahip olanları var. Ancak bir ortak noktaları var ki o da mutlu olduklarını gösterme şekilleri. Yani bunu öğrenmek hiç de zor olmayacak!

Kendini Sık Sık Yalayarak Temizliyorsa

Kedinizin Mutlu Olduğunu Anlamanın Yolları

Kedilerin insanlara ne kadar çok benzediğinden bahsetmiştik. Ve elbette sevilmek, kedilerin de karşı koyamadığı mutluluk kaynaklarından biri. Tıpkı insanlar gibi kediler de mutlu olduklarında kendilerine daha iyi bakıyor ve bakımına özen gösteriyor. Kişisel hijyenini kendini yalayarak yapan kediler de mutlu olduğu zamanlarda kendilerini sık sık büyük bir neşeyle temizliyor. Üstelik yalnızca bununla kalmayıp çevresini de aynı şekilde temiz tutuyor. Tuvaletini daima doğru yere yapması da bunlardan biri. Ayrıca sizi yalaması da bunlardan biri! Kısacası daima bakımlı ve çevresini temiz tutan bir kediniz varsa çok büyük olasılıkla kendisi son derece mutlu demektir.

Kuyruğunu Dikiyorsa veya Hafifçe Sallıyorsa

Kedinizin Mutlu Olduğunu Anlamanın Yolları

Bir kedinin gerildiğinde, kızdığında, korktuğunda, mutlu olduğunda ve daha pek çok duygu durumunda farklı şekil ve hareketlere bürünen kuyruğu bize ne çok şey anlatır! Bu durumda kedilerin beden dillerinde duygularını en çok ele veren bölgenin kuyruk olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Kedinizin sizi sevdiğini ve mutlu olduğunu anlamanın yollarından biri de işte yine kuyruğunda gizli. Rahat bir şekilde yukarı kalkmış veya rahatça hafif hafif sallanan bir kuyruk kedinizin o anda sizinle olmaktan büyük bir zevk aldığını ve son derece mutlu olduğunu gösterir.

Sizinle Birlikte Uyuyorsa

Kedinizin Mutlu Olduğunu Anlamanın Yolları

Kediler depresyonda iken çok daha fazla uyuyabilir ancak nerede ve nasıl uyuduğu onun ruh hali hakkında daha doğru ipuçları verecektir. Eğer birden fazla kediye sahipseniz ve kedileriniz birlikte uyuyorlarsa bu mutlu bir ilişkiye sahip olduklarını gösterir. Ayrıca uyurken size küçücük bir alan bıraktığından bahsettiğiniz kedinizin uyurken sizin yanınızı seçmesi de mutlu bir ilişkiye sahip olduğunuzun en büyük kanıtlarından biri.

Kafasını Tosluyor veya Vücuduyla Sürtünüyorsa

Kedinizin Mutlu Olduğunu Anlamanın Yolları

Uyku esnasında size yakın olmayı tercih ettiği zamanlarda olduğu gibi kediniz fiziksel temas kurduğu her an büyük bir sevgi ve mutluluk duyuyor demektir. Üstelik bu sadece mutluluk göstergesi değil, sizinle çok yoğun bir bağ kurduğunun da göstergesidir. Diğer yandan yüzlerinde bulunan feromon salgılayan bezler sayesinde sizin kendi alanlarına ait olduğunuzu belirtir. Yanınıza gelip boynunuza yatması, kafasını yaslaması, patileriyle yüzünüze dokunması da kedinizin sizinle son derece mutlu bir ilişki içinde olduğunun göstergesi.

Zaman Zaman Mırlıyorsa

Kedinizin Mutlu Olduğunu Anlamanın Yolları

Kedilerin en belirgin mutluluk belirtilerinin başında “mırlamak” geliyor. Öyle ki bazen yanı başınıza kıvrılıp mırlamaya başlıyor, kendini sevdirirken mırıltısı eksik olmuyor, kendini yalarken bir yandan mırlıyor veya sizi yalarken bile mırıldamayı hiç kesmiyorsa kediniz mutluluğun doruklarında demektir.

Patileriyle Size Masaj Yapıyorsa

Kedinizin Mutlu Olduğunu Anlamanın Yolları

Masaj yapmak yavru kedilerin doğduktan çok kısa bir süre sonra içgüdüsel olarak edindikleri bir hareket. Çünkü yavru kediler annesini emerken bu hareketle daha fazla süt akımı sağlıyor. Ancak yetişkinlikte de devam eden bu hareket, ona annesini hatırlatan şeylere karşı gelişen bir alışkanlık. Ona mama veren sahibine, tüylü bir kazağa veya yumuşak bir karna yapılan masajın altında böyle bir alışkanlık yatıyor. Böyle bir anda kedinizin mutlu olmadığını kim söyleyebilir ki?

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları