preloader

Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

05.01.2023
Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Yazı Boyutu:

Sahiplendiğiniz ve yeni bir yuva verdiğiniz kedinizin bakımına dair tüm detayları öğrenin.

Cinsi ne olursa olsun eğer bir kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz, dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bir kediyle birlikte hayatınızda birçok nokta değişeceğinden kedinin yaşam tarzının nasıl olacağından ne sıklıkla veterinere gitmesi gerektiğine kadar tüm detayları bu rehberde bulabilirsiniz.

Kediler Ne Yer?

Sahipleneceğiniz kedinin mümkünse iki aya yakın anne sütü aldığına, daha erken annesinden ayrılmadığına emin olun. Eğer bu sürede bir nedenle anne sütü alamadıysa mutlaka bir veterinere danışarak onun yaş grubuna uygun mamayı az ama sık sık vermelisiniz. Yaygın olarak kedilerin sütle beslendiği düşünülse de aslı bu bilgi doğru bilinen bir yanlış. Kediler -sulandırılsa bile- başka bir canlının sütünü sindiremezler.

Hem yavru hem de yetişkin kedilerde kendi yaş grubuna göre mama seçimi yapılması önemli bir nokta. Kedilerin ihtiyacına göre mamaların içeriği de farklı farklı oluşturuluyor ve sağlığına uygun oluyor. Kedinin kronik hastalığının olup olmadığı, kilosu ve cinsi de mama seçiminde önemli kriterlerden.

Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Kedi beslenmesinde tartışılan noktalardan biri de ev yemeği verilip verilemeyeceği. Kediler et, tavuk ve balık severler. Ama bunları olabildiğince kılçıksız ve kemiksiz vermeye çalışın. Eğer sizin yediklerinizden isterlerse yağsız, baharatsız ve şekersiz olanlardan az az tattırabilirsiniz. Çiğ yiyecek vermemeye ve bozulma ihtimali olmayan yiyecekler olmasına özen gösterin. Kedilerin sindirim sistemi için evinizde mutlaka kedi çimi de yetiştirmelisiniz. Bu sayede metabolizmaları daha sağlıklı olacaktır.

Kedi mama markaları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kediler İçin Güvenlik Önlemi Almalısınız

Özellikle yavru kediniz varsa eve geldiğinizde her şeyin kırıldığını; olmadık yerlere ulaştığını görmeniz muhtemel. Kedileri de yeni yürümeye başlamış çocuk gibi kabul edin ve her yeri karıştıracağına emin olun. Çiçekleri kemirebilir, perde-koltuk gibi kumaşları tırmalayarak yırtabilir, evdeki eşyaları kırabilir. Tüm bunlar olurken kedinize zarar gelmemesi için tüm olasılıkları düşünüp önlem almalısınız.

Evden çıkarken mutfak gibi tehlikeli şeyler barındıran odaların kapısını kapatın hatta kilitleyin (kedilerin kapı koluna atlayarak açabilmesi sürpriz değil). Klozet kapağının kapalı olduğuna emin olun. Kırılacak eşyaları ortadan kaldırın ya da giremeyeceği bir odaya alın. Kutusunda bile olsa ilaç bırakmayın. Evinizdeki bitkilerin kedinizin yemesi durumunda zehirli olmadığına emin olun.

Kedilerin avcı bir tür olduğunu unutmamak lazım. Yani evde uçan sinek için oradan oraya atlayabilir ya da dışarıda uçan bir kuşun peşine gitmeye kalkabilir. Bu yüzden camlarınızda sürgülü ya da itince açılmayan kilit sistemi olan sineklik olması önemli bir detay.

{772607}

Kedilerin Mobilyaları Tırmalamasını Önleyin

Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Bir evde kedi olduğunu koltuklara ve perdelere bakarak anlayabilirsiniz. Tırmalamak kediler için vazgeçilmez bir şeydir ve koltuklar dururken tırmalama tahtalarına gitmez.

Öncelikle kedilerin tırmıklamalarına dayanabilen tek kumaş türü kadife. Koltukların döşemesini kadife kumaşlarla değiştirirseniz büyük olasılıkla kedilerin tırnakları geçmeyeceği için zarar veremeyecekler.

Tırmalamak -cinsi fark etmeden- kedilerin doğası için vazgeçilmez. Bu yüzden mutlaka tırmalama tahtası edinmelisiniz. Alıştırmak içinse kedinin ilgisini oraya çekecek oyuncaklar koyabilir, yemeğini tahtanın üst katına yerleştirebilirsiniz.

Kedilerin Öz Bakımı Nasıl Olmalı?

Kedilerle ilgili yapılan en büyük yanlışlardan biri onları yıkamak olabilir. Suyu sevmedikleri için büyük olasılıkla banyo yaparken saldırgan olabilir ve sonrasında iyice sıcak tutulmazlarsa üşütebilirler. Kediler kendilerini yalayarak temizlenirler. Onun dışında kediyi silmeye ya da yıkamaya gerek yoktur.

Kedilerin tırnaklarını da tırnak makasıyla kesmek gerekiyor. Bunu daha önce kedi bakan bir arkadaşınızdan ya da veterinerinizden uygulamalı olarak öğrenmenizde fayda var. Kedinizi sıkmadan kolunuzun altında tutun ve patisinin ortasına dokunarak tırnaklarının çıkmasını sağlayın. Kedi tırnak makasıyla hızlıca kesmeniz önemli.

Kedilere Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma

Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Kediler yapıları gereği titiz oldukları için belki de tuvaleti öğretmenize hiç gerek kalmayabilir. Ama tuvalet alışkanlığı kazandırmanız gerekirse ilk olarak içerisine kum koyduğunuz tuvaletinin ulaşabileceği ama çok da ortada olmayan bir yere yerleştirin. Tuvaleti geldiğini düşündüğünüz anda kum kabına götürün. Bir ya da iki defa göstermenizden sonra kendiliğinden tuvalete gidecektir.

Kedinin tuvaletinin temiz olması, kumunun sık sık temizlenmesi gerekiyor. Eğer kediler kumun kirli olduğunu düşünürlerse ya da koku rahatsız ederse ev içerisinde ufak tuvalet kazaları yaşanabilir.

Yavru Kedinizin Tuvaleti Önemli

Eğer çok minik bir kedi sahiplendiyseniz beslenmesi, vücut ısısının korunması kadar önemli bir konu da tuvaletinin yaptırılması. Kedilerin tuvalete çıkma güdüleri sonradan oluşur ve yaşamının ilk günlerinde anneleri yardım eder. Günün belli aralıklarında kedinize ılık suyla ıslatılmış pamukla hafifçe masaj yapmak gerekir. Minik kediler bu yöntemle zamanla tuvalet alışkanlığı kazanır.

Yavru kedilerin beslenmesiyle ilgili merak ettiklerinizi bu rehberde bulabilirsiniz.

Kedilerin Tüylerini Taramalısınız

Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Özellikle uzun tüylü kediler için bir süre sonra tüyleri rahatsız edici olmaya başlayabilir. Bu yüzden düzenli olarak veteriner kliniğinde tüylerin tıraş edilmesi gerekiyor. Bu işlemin mutlaka bilen bir kişi tarafından yapılması lazım. Çünkü makasla ya da evdeki tıraş aletleriyle kedi tıraş etmek kedinin canını acıtacaktır.

Tüm kedi ırklarının da daha az tüy bırakması ve daha sağlıklı görünmesi için tüylerini taramak gerekiyor. Bunun için bir kedi tarağı alıp haftada birkaç kez taramalısınız.

{773964}

Mutlaka Veterineriniz Olmalı

Yavru ya da yetişkin fark etmeden kedinizi düzenli olarak götürdüğünüz bir veteriner hekiminiz olsun. Hangi aşıların yapılacağını, ne durumda muayeneye gelmeniz gerektiğini, evde parazit ilacının nasıl verileceği, nasıl besleneceği gibi konularda en güvenilir kaynak olan veterinerden bilgi almakta fayda var.

Her kedi ırkının bakımında ve sağlığında dikkat edilmesi gereken farklı detaylar da olabiliyor. Bunu da yine en iyi bilenler veterinerler oluyor.

Kediler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Bir süreliğine evden uzakta olacaksanız ya anahtarınızı kedinizi kontrol etmesi için birine emanet edin ya da tavsiye edilen bir kedi oteline bırakın. Evcil kediler genel olarak farklı mekân değiştirmeyi sevmeyecekleri için kedi oteli ikinci tercihiniz olsun.

Eğer iki-üç gün kadar evde olmayacaksanız fazla mama bırakmanız ve yedekli su koymanız yeterli olacaktır. Suyun yedekli olması önemli çünkü kaza olup su dökülürse kediniz susuz kalabilir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da su koymak için çok derin bir kap seçmemeniz. Kedilerin genel olarak evde yalnız kalmayla ilgili bir sıkıntısı olmaz. Ama aç ya da susuz kalmak tehlikeli olabilir.

Evinizden uzakta olduğunuzda gözünüzün hep kedinizde olmasını, iyi olduğunu bilmek isterseniz kamera sistemi kurmayı da düşünebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir olumsuz durum olduğunda kedinizden haberiniz olabilir.

Nubi
Nubi Tüm Yazıları