preloader

Bir Kedinin Günlük Rutininde Olmazsa Olmazları

06.05.2021
Bir Kedinin Günlük Rutininde Olmazsa Olmazları

Yazı Boyutu:

Evimizin miskin, komik ve yaramaz neşesi kedilerin, en sevdikleri olmazsa olmazlarını listeledik!

Kedinizi en çok ne mutlu eder? Peki ya eğlenceli ihtiyaçları nelerdir? Onlar için bu soruların cevaplarını birinci ağızdan alamasak da bizim favori eğlence ve mutluluk kaynaklarımız arasında “kediler” zirveye oynuyor! Günün her saatinde farklı modlara bürünebilen kedilerimizin, günlük rutinlerinde yapmayı en çok sevdikleri aktiviteleri yakından inceledik.

Sevgiye Boğulup Şımartılmak

Bir Kedinin Günlük Rutininde Olmazsa Olmazları

Kedinizin size mırıldandığında, kafa salladığında veya karşınıza kıvrıldığında gerçekten ne hissettiğini merak ediyor musunuz? Kediniz size bunları yapıyor çünkü; içgüdüsel olarak size sonsuz bir sevgi besliyor! İnsanlara en çok benzeyen hayvanlardan biri olduğu söylenen kediler; tıpkı insanlar gibi duygulara sahip olduğu kadar sınırlara da sahip olsa bile gördüğü ilgi ve sevgiyi fazlasıyla geri veren canlılardır. Sahipleriyle arasında derin bir bağa sahip olan kediler, sevgiyi ve ilgiyi de anlayarak gösteriyor. Bilimsel olarak kanıtlamak şu an için zor olsa da kediniz derin duygulara ve bağlara sahip. Bunun için de bol sevgi ve ilgiyle şımartılmaya bayılıyorlar!

Bakım Rutininin Bir Parçası Olarak Taranmak

Bir Kedinin Günlük Rutininde Olmazsa Olmazları

Kedilerin bakımında olmazsa olmazlardan biri de taranma rutinleridir. Bu onları hem rahatlatırken hem de tüylerine bakım yapacaktır. Taranma işlemi kedilerin derisinde masaj etkisi yaratacağı için eğer yavru zamanlarından itibaren doğru tarakla buna alıştırılırsa çok sevdiği bir aktivite haline bile dönüşebilir. Diğer yandan tarama işleminin ölü tüyleri alması kedilerin tüy dökme sorununu da hafifletecektir. Ancak kullanılacak tarak kedinizin derisini acıtmayacak; aksine onu rahatlatacak bir tarak olmalıdır. Bunun için kullanacağınız tarağı ilk önce kendi cildiniz üzerinde test edebilirsiniz.

Camdan Dışarıyı İzlemek

Bir Kedinin Günlük Rutininde Olmazsa Olmazları

Her ne kadar evinizin adeta küçük bir çocuğu gibi olsa da doğasında, genlerinde, hobilerinde, kısacası hayatının her alanında avlanma olan bir canlı türü kediler. Evdeki bir sineğin peşine bile hemen takılıp eğlenen kediniz, pencereden dışarıyı izlemeyi ne kadar sever tahmin etmek zor değil! En büyük hobisi camdan dışarıyı izlemek olan kedilerin bu aktivitesi sırasında favori anı şüphesiz kuşları gözüne kestirdiği an. Bunun için önce perdeyi açın ve gerisini ona bırakın!

Favori Oyuncaklarıyla Oyun Oynamak

Bir Kedinin Günlük Rutininde Olmazsa Olmazları

Kedinizin favori oyuncağını bilemeyiz, muhtemelen onu tanıyana kadar siz de bilemezsiniz. Her geçen gün onu biraz daha tanıyıp neleri oyuncak niyetine seveceğine şaşırabilirsiniz! Ancak emin olduğumuz bir şey varsa o da; tüylü, yumuşak, oradan oraya yuvarlanan, bol ses çıkaran çıngıraklı ve tırnaklarını geçirip marifetli patileriyle tüm hünerlerini ustaca sergileyebileceği her şeyin kedinizin favori oyuncağı olmaya aday olduğudur. Kendi kendine oynamayı sevdiği oyuncaklar gibi ona eşlik edeceğiniz oyunlar ve o anlar da kedinizin olmazsa olmazlarından sadece biri.

Bitkilerden Maksimum Verim Almak

Bir Kedinin Günlük Rutininde Olmazsa Olmazları

Evinde hem bitkisi hem de kedisi olanlar iyi bilir; evde üç farklı canlı türü olarak bir arada yaşamak hem zorlu hem de çok eğlencelidir! Arada kalan ise çoğunlukla sessiz ve hareketsiz yaşam süren bitkilerdir. Evinizde canlı ve hayat dolu bir atmosfer yaratırken aynı zamanda kedinizin hem favori oyuncağı hem de karın ağrılarına birebir ilaç da olabilir. Düşe kalka büyüyen bu ikilinin arasındaki ilişkide siz ise yalnızca seyirci olup etrafı toparlayan ve bitkinizin ısırılmış yapraklarını hayatta tutmaya çalışan taraf olabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey; kediniz için tehlikeli olabilecek bazı bitkileri yaşam alanlarınıza dahil etmeden önce araştırmak olacaktır. Ayrıca kedinizin sindirim sistemini rahatlatıp, kendilerini temizlerken oluşan tüy yumaklarının atılmasına yardımcı olan kedi çimlerinden edinmek, tadını da çok sevdikleri için hem onları mutlu edip hem de rahat bir sindirim sistemine sahip olmalarını sağlar.

Uyku Düşkünü Bir Miskin Olmak

Bir Kedinin Günlük Rutininde Olmazsa Olmazları

Kedilerin insanlara ne kadar benzediğinden bahsetmiştik, ancak uyku konusunda eminiz ki uykuyu en çok seven insandan daha uykucu varlıklar kediler. Söz konusu uyku olunca patisine su dökemediğimiz kediler için kendilerinin rahatı insan dostlarının rahatından daha önemli olacak ki canları nereye ve nasıl isterse oraya kıvrılıp uyurlar. Bir kediye kedi yatağı, sepeti veya uyumayı seveceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyi sunsanız da o yine sevdiği ve istediği yerde uyuyacaktır. Ve tabii ki istediği saatte…

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları