preloader

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

23.10.2023
Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Yazı Boyutu:

Gece yarısı çılgınca koşuyor, karnını açıyor ama sevdirmiyor! İki numaralı bakışını atınca ise saldırmadan bırakmıyor… Sebeplerini merak ediyorsanız kedilerin vücut diliyle bize gerçekte neler söylediğini öğrenin.

Ah bu kediler, tuhaf hareketleriyle bazen şaşırtıcı bazense komik ve eğlenceliler! Gizemli canlılar olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil ve hareketleriyle ne ima ettiklerini anlamak için davranışlarını çözmeye çalışmak kafa karıştırıcı olabilir. Miyavlama tarzları ufak tefek bazı mesajlar verebilir, ancak vücut dillerini anlamak başka bir zor bilmecedir. Bazı davranışları her biri şahsına münhasır olsa da bazı hareketleri kedilerin beden dilini yansıtan, doğalarında olan davranışlar. Ve evet, kedinizin ısrarla o kutunun içinde oturmasının bile bir anlamı var! Mırlamayı neden sevdiğini, göbeğinin ovulmasından neden hiç hoşlanmadığıni ve daha pek çok hareketin sebebini merak ediyorsanız; yanaklarından kuyruğuna kadar kedilerin vücut diliyle bize gerçekte neler söylediğini öğrenin.

Kediler Neden Mırlar?

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Kedi dilinde mırlamanın tek bir karşılığı yok. Genelde mutluluk belirtisi olarak mırlasalar da aynı zamanda daha fazla ilgi ve sevgi istediklerini de gösterir. Ancak hayvan davranışları üzerine çalışan uzmanlar, bazı durumlarda mırlamanın korkuya da işaret ettiğini yani kedilerin korktuğunda da mırlayabildiğini söylüyor. Gerçek sebebi anlamak için kedinizin vücut diline dikkat etmeniz yeterli. Eğer kulaklarını düşürmüş, tüylerini kabartmış, kamburunu çıkarmış ve kuyruğunu sallar pozisyondaysa bu kedinizin korktuğunu gösterir.

Kediler Neden Yanaklarını Etrafa Sürter?

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Herhangi bir şeye yüzünü, yanaklarını veya vücudunu sürten bir kedi, sürtündüğü bölgeyi işaretliyor demektir. Çünkü sürtünme hareketi doğal bir kedi işaretleme davranışıdır. Kedilerin çene, alın ve kuyrukları dahil olmak üzere sekiz farklı noktasında feromon salgılayan; yani koku bırakmalarını sağlayan bezleri bulunur. İşte bu noktalardan biri de yanakları. Yani yanaklarını bir şeylere sürten kediniz aslında oraya kokusunu bırakıp işaretliyor. Bunu yaptığında kediniz aynı zamanda var olan diğer kokuların üzerini örtmeye çalışıyor da olabilir. Bunu eğer size yapıyorsa aynı zamanda sizi de sahiplendiği anlamına geliyor.

Kediler Neden Kutuya Girer?

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Yalnızca kutu değil, kediler girebilecekleri her şeyin içine girmeyi çok sever! Çünkü kedigillerin sahip olduğu araştırma ve iz peşine düşme içgüdüsüne fazlasıyla sahipler. Ancak bunların içinde uyuyan bir kedi görürseniz şaşırmayın! Çünkü kediler rahatlamak ve uyumak için de küçük ve kapalı alanları güvenli yerler olarak görürler.

Kedilerin Acıktığı Nasıl Anlaşılır?

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Kediler nasıl mutluluğunu bol bol mırlayarak belli ediyorsa, acıktığını da gözlerinizin içine baka baka miyavlayarak anlatırlar. Hatta öyle ki kediler, sesli ifadeleri, beden dillerinde en çok acıktıklarında kullanırlar. Özellikle yemek saati belirli bir rutine oturmuşsa ve günün bu saatlerinde kediniz mamasını kabında hazır görmezse miyavlamaya başlayacaktır. Ancak kedilerin mamayla ilişkisi rutin mama saatlerinden ibaret değil. Sizi ödül mamasını sakladığınız bölgede gördüğünde miyavlamaya başlaması, siz bir şeyler yerken paylaşmanız için gözlerinizin içine yalvarırcasına bakması, arkanızı döndüğünüzde ise masadaki yiyeceklere sulanması yemekle arasının ne kadar iyi olduğunu ve bundan nasıl bir mutluluk duyduğunu gösteriyor. Kedi maması önerilerimizi bu rehberde bulabilirsiniz. Yavru kedi beslenmesiyle ilgili detayları ise bu rehberden öğrenebilirsin.

Kediler Neden Kafa Atar ve Burnunu Sürter?

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Bir kediye onu sevmek için uzandığınızda, size kafa atmaya başlayıp alnını ve yanaklarını sürtmeye başladıysa, arkadaşça bir kedi davranışıyla karşı karşıya olduğunuzu ve kabul edildiğinizi bilmelisiniz. Daha spesifik olmak gerekirse, bir kedi kendisine uzanan bir ele burnunu dokunduruyorsa, bu onun sizi kabul ettiği anlamına gelir. Çünkü kediler bunu yalnızca yanında rahat hissettikleri insanlara yaparlar. Bunu kedi dilinde bir nevi kedi tokalaşması olarak da düşünebilirsiniz. Eğer çevrenizde size burnunu sürten ya da burnuyla dokunan bir kedi varsa, sizin onu sevmenize izin veriyor, hatta kendini sevdirmek istiyor demektir. Favori noktaları nereleridir diye soracak olursanız, gözlerinin üzerinden boynunun arkasına kadar olan kısımlar genellikle hepsinin sevilmekten en çok hoşlandıkları noktalar arasında bulunur.

Kediler Karnını Sevdirmekten Neden Hoşlanmaz?

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Kediniz kendini yere atıyor, sırt üstü yuvarlanıyor ve size karnını gösteriyor… Şimdi bizden size küçük bir tavsiye: O göbeği sakın sevmeyin! Bu hareketi kedinizin karnını sevdirmeye bir davet olarak görme hatasına düşerseniz, ellerinizi minik vahşi pençeleri arasında bulabilirsiniz. Çünkü kedilerin karnına dokunmak onların savunma mekanizmasını harekete geçirir. Peki bu sevimli hareketler göbeğini sevdirmeye bir davet şekli değilse, ne anlama geliyor? O anda çok rahat ve keyfinin fazlasıyla yerinde olduğu anlamına geliyor. Yani kedinizin keyfini kaçırmak istemiyorsanız, o göbeğe direnmeli ve onun keyfine karnına dokunmadan ortak olmalısınız.

Kediler Neden Gece Yarısı Çılgınca Koşuyor?

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Saat gece 03.00, mışıl mışıl uyuyorsunuz ve aniden evin içinde yükselen patırtı kütürtü sesleriyle uyanıyorsunuz. Sorumlusu tabii ki destansı bir avlanma macerası peşine düşen kediniz. Bazen kediler küçük bir böcek, sinek veya uçan-kaçan herhangi bir canlı gördüğünde tam bir Ninja kedisine dönüşebilir. Çünkü kedinizin aslında doğası gereği her gün bir şeyler avlaması gerekir. Onun bu ihtiyacını karşılamak için çeşitli oyuncaklar edinebilirsiniz. Özellikle lazer ışığının peşinde bu kadar çılgınca koşması işte bu avlanma ihtiyacından kaynaklanıyor. Ancak bunu neden günün belli saatlerinde yaptığını soracak olursanız, cevabı kedilerin krepüsküler canlılar olması; yani alacakaranlıkta aktif olan canlılar grubunda bulunmaları.

Kedilerin Bakışları Ne Anlama Geliyor?

Kediler Davranışlarıyla Ne Mesaj Veriyor?

Gözlerini dikip bakıyor ya da hiç oralı olmuyor, peki nasıl bakıyor? İşte karmaşık kedi davranışlarından biri daha! Her kedi sahibi gibi siz de daha önce pek çok kez kedinizin konuşuyor olmasını dilemiş olabilirsiniz. Size bir haberimiz var, kediniz zaten konuşuyor ancak gözleriyle konuşuyor. Bu bakışların ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, biraz dikkatle gözlemleyerek onun gözleriyle neler söylediğini anlayabilirsiniz.

Eğer bir kedinin irisleri aniden büyüyorsa, güçlü bir duygusal uyarılmanın veya korkunun göstergesidir. Gözlerini kırpmadan bir şeye bakıyorsa, gözlerini diktiği canlının üzerinde kontrol veya egemenlik kuruyor ya da her an saldırıya geçmeye hazırlanıyor demektir. Fakat gözlerini tamamen açmış dikkatle bakıyorsa, kendini o an olduğu kişi ile güvende hissettiği anlamına gelir, yani güvene işarettir. Kısık gözlerle bakmaya başladığında ise genellikle saldırgan bir moddadır. Göz kapakları düşük bir şekilde mahzun bakışlar sergiliyorsa yanınızda oldukça rahat hissediyor demektir. İşte bu anlarda siz de ona gözlerinizi yavaşça kırparak bir kedi öpücüğü verebilirsiniz!

Nubi
Nubi Tüm Yazıları