preloader

Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Püf Noktaları

04.02.2023
Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Yazı Boyutu:

Uçak, kara ya da deniz yolu… Evcil hayvanınızla güvenli ve konforlu bir seyahat deneyimi yaşamak için destek alabileceğiniz bir rehber hazırladık.

Hayatınızın büyük bir parçası olan patili dostunuzla seyahat etmek bir başka keyifli! Evcil hayvanınızın sizinle eğlenirken bir yandan da konforunun bozulmaması önemli. Güvenli ve rahat bir yolculuk için seyahat öncesini, anını ve sonrasını planlarken size destek olabilecek bir rehber hazırladık.

Gideceğiniz Yerin Evcil Hayvan Yasalarını Öğrenin

Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Planınız farklı bir ülkeye gitmekse araştırmanızı çok iyi yapmalısınız zira bazı ülkeler Türkiye’den evcil hayvanlara ve belirli ırklardan kedi ve köpeklere maalesef geçiş izni vermiyor. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra, her ülkenin kendine özgü yasaları, hayvan politikaları olduğundan uluslararası sağlık sertifikası, hayvan pasaportu, kimliği gibi gerekli evraklara ve belgelere sahip olduğunuzdan emin olun. Eğer ülkelerin evcil hayvan yasaları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Pet Travel‘a göz atabilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama Şirketlerinden Bilgi Alın

Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Uçak yolculuğu için…

Uçak yolculuğu yapacaksanız, firmaya göre değişiklik göstermekle birlikte, genellikle boyutları 23cm x 30cm x 40cm’i geçmeyen kafeslerde; 8 kg ve altı kedi, köpek ve küçük ötücü kuşların, ek ücret dahilinde kabin bölümünde taşınmasına izin veriliyor. Bu kriterlere uymayan canlılar ise kargo kabinine alınıyor.

Otobüs yolculuğu için…

Ulaştırma Bakanlığı’nın, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik, önceden bagajda taşınmasına izin verilen aşı karneli kedi, köpek ve kuşların, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla sahibinin kucağında veya oturduğu koltuğun önünde taşınabilmesinin önünü açıyor.

Deniz yolculuğu için…

Deniz ulaşımında da aynı koşullar geçerli. Tek fark ise köpeklerin kafeslerde olsalar bile ağızlık takma zorunluluğunun bulunması.

Yukarıdaki üç seçenekte de elbette evcil hayvana ait kimlik, sağlık belgesi, aşı kartı gibi evraklar talep ediliyor.

Evcil hayvanla tekne yolculuğu için verdiğimiz tavsiyelere buradan ulaşabilirsiniz.

Otomobil yolculuğu için…

Eğer kişisel aracınızla seyahate çıkacaksanız sizi daha özgür ve rahat bir yolculuk bekliyor diyebiliriz. Arabanızla yola çıkmak, toplu taşımada evcil hayvanınızın kafeste veya kargo bölümünde yaşayabileceği konforsuzluğun kaygısını taşımadan, istediğiniz an verebileceğiniz ihtiyaç molalarıyla çok daha avantajlı. Yaşanabilecek sağlık sorunlarını önlemek için evcil hayvanınızı çok küçük porsiyonlarda besleyin, veterineri onayladıysa mide koruyucu, bulantı gidericileri vermeli ve temiz hava aldığından emin olun. Küçük dostunuzu özellikle park ettiğiniz araç içerisinde tek başına bırakmayın. Kısa mesafe bir yere gidiyorsanız da camı aralamayı unutmayın.

{39328}

Hayvan Dostu Otelde Konakladığınızdan Emin Olun

Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Beklenmedik sorunlarla karşılaşmamanız için yola çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken belki de en önemli konulardan biri konaklama. Kalmayı planladığınız otelin hayvan dostu olup olmadığını kontrol edin. Konforlu ve eğlenceli vakit geçirebilmeniz için her detayın düşünüldüğü bu otellerde gönlünüzce kalabilirsiniz.

İhtiyaç Listesi Hazırlayın

Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Ne kadar dikkatli olursak olalım bazen hazırlık telaşıyla gözden kaçırdığımız şeyler olabiliyor. Bu gibi durumlardan kaçınmak için en mantıklı çözüm bir ihtiyaç listesi hazırlamak. Peki bu listede neler olmalı?

 • Kimlik belgesi
 • Sağlık belgeleri
 • Taşıma kutusu
 • Tasma, kayış ve künye
 • Çöp torbaları
 • Evcil hayvan temizleme mendilleri
 • Atıştırmalıklar
 • Mama ve su
 • Mama ve su kabı
 • Soğuğa karşı battaniye
 • Denize girecekseniz can yeleği (tercihen)
 • Ve en sevdiği oyuncağını yanınıza almayı unutmayın!

Veterinerinize Danışmadan Yola Çıkmayın

Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Bazı hayvanlar tıpkı insanlar gibi seyahatin stresine dayanamaz; bu yüzden planınızı yapmadan önce, mutlaka küçük dostunuzun yolculuk yapmaya uygun olup olmadığını veterinerinizle kararlaştırın. Eğer sonuç olumluysa evcil hayvanınızın sağlık kontrollerini yaptırmayı ve veterinerden öneriler almayı atlamayın.

{36873}

Bonus:

Evcil hayvanınızın gittiğiniz yere alışabilmesi için park ve sahillerde vakit geçirin

Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Bazı dostlarımız evden uzakta, alışık olmadığı bir yerde olmaktan endişe duyabilir ve huzursuz hissedebilir. Bu noktada hayvanların hem sosyalleşmesi hem de enerjilerini atmaları için en doğru seçenekler parklar ve sahillerdir. Geniş ve refah bir alana kurulmuş, tüneller, çemberler, rampalar gibi ilgi çekici ekipmanlarla donatılmış güvenli bir parkta, güzel havanın ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz sahillerde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Böylece hem siz hem de küçük dostunuz yeni arkadaşlıklar kurabilir, seyahatinizi unutulmaz hale getirebilirsiniz.

Toffee
Toffee Tüm Yazıları