preloader

Evcil Hayvanla Tekne Tatili Yapacaklara 10 Tavsiye

16.05.2023
Evcil Hayvanla Tekne Tatili Yapacaklara 10 Tavsiye

Yazı Boyutu:

Çoğu kedi ve köpek teknede olmaktan çok hoşlanır, sahipler için de onlarla vakit geçirmek çok keyiflidir. Tabii bazı kurallara uymak şartıyla…

Evcil hayvanlar tekne yolculukları için en mükemmel mürettebattır. Şikayet etmezler, hiç yanınızdan ayrılmazlar, fiziken yardımları dokunamasa da manen desteklerini asla eksik etmezler. Tahminlerin aksine evcil hayvanlarla mavi yolculuk yapmak çok zevklidir. Ve evcil hayvan dostu charter firmaları sayesinde onları kiralık teknede ağırlamak dahi mümkün. Ancak hem onun hem de sizin konforunuz için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Biz de bu yaz kedi ya da köpeğini de tekne tatilinde yanında bulundurmak isteyenler için 10 maddelik bir rehber hazırladık.

Tuvalet sorununa çözüm bulun

Teknede evcil hayvanla en büyük problem tuvalet sorunu. Kediyle işiniz kolay ancak köpeklerle daha zor. Evcil hayvan dostu charter firmaları, özellikle köpekleriyle tekneye binecek misafirlerinden, dostlarının tuvalet ihtiyacını mutlaka karada görmesini sağlamalarını rica ediyorlar. Dolayısıyla tekneyle tatilinize başlarken bu problemi nasıl çözeceğinizi de önceden planlamanızı tavsiye ediyoruz. Basit bir planlamayla bu iş hiç de zor değil. İskeleye bağlıysanız işiniz kolay. Alargada iseniz bot ya da SUP yardımıyla köpeğinizi karaya taşıyarak tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlayabilirsiniz. Ancak siz yine de her ihtimale karşı teknede temizlik malzemesi ve koku giderici bulundurun. Kaza durumunda çıkan malzemeyi hemen temizleyin ki etrafta koku kalmasın, bakteri oluşmasın.

Tırnaklarını kısalttırın

Evcil Hayvanla Tekne Tatili Yapacaklara 10 Tavsiye

Kedi ve köpekler doğaları gereği tırnaklarıyla mobilyalara zarar verebiliyor. Charter firmaları da bu yüzden misafirlerinden evcil hayvanlarını tekneye getirmeden önce tırnaklarının kesilmiş olmasını bekliyor. Aksi takdirde kedi ve köpeğiniz masum bir şekilde oyun oynayacağım diye döşemelere binlerce liralık zarar verebilir.

{52260}

Tüylerini kısalttırın

Evcil hayvan her yerde tüy bulunması demek. Evde tüyleri temizlemek kolay, açarsınız elektrikli süpürgeyi birkaç dakikada tüm hepsinden kurtulursunuz. Ancak teknede bu iş o kadar kolay değil. Tekne evlere göre hem çok küçük hem de çok fazla girinti ve çıkıntı var. Durum böyle olunca temizlemesi de zor. Bu yüzden tekneye gelmeden önce köpeğinizi tıraş ettirmenizi tavsiye ederiz. Tıraş olduğunda köpeğiniz sıcaklarda da daha rahat edecektir.

Can yeleğiyle önleminizi alın

Evcil Hayvanla Tekne Tatili Yapacaklara 10 Tavsiye

Köpeklerin suyu ne kadar sevdiği malum. Çoğu suyu gördüğü anda heyecanlanır, pek azı korkar. Hepsi doğuştan yüzücüdür. Ancak yine de dikkat edilmezse tehlikeli durumlara yol açabilir. Dalgalı bir denizde tıpkı insanlar gibi köpek de kendini kurtaramaz. Üzerine bir de yorgunluk binince bir süre sonra suyun dibine doğru çekilebilir. Kediler ise sudan hoşlanmaz. Dolayısıyla seyire çıkmadan önce evcil hayvanınıza bir can yeleği almanızı ve sürekli üzerinde tutmanızı tavsiye ederiz.

Can yeleği demişken…

Günümüzde evcil hayvanlar için farklı markaların farklı boyutlarda can yelekleri mevcut. Dolayısıyla almak yetmez bir de doğru olanını seçmek gerekir. Can yeleğini seçerken kedi ve köpeğinizin üzerine çok iyi oturduğundan emin olmanız gerekiyor. Pet shop’larda ve tekne malzemeleri satan mağazalarda her cins köpek ve kediye uygun can yeleği bulabilirsiniz. Bu arada özellikle köpeğinizin can yeleğine alışması önemli. O yüzden ilk kez giydirdiğinizde bir süre yelekle yüzmesini sağlayın ki alışsın.

Güneş yanıklarından koruyun

Evcil Hayvanla Tekne Tatili Yapacaklara 10 Tavsiye

Teknede evcil hayvanınızı bekleyen ikinci büyük tehlike güneş çarpması ve yanıkları. Pek bilinmez ancak hayvanlarda da güneş yanığı meydana gelebilir ve cilt kanserine yol açabilir. Özellikle kısa tüylü ve açık renkli hayvanlar güneş ışınlarından daha çok etkilenir. O yüzden mutlaka onlara da koruyucu krem sürülmesi gerekir. Krem sürerken burnunu ve kulaklarını unutmayın. En az 15 koruma faktörlü krem sürülmesini öneren uzmanlar var ancak siz yine de doğru bilgi için veterinerinize sorun.

{156479}

Gölge ve serin yerler yaratın

Aşırı sıcaklarda kedi ve köpeği bekleyen bir başka tehlike de güneş çarpması ve hatta kalp krizi riski. Bu sebeble kedi ve köpeğinizin seyirleriniz süresince özellikle en sıcak saatlerde gölge ve serin bir yerde yatmasını sağlayın. Onlar için içeride özel bir alan ayarlayın.

Bol su içmesini sağlayın

Evcil Hayvanla Tekne Tatili Yapacaklara 10 Tavsiye

Köpekler insanlar gibi terlemez ancak nefes alıp verirken çok sıvı kaybeder. Özellikle çok sıcak havada soluk alıp vermek, köpekler için serinlemenin bir yoludur. Kediler de ise bizdeki gibi ter bezi yoktur. Ancak sıcak havalarda her ikisinin de bol bol su içmesi gerekir. O yüzden su kaplarını hiç boş bırakmayın. Eğer içme suyunu unutursanız köpeğiniz sıcak ve susuzluk yüzünden denizden su içebilir. O zaman da midesi bulanır ve kusar.

Dostlarınızı gözetim altında tutun

Eğer sert havada seyir yapıyorsanız kedi ve köpeğinizin denize düşmesini ya da atlamasını engellemenin en sağlam yolu onu emniyet kemeriyle tekneye bağlamaktır. Emniyet kemeri tüm vücudu saracağından denize düşmesi halinde almanız da kolay olur. Aslında uzmanlar, eğer deniz ve hava koşulları sert ise en doğru çözümün kedi ve köpeğin kamarada kalması olduğunu belirtiyor. Hem içerde hem de dışardayken onları sürekli gözetim altında tutmayı unutmayın.

Köpeğinize özel merdiven alın

Evcil Hayvanla Tekne Tatili Yapacaklara 10 Tavsiye

Kedilerin denizle işleri olmaz. Köpekler ise bayılır. Ancak köpeğin tekneden denize girip çıkması oldukça zordur. Bizim kullandığımız merdivenler onlara uygun değildir. Ancak güzel haber şu ki denizci köpeklere özel tekne merdivenleri bulunuyor. Bu merdivenle köpekler tekneden denize ve tam tersi denizden tekneye rahatlıkla ulaşabilir. Köpeğiniz bu merdiveni ilk kez kullanırken biraz korkabilir. O yüzden onu zorlamadan, alışmasını sağlayarak merdiveni kullanmasını sağlayın. O, merdiveni kullanırken kesinlikle teknenin motorunu çalıştırmayın. Yoksa korkabilir.

Peki ya deniz tutması?

Kedilerle ilgili kesin bir bilgi yok ancak köpekleri deniz tuttuğu kesin. Veterinerler eğer köpeğin hareketlerinde yönünü şaşırma, sersemlik, yalpalayarak yürüme gibi tuhaflıklar varsa bunun deniz tuttuğu anlamına geldiğini belirtiyor. Bir belirti de ağzından, normalden fazla salya akması. Ardından kusma geliyor. Bunu engellemek için tatilinize başlamadan önce hayvanlara özel mide bulantı ilacı alabilirsiniz. En uygunu için veterinerinize danışmanızda fayda var. Eğer ilacı vermekte geç kaldıysanız ve köpeğiniz kustuysa bir önce iyileşmesi için bir süreliğine midesinin boş bırakılması gerekiyor.

Son bir tavsiye daha…

Evcil Hayvanla Tekne Tatili Yapacaklara 10 Tavsiye

Kediler doğaları gereği dar ve sıkışık yerlere girmeyi sever. Bu hevesleri teknede canlarını tehlikeye atacak durumlara yol açabilir. Teknelerde elinizle dahi ulaşmakta zorluk çekebileceğiniz dar alanlar bulunur. Dolayısıyla kedinizi sürekli gözlemlemeniz gerekir. Bu elbette kolay değil. İstediğiniz zaman kedinizi teknede bulabilmeniz için boynuna bir çıngırak asabilirsiniz.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları