preloader

Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

02.02.2023
Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Kedilerin yumuşacık patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas noktası. Patiler hakkında bilinmesi gereken her şey bu rehberde.

Kedilerin neden adeta podyumdaki manken edasıyla parmak ucunda yürüdüğünü, çok yüksekten düşseler bile bir şey olmadığını ya da tırnaklarını nasıl saklayabildiklerini merak ettiniz mi? Yumuşacık ponpon gibi sevimli duran kedi patileri, kediler için sandığımızdan çok daha fazla anlam taşıyor ve düzenli olarak bakımının yapılması gerekiyor.

Kediler Patileriyle İmza Atarlar

Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hayvanların ‘koklaşarak’ anlaşması deyimi aslında oldukça gerçek. Patilerde bulunan ter bezleri sayesinde her kedinin kendine has olan kokusu salgılanır. İnsan burnu bu kokuyu alamasa da diğer kediler ve hayvanlar bu kokuyu alabilirler. Kediler, yaşadığı her yere patilerinden salgılanan bu kokuyu bırakırlar ve bu sayede de alanlarını işaretlemiş, kişiselleştirmiş olurlar.

Vücut Isısı İçin Patileri Kullanırlar

Patilerde doğal sensörler vardır ve bu sayede kendi vücut ısılarını ayarlayabilirler. Kediler çok sıcak havalarda patilerini yalayarak kendilerini serinletebilir; soğuk havalarda ise sadece patilerini sıcak tutarak ısınabilirler. Patilerde ayrıca hem ısıya hem titreşime hem de dokunmaya ait hassas sinirler bulunur. Bu kedilerin patisinin hassas olmasının yanı sıra onların bu kadar atak olmalarının da bir nedeni. Eğer kedinizin patisinin her zamankinden daha sıcak olduğunu düşünüyorsanız mutlaka veterinerinize danışın. Çünkü kedilerin ateşi çıktığında patilerinin ısısı da artar.

Kediler Sağ ya da Sol Pati Tercih Edebilir

Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İnsanlarda olduğu gibi kediler de sağlak ya da solak olabiliyorlar. Yani kendilerini temizlerken, oyun oynarken kullandığı patisi aslında kedinizin dominant olan patisini gösteriyor.

{773968}

Mutlu Olduklarında Patileriyle Gösterirler

Kedilerin keyfi yerinde olduğunda mırlaması bilinen bir şey. Eğer bir kedi sizi kendi annesi gibi görüyorsa ve yanınızda kendini güvende hissediyorsa patileriyle sizi ‘yoğurur’. Bebek kedilerinin annelerinin memesinden süt gelmesi için yaptıkları yoğurma hareketinin aynısını -içgüdüsel olarak- çok sevdiği insan için de yaparlar. Bu hareketin bir diğer nedeni de patilerindeki kokuyu sizi üzerinize bırakarak sizi işaretlemesi. Eğer kediniz sizi yoğurmaya başladıysa şanslısınız demektir.

Kediler Patilerinin Ucunda Yürürler

Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mankenlerin podyum yürüyüşüne ‘catwalk’ denmesinin somut bir nedeni var. Kedilerin ayakları aslında patilerinin üstündeki kıvrıma kadar devam ediyor olsa da yürürken patilerinin sadece uç kısmına basarlar yani aslında tırnakları üzerinde yürürler. Bu yüzden de çok asil görünen bir yürüyüş sergilerler. Bilim insanları bunu evrimin bir sonucu olarak gösteriyorlar. Bu sayede kediler avlarını korkutmadan yürüyebiliyor ve tehlikede hissettikleri durumlarda daha hızlı kaçabiliyorlar.

Patilerde Yastık Vardır

Kedilerin yüksekten düştüklerinde bile dik durabilmelerinin nedeni patilerinde bir çeşit hava yastığı bulunması. Kendi boylarının neredeyse 10 katına kadar yükseklikten atlayabilen kediler patilerindeki darbelerin etkisini azaltan bu destek sayesinde zarar görmezler.

Patiler Terleyebilir

Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çok bilinmese de kedilerin patilerinde ter bezleri vardır ve gergin, korkulu ya da endişeli olduklarında patileri terler. Eğer kedinizin yürüdüğü yerlerde nemli pati izi görüyorsanız kedinizde duygusal olarak yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Günlük düzeninizde değişen bir şeyler varsa yeniden değerlendirmeli ve kedinizin kendini daha iyi hissetmesi için onunla daha fazla ilgilenmelisiniz.

{39760}

Patilerin Renkleri Değişkenlik Gösterir

Kedilerin patisindeki minik yastıkların her bir kedide farklı renkte olduğunu görebilirsiniz. Bu renkler kedilerin cinsi ya da cinsiyeti fark etmeden değişkenlik gösterebiliyor. Siyah, beyaz, pembe hatta lila gibi renkte olabilen patilerin renklerini belirleyen etmense kendi tüylerinin rengi. Kedinin kendi rengine göre değişkenlik gösteren pati rengi çoğunlukla kedinin burun rengiyle aynı oluyor. Kedi cinsleriyle ilgili detaylı bilgi öğrenmek için tıkayın.

Patilerinde Farklı Sayıda Tırnak Olabilir

Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ön patilere baktığınızda parmak ucu gibi duran boğumlarda dört tane, onların biraz üzerinde bileğe yakın yerde duran (insanlardaki baş parmak yerine koyabileceğimiz) damlacık tırnağı da dahil olmak üzere beş tırnak görebilirsiniz. Arka patilerde ise dört tırnak bulunur. Ama bundan çok daha fazla sayıda tırnaklarının olması kediler için normal kabul edilen bir durum. Yani kedinizin daha fazla tırnağı varsa genetik bir rahatsızlık söz konusu değil sadece kendi doğalarının bir sonucu.

Temizlik İçin Patilerini Kullanırlar

Kediler için temiz olmak vazgeçilmez bir şeydir. Gün boyu kendilerini yalayarak temizleyen kedilerin kulakları, baş çevresi gibi direkt yalayarak ulaşamadıkları yerler içinse patilerini kullanırlar. İyice temizlediği patileriyle kafasını kaşır gibi tekrar tekrar temizleyen kedileri görmek sürpriz değil.

Patilerin Bakıma İhtiyacı Vardır

Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Her şey yolunda olsa da gözden kaçan zararlı bir şey olmaması adına kedilerin patilerini düzenli olarak kontrol etmek gerekiyor. Kediler canları çok acısa da bunu belli etmeyebilirler ve gözle görülecek kadar büyük olmadan; topallamasına sebep vermeden herhangi bir yarayı görmeyebilirsiniz. Ya da pati arasında kalmış zararlı bir madde daha siz fark etmeden kediniz tarafından yutulabilir. Bu yüzden veterinerler her gün mutlaka patilerin kontrol edilmesini öneriyor.

Kediler eğer alışık değillerse patilerine dokunulmasına izin vermezler. Bu yüzden ilk günden itibaren patilerini sevmeye ve masaj yapmaya alıştırmaya çalışın. Eğer yabancı bir şey görürseniz nazikçe alın ya da alması zor noktadaysa veterinerinize danışın. Evcil kedilerde çok görülmese de kedilerin patisindeki yastıklarda kuruluk olabiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka veterinere danışarak, yaladığında ona zarar vermeyecek bir yağ ile bakım yapabilirsiniz. Düzenli olarak nemlenirse birkaç güne patinin daha iyi olduğunu göreceksiniz. Evde kedi bakımıyla ilgili detaylı bilgi öğrenmek için tıklayın.

{43253}

Kedilerin Tırnakları Aniden Uzayabilir

Pofuduk duran kedi patisinden aniden çıkan upuzun tırnaklar sizi korkutmasın. Bu gayet normal bir durum çünkü kedileri tırnaklarını saklarlar ve herhangi bir yere tutunmaları gerektiği ya da kendilerini tehlike altında hissettikleri zamanlarda tırnaklarını gizledikleri patilerinden çıkarırlar.

Doğada yaşayan kediler çok fazla tırmandığı ve avlandığı için tırnakları kendi kendine törpülenerek kısalır. Ama evde yaşayan kedilerin tırnakları düzenli olarak kesim ve törpüye ihtiyaç duyar. Aslında evcil kedilerin her bulduğu yeri tırmalamasının nedeni de tırnaklarına bakım yapma içgüdüsü. Kedilerin tırnakları her zaman aynı hızla uzasa da yaşlandıkça daha sık kesmek gerekir. Çünkü yaşlanan kedilerin hareketleri azalır bu yüzden de tırnak hiç törpülenmez ve daha sık kesime ihtiyaç duyar.

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli?

Kedi Patisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Olduğu yerde kalıp tırnağının kesilmesine müsaade edecek kedi yok denecek kadar azdır. Bu yüzden kolunuzun altında kediyi sıkıştırmadan ama kaçmasına da izin vermeden tutarak tırnaklarını kesebilirsiniz. Patinin ortasına hafifçe bastırdığınızda patinin içerisine gizlenmiş tırnaklar dışarı çıkarabilirsiniz. Tırnakları keserken dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle dibinden kesilmemesi gerektiği. Çünkü kedilerin tırnağı aslında tırnak değil patilerindeki kemiğin bir uzantısı ve sadece uç kısmı kesilmeli sonrasında gerekirse törpülenmeli. Kedilerin tırnağını keserken kedilere özel olan tırnak makası kullanmaksa es geçilmeyecek bir detay.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları