preloader

Yavru Kedinizi Nasıl Beslemelisiniz?

20.03.2023
Yavru Kedinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Yazı Boyutu:

Yeni doğmuş, annesinden erken ayrılmak zorunda kalmış ya da kedinizin yeni bebekleri olan yavru kedilerin özel beslenme düzenine dair her detayı öğrenin.

Sokaktan kulağınıza gelen miyavlama sesi ya da sosyal medya akışınızda gördüğünüz sahiplenme duyurusu sonrası evinize gelen minik yavru kedinizin, yetişkin kedilerden farklı olarak özel bakıma ihtiyacı var. Özellikle de yavru kedilerin nasıl beslenmesi gerektiği, mamalarının nasıl seçileceği ve ne sıklıkla yemeleri hayatlarını devam edebilmeleri için kritik faktörlerden.

Dört aylık olana kadar her kedi yavru sayılıyor ve özel beslenme rutinine ihtiyaç duyuyor. Yeni doğan yavrulardan birkaç haftalık olanlara yavru kedilerin beslenmesine dair bilmeniz gereken her detayı bu rehberde bulabilirsiniz.

Kedilerde Anne Sütü Önemli

Yavru Kedinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Eğer yavru kedi sahiplenecekseniz en az yedi hafta annesinin yanında kalmasına ve hayatına anne sütü alarak başlamasına mutlaka izin verin. Çünkü anne sütü, kedinin ihtiyacına göre içeriği şekillenebilen; hem hayatının ilk günlerinde yavruların doğru biçimde beslenmesini sağlayan hem de hayatının devamında sağlıklı olmasında kritik olan en doğru besin.

Bu yüzden yavru kedinin iki aya yakın bir süre annesinden beslenmesi minik kediler için yapabileceğiniz en büyük iyilik.

Yavru kedilerin çoğu dört haftalık olduktan sonra anne sütü almayı azaltır ve aynı zamanda mama yemeye de başlar. Eğer arada da olsa annesini emmeye devam ediyorsa yavruyu sütten ayrılması için zorlamayın. İçgüdüsel olarak vücudunun ihtiyacı kalmadığında kendiliğinden anne sütünü bırakacaktır.

Kedilerin ilk Haftalarda Su İçmesine Gerek Yok

Yavru Kedinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Anne sütü ya da kedilere özel formül mama alan kedilerin bu haftalarda su içmesine gerek yok. Çünkü ikisi de yüksek miktarda su içerdiği için yavruların ihtiyacı olan suyu karşılayabiliyor.

Ama kedilerin gözü açılıp yürümeye başladıktan sonra mutlaka temiz bir kapla su verip suyla tanışmasını sağlamalısınız. Yavru kediniz anne sütü ya da formül sütü azaltıp ayına uygun mamaya geçtiğinde ise kesinlikle su vermeye başlamalısınız. İlk başlarda su içmek yabancı geleceğinden mutlaka kaba koyduğunuz suyu içip içmediğini kontrol edin; gerekirse su içmeyi öğretin.

Eğer suyu koklayıp çekiliyorsa ya da içmiyorsa PH derecesi, sertliği farklı olan farklı bir su markası deneyebilirsiniz.

{38795}

Yavru Kedilere Özel Formül Mama

Yavru Kedinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Eğer yeni doğmuş ya da beş haftalıktan küçük bir yavru kediyi beslemeniz gerekirse mama yapmak için kullanılan süt tozlarından almalısınız. Pet shop ya da veteriner kliniklerinde de bulabileceğiniz süt tozlarını üzerinde yazan ölçeklerde kaynamış soğumuş su ile karıştırarak kedilere verebilirsiniz. Sütün sıcaklığı da bileğe damlatıldığında soğuk ya da sıcak gelmeyen ısıda olmalı.

Yavru kedi henüz çok minik olduğu için kap içerisinden mamayı içemez. Bu yüzden de ince delikli bir biberon ya da veterinerlerde satılan besleme şişelerinden alarak yavru kedinizin karnını doyurabilirsiniz.

Şırınga ile kedi beslemek ise riskli bir durum. Şırıngayı biraz hızlı iterseniz sütün nefes borusundan ciğerlere kaçmasına neden olabilirsiniz. Kedilerin ciğerleri çok hassas olduğu için de bu durum sağlık açısından kötü sonuçlar doğuracaktır.

Yavru kediniz artık mamayla beslenebileceğinin sinyalini size yaklaşık olarak dört ya da beş haftalık olduktan sonra vermeye başlar. Bu süreden sonra farklı markaların yavru kedilere özel mamalarından kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sokakta görülen kedilere mama yerine süt vermek ilk akla gelen besleme yöntemi olsa da aslında her hayvanın sütünün kendine özel olduğunu unutmamak gerek. Cam şişe ya da kutuda satılan; badem, soya sütü gibi vegan sütler özellikle yavru kedilerin bağırsak florasına zarar verebilir. Dolayısıyla da hayatını tehlikeye sokabilir. Bu yüzden minicik bile olsa kedilere kendi maması dışında bir şey verilmemeli.

Süt Annesi İhtimalini Düşünün

Bulduğunuz ya da sahiplendiğiniz yavru kedi için en iyisi kesinlikle anne sütü alması. Bunun için de yakınızdaki veterinerden ya da çevrenizde kedisi olandan bilgi alabilirsiniz. Eğer yeni doğum yapmış bir kedi varsa başka bir yavruyu da besleyebilir. Anne kediler kendi yavruları dışındaki bebeklere karşı da açık oluyorlar. Bu yüzden yeni anne olmuş bir kedi, farklı cinsten bile olsa bir kediyi emzirebilir.

Yavru Kediler Ne Sıklıkla Beslenmeli?

Yavru Kedinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Dünyaya yeni gelen yavru kedilerin midesi çok küçük olduğu için az az ama sık aralıklarla beslenmelidir. Vücudu büyümeye çalıştığı için enerjiye ihtiyacı olduğundan beslenme kesinlikle atlanmamalı.

Yavru kediler doğduğu ilk hafta iki, ikinci hafta beş, üçüncü hafta da sekiz saatte bir beslenmeliler. Dört haftalık olduktan sonra karınları acıktığında belli ediyor oluyorlar. Dört aylık olduktan sonra da genelde günde iki öğün alarak besleniyorlar.

{39760}

Kuru Mamaya Başlarken

Kedilerin cinsine ve yaşına göre farklı mamalar seçmek gerekebiliyor. Mamaların üzerinde yazan tavuklu, balık, etli gibi bilgilerinden farklı olarak içeriklerine dikkat etmek gerekiyor. Her paketli üründe olduğu gibi kedi mamalarının da etiketini okumak için belli bir bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bunun için en doğru bilgiyi de veterinerden almak gerekiyor. Lezzete düşkün kediler için en iyi mama markalarını keşfedin.

Yavru Kediler Ev Yemekleri Yememeli

Yavru Kedinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Kedilerin metabolizması özellikle ilk doğdukları zamanlar hassas oluyor. Bu yüzden de kesinlikle anne sütü ya da formül mama dışında bir şeyle beslenmeliler. Yağsız ya da baharatsız olsa bile evde hazırlanan yemeklerden yavru kedilere tattırılmamalı.

Sahiplenmeden Önce Kedinin Sahipsiz Olduğuna Emin Olun

Eğer sokakta gördüğünüz yavru kedinin annesinin olmadığına eminseniz evinize alın. Anne kediler kısa süreli de olsa yavrularından uzak kalabilir. Bu yüzden yavru bir kedi gördüğünüzde hemen sahipsizmiş gibi düşünmeyin ve birkaç saat boyunca annesinin gelip gelmediğini kontrol edin.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları