preloader

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

10.11.2021
Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Yazı Boyutu:

Kedilerin sevimli görünümlerinin ardında gizledikleri karakteristik özellikleri hiç düşündünüz mü? Kediler hakkında az bilinenleri derlediğimiz bu içerikte, onların farklı dünyasını keşfedin.

İnsan yaşamında uzun yıllar boyunca varlıklarını sürdüren kediler, bazı kültürler tarafından kutsal görülürken bazı kültürler tarafından da kötü anlamlarla bağdaştırılmıştır. Kediler, Mısır İmparatorluğu’ndan günümüze kadar uzanan bu hayat yolculuklarında en değerli arkadaşlarımız haline gelmişlerdir. Ortalama olarak on bin yıl önce evcilleştirilmeye başlanan kediler hakkında bilmediğimiz gerçekler hâlâ bulunsa da yapılan araştırmalar sayesinde onların ilginç dünyalarını anlamaya devam ediyoruz. Kediler hakkında az bilinen gerçekleri öğrendiğinizde, ne kadar harika canlılar olduklarını bir kez daha fark edeceksiniz.

Hayatlarının %70’i uyuyarak geçiyor

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kedilerin uykuyu çok sevdiklerini biliyor olabilirsiniz. Sevimli bir miskinlik hali olarak düşündüğümüz bu uyku saatleri, kedilerin hayatlarının büyük bir kısmını kaplıyor. Hayatlarının %70’i uykuda geçen dostlarımızın günde ortalama olarak 13 ve 16 saat arasında uykuya ihtiyaçları var. Bunun nedeni, temelde yırtıcı ve vahşi olan kedilerin avlandıktan sonra enerji biriktirebilmek için uykuya gereksinim duymaları. Evcil kedinizde de durum aynı, yalnızca onun avlanma şekli favori oyuncağını takip etmek, zıplamak, kovalamak, tırmalamak! Yavru ve yaşlı kedilerin uyuma süreleri ise günde 20 saate kadar çıkabiliyor. Çabuk yorulan narin vücutlarını uyurken izlemek de bizim payımıza düşen huzurlu bir zaman dilimini beraberinde getiriyor.

Kediler de rüya görüyor

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Uykuyu çok seven kedi dostlarımızın uyurken insanlar gibi rüya görebilmeleri de onlar hakkında öğrendiğimiz sevimli ve şaşırtıcı bir gerçek. Tam olarak rüyalarında ne gördükleri tartışmalı olsa da, uzmanlar bir kedinin rüyasında favorilerini ve günlük eylemlerini gördüğünü düşünüyor. Bir kedinin uykusunda sevimli patilerini hareket ettirmesi, ağzını oynatması, göz kapaklarını hızlı hızlı hareket ettirmesi rüya gördüğünün bir işareti. Rüyaları her zaman mutlu olaylardan oluşmayan kedinizin, kabus gördüğü zamanlarda hareketlerinin agresifleştiğini de fark edebilirsiniz. Hatta bazı kedi sahiplerinin gözlemlediğine göre, evcil kedilerin kabus gördüklerinde evin içerisinde panikle birkaç tur attıktan sonra sakinleşince uykuya geri dönmeleri de muhtemel.

Sessiz ve dengeli yürümek için özel stilleri var

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Moda dünyasına da ilham olan kedilerin estetik yürüyüşlerinin ardındaki gizemi biliyor musunuz? Bir kediyi yürürken hayranlıkla defalarca izlemişsinizdir. Daha yakından incelediğinizde bu yürüyüşün bir düzeni olduğunu fark edeceksiniz. Arka patilerini, ön patilerinin bıraktığı izlere yerleştiren kedilerin amacı tamamen sessiz ve dengeli olmak. Kediler, bir önceki adımının aynı noktasına yerleştirdiği patilerle avına sessizce yaklaşabiliyor ve dengede kalabiliyor. Bu özel yürüyüş stilini doğada yalnızca üç canlı gerçekleştirebiliyor; kediler, zürafalar ve develer.

Kediler tatlı tadını alamıyor

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Koku ve tat duyuları kusursuzca gelişmiş olan kediler, tatlı tadını alamıyor. Dillerinde bulunan on milyon kadar tat alma tomurcuğunun arasında tatlı tadını ayırt edebileceklerini sağlayan bir gen bulunmuyor. Evcil kediniz yediğiniz dondurma, kek, çikolata gibi tatlılara iştahla baktığında yalnızca meraklı doğasıyla ne yediğinizi incelediğini düşünüp içinizi rahatlatabilirsiniz.

“Miyav” kedilerin insanlarla iletişim kurmak için çıkardığı bir ses

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kedilerin yüzden fazla ses çıkarabildiği bilim insanlarının araştırmaları sonucunda öğrendiğimiz bir gerçek. Bu araştırmaların içinde elbette ‘’miyav’’ sesi de yer alıyor. Kedilerin miyavlama sesinin biz insanlar için bir ayrıcalığı var. Kediler bebeklik dönemleri hariç diğer kedilerle tıslama, hırlama ve kükreme gibi seslerle iletişime geçiyor. Yani, kedi dostlarımızın miyavlama seslerinin ilerleyen zamanlarda başka bir nedeni ortaya çıkmazsa, yalnızca biz insanlarla iletişim kurabilmek için geliştirip kullandıkları özel bir ses olduğu düşünülüyor!

Loş ortamlarda ışığı insanlardan 7 kat daha iyi algılayabiliyorlar

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kediler karanlıkta tam anlamıyla göremese de loş ortamlarda ışığı insanlardan 7 kat daha iyi algılayabiliyorlar! Bilinenin aksine kedilerin karanlık görüşlerinin de bazı detayları var. Bir kedi az ışıklı bir ortamda, bir insana göre 7-8 kat daha iyi görebilir ve hareket edebilir. Bunun sebebi gözlerinin görebilmelerini sağlayan bolca çubuk hücrelerine sahip olmasıdır. Evcil kedi sahipleri karanlıkta kedilerinin gözlerinin parladığını fark etmişlerdir. İşte bunun nedeni gece görüşünü sağlayan özel göz özellikleridir. Yüksek koku alma duyularına sahip burunları ve çevre kontrolünü sağlayan uzun bıyıkları da bu gece avcılarının karanlıkta yön bulmalarına büyük yardımcı oluyor.

Bıyıkları bir radar görevi görüyor

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kedilerin bıyıkları onlar için adeta bir radar görevi görüyor. Yakın mesafede görüş yetileri azalan kediler, bıyıkları sayesinde çevresini algılayabiliyor. Yani kedi gözlerinin çok yakın mesafede gerçekleştiremediği görevi bıyıklar dokunma duyusunu üstlenerek gerçekleştiriyor. Bir kedi, gireceği deliğe sığıp sığamayacağını da vücut genişliği kadar uzunlukta dizayn edilmiş bıyıkları sayesinde anlayabiliyor. Bıyıkların duruş yerleri kedilerin ruh hallerini de yansıtıyor, geriye doğru çekilen ya da yüze yapışmış bıyıklar sinir ve korkuyu ifade ederken her zamanki yerinde olan bıyıklar kedinizin huzurlu ve mutlu olduğunun bir işareti. Bu nedenle, işlevi çok ve hayati olan bu özel bıyıkların doğal dökülmeler dışında asla kesilmemesi gerektiğini de hatırlatalım.

Saatte 49 kilometreye kadar hızla koşabiliyorlar

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dünyanın en hızlı koşan canlısının çita yani kedigil olduğunu düşündüğümüzde bu gerçek tahmin edilebilir olsa da sevimli kedi dostlarımızın saatte 49 kilometreye kadar hızla koşabilmeleri hayranlığımızı arttırıyor. Evcil kediniz, evinizin içerisinde enerjisini bu koşuş gösterisiyle atıyor olabilir. Eğer hızlı koşuşlarını, kum kabını kullandıktan sonra yaptığını fark ettiyseniz bunun nedeni içgüdüleri. Avcı hayvanlar kokusunu almasın diye tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra içgüdülerine göre sağlıklı ve doğru bir hareket sergiliyor.

Kediler de sağlak veya solak oluyor

Kedinizi Daha Yakından Tanımanız için Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kediler iki patisini de ustaca kullanabiliyor fakat yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin de baskın bir patisi olduğu gözlemlenmiş. Özellikle ince işlerde insanlar gibi daha rahat kullanabildikleri bir tarafı seçiyorlar. Buna ek olarak, dişi ve erkek kedilerin arasında hormonlardaki farklar sebebiyle baskın patiler de farklı oluyor. Erkek kediler sol patilerini baskın olarak kullanırken, dişi kedilerde baskınlığı sağ pati alıyor. Kedinizin sağlak ya da solak olduğunu, dikkatini vermesi gereken bir şeyle uğraşırken hangi patiyi daha fazla kullandığını gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş Tüm Yazıları