preloader

Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk

10.03.2022
Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk

Yazı Boyutu:

Şatafattan uzak, gösterişsiz ve günlük mücevherler felsefesi ile tasarımlarını sadelik yolculuğuna çıkaran REİS Kuyumculuk tasarımcısı Hakan Gündoğdu ile koleksiyonları, tasarım süreçleri ve projeleri üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk

REİS Kuyumculuk Tasarımcısı Hakan Gündoğdu

Merhaba, sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba Hakan Gündoğdu ben, REİS markasının tasarımcısı ve yönetim kurulu üyesiyim.1988 İstanbul doğumluyum, Karadenizliyim. Bahçeşehir Üniversitesi’nden mezun oldum. Fakat sektöre girmem çocukluğuma dayanıyor, 9 yaşından bu yana çalışıyorum.

Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk
Frida yüzük
Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk
Frida kolye

Frida ve Diana koleksiyonları oldukça dikkat çekici? Özellikle bu iki ismi seçmenizin sebebi nedir?

Öncelikle ilginizi çekmesine mutlu olduğumu söylemek isterim. Fakat tasarımdan çok, isimlerin gücünün rolü de yadsınamayacak kadar büyük bence. Frida, özgürlüğü, pes etmeyişi temsil eden, hayattaki en büyük acıyla bile tango yapmış bir isim. Koleksiyonun agresif, dik başlı ve bir o kadar da naif çizgileri bize Frida’yı hatırlatıyor. Diana ise asaletin, sadeliğin tarifsiz bir imzası. Hatta pırlantanın adı Diana olsa kimse neden demezdi. Etkisi öyle büyük bir ikon.

Bize biraz bu iki koleksiyonun tasarım süreçlerinden bahseder misiniz?

Tasarımcılar koleksiyonları oluştururken bir imge, onlar için pusula görevi görür. Eğer imgeniz güçlüyse ve onu iyi tanıyorsanız yolunuzu daha kolay bulursunuz. Dolayısıyla Frida ve Diana, acıları, gözyaşları, bıraktıkları izler ve tırnaklarıyla kazıyarak edindikleri hayat serüvenleri ile aslında bu koleksiyonları bizimle birlikte işlediler. Bizler de satır aralarında onların duygularını hissettirecek dokunuşlarla tasarım gücümüzü ortaya koyduk.

Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk

Kadınlar ve mücevherler arasında nasıl bir bağ var sizce?

Mücevher göreceli bir kavramdır. Kimine göre büyük bir taştır, kimine göre küçücük bir küpe. Mücevheri sözlük anlamından ayıran tanımı, onu kullanan kadındır. Yani tek başına bir anlam ifade etmez. Ona anlamı yükleyen, kadındır. Kadın hangi tasarımı takarsa, tasarım onun taktığı kadar mücevherdir.

Koleksiyonlarınızı oluştururken nasıl bir kadın hayal ediyorsunuz?

REİS ürünleri, şatafattan uzak, gösterişsiz ve günlük mücevherler felsefesi ile şekilleniyor. Bu mantıktan sadelik yolculuğunu çıkardık. Basitlik en zor şeydir aslında. Bu yüzden, onlarca pırlanta takan bir kadını değil, hiçbir şey takmayan bir kadını hayal ettik.

Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk

Sizin favorileriniz arasında yer alan tasarımlar hangileri?

Benim son favorim Ubuntu koleksiyonu. Etnikliği, gelenekselliği ve modernliği bir arada görebildiğimiz bir seri. Ubuntu, “Ben, biz olduğumuz zaman benim” demektir. Yani dünyadaki ilk küpeyi, bugün gibi kullanabilirsin.

8 Mart için hazırladığınız başka projeler var mı?

8 Mart’ta ürünlerimizi alan müşterilerimiz için küçük bir sürpriz hazırladık. Özel olarak tasarladığımız ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüz bir sözünü de imzasıyla eklediğimiz bez çantalarımız bu özel günde müşterilerimize hediye edilecek. Çantalarda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin logosu da yer alacak. REİS olarak geleceğin güçlü kadınlarına tüm kalbimizle inandığımızdan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü aracılığıyla elimizden geldiğince destek olmak istedik.

Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk

Size ilham veren isimler kimler?

İlhamı her zaman ve herkes gibi öncelikle dünyanın en büyük vizyoneri Mustafa Kemal Atatürk’den alıyoruz.

Elbette belirtmeden geçemeyeceğimiz birçok ismin farklı özelliklerini de seviyorum. Steve Jobs’un egosu, Lewis Tiffany’nin sakinliği, Michael Jordan’ın hırsı, 86 yaşında bile vitrinleri elleriyle düzelten Giorgio Armani’nin titizliği… Onları izlerken ya da okurken onlar gibi hissediyorum. Belki bir gün bu ülkelerdeki insanlara “İlham kaynağınız kim?” diye sorduklarında, bizim ülkemizden de birilerini söyleyebilirler. Neden olmasın?

Mücevherlerin Sadelik Yolculuğu: REİS Kuyumculuk

Özellikle internet alışverişinde oldukça başarılı bir grafiğe sahipsiniz. Bu başarının ipuçlarını bizimle paylaşır mısınız?

Hedef kitlemize doğru mesajlarla ulaştığımızı düşünüyorum. Bu konuda sosyal medya yönetimimizin başarılı ve doğru nokta atışlarına sahip olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanı sıra imaj görsellerimizin iyi olması da bunda rol oynuyor. Müşterilerimizin sosyal medyada gördükleri fotoğrafların hem görsel anlamda, hem de açıklama anlamında yeterince anlaşılır olması her iki tarafın da işini kolaylaştırıyor.

Geçmiş ya da şimdiki zaman tasarımlarınızı en çok kimin üstünde görmeyi isterdiniz?

Açıkçası tasarımlarımızı her kadının üzerinde görmeyi isteriz. Sadeliğin ve zarafetin yakışmayacağı kadın yoktur.

Son olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Doğrusu en çok kadınların konuşması gereken bir günde klişe bir mesaj vermek istemem, sözü onların almasını isterim. Ama onlar bir mesaj verirse büyük bir şevkle uygularım, zira dünya bu şekilde dönüyor: Kadınlar söyler, insanlar yapar.

Neşet Ertaş’ın sözü gibi “Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu.”

*Bu içerik REİS Kuyumculuk iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları