preloader

Türk Mücevher Markaları: Melis Goral Jewelry

06.09.2021
Türk Mücevher Markaları: Melis Goral Jewelry

Yazı Boyutu:

Markanın kurucusu ve tasarım direktörü Melis Goral Salargil ile markası ve mücevher üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Türk Mücevher Markaları: Melis Goral Jewelry

Melis Goral Salargil

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Mücevherlere olan tutkunuzu ne zaman fark ettiniz?

Milano NABA’da bir yıl moda tasarımı okuduktan sonra Istituto Europeo di Design’ın Mücevher Tasarımı bölümünden mezun oldum. 2008’de ise ailemin kuyumculuk tecrübesini kendime miras edinmek ve bu alanda kendi tasarımlarım ve markamı yaratmak üzere çalışmalara başladım.

Annem tekstil işindeydi, babam ise mücevher. Ben küçüklüğümü hep yaratıcı atölyelerde geçirdim. Bu nedenle mücevher tutkusu aslında bana miras bir duygu… Tasarımcı olmak istediğimden her zaman emindim ama mücevher tasarımcısı olup kalıcı ve değerli tasarımlara imza atmak, gerçekleştirmek istediğim bir hayalimdi.

Türk Mücevher Markaları: Melis Goral Jewelry

Markanızın kuruluş sürecini anlatır mısınız?

İtalya’ya önce moda tasarımı okumaya gittim. Sonra günlerce uğraştığım, kesip biçtiğim kumaşların bir gün eskiyeceği ve belki de atılacak olması beni düşündürdü ve emeğimin daha kalıcı olmasını hatta değil yıllar on yıllar geçse de eskimeyecek bir tasarım ortaya çıkarmak istediğimden emin oldum. Böylece branşımı Mücevher Tasarımcılığı’na çevirdim. Ailemden bu mesleğin kültürünü, kalitesini ve inceliklerini zaten çok erken yaşta deneyimleyerek öğrendim. En nihayetinde Melis Goral Jewelry markasını kurdum ve Bebek’te kendi showroomumu hayata geçirdim.

Markanızı 3 kelimeyle anlatın desek?

Dinamik, eklektik ve zarif. Kendi stilini yansıtan kadınların tercihi…

Türk Mücevher Markaları: Melis Goral Jewelry

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Hayatı yaşarken karşıma çıkan her türlü formu incelerim. Çizimini, üretimini hayal ederim ve tabii o formun bana ne çağrıştırdığına bakarım. Dekorasyon ve sanat benim değerli ilham kaynaklarım… Seyahatlerim, farklı kültürler ve onlara ait stiller de en büyük gözlem zevkim. Geçmiş dönemleri izlemek ve geçmiş zanaatkarların işlerine bakmak, emeği görmek de beni her daim çok besliyor. Gördüğüm her ürünü, dinlediğim her hikâyeyi kendi markama nasıl aktarırım ya da kendi markamla nasıl bir hikâye oluştururum diye düşünüyorum.

Tasarımlarımın temelinde Art Deco akımının poetik duyarlılığı ve geometrik görüsü yatıyor. Marka değerim, yanınızdan hiç ayırmayacağınız, asla sıkılmayacağınız, kalıcı tasarımlar üretmekten oluşuyor. İşçilik, detay ve ham maddenin kaliteli olduğu, bakıldığında daima bir yerden tanıdık gelen ama benzeri olmayan özgün tasarımlar yapmak beni mutlu kılıyor. Simetrik, geometrik detayları çok seviyorum. Koleksiyonların tamamı el yapımı mücevherlerden meydana geldiği için her biri ayrı şekilde orijinal, değerli ve de eşsiz…

Türk Mücevher Markaları: Melis Goral Jewelry

Hayatınızın sonuna kadar tek bir mücevher takmak zorunda olsanız neyi seçerdiniz?

Manevi değeri olan boynumda olduğunu hiç hissetmediğim mutluluk gözyaşını simgeleyen damlapırlanta kolyemi.

{774116}

Gelecekte mücevheri nerede görüyorsunuz?

Mücevherin, gelecekte, günlük yaşamda insanların stilini daha da ifade eden, modanın da bir parçası olacağını düşünüyorum.

Türk Mücevher Markaları: Melis Goral Jewelry

Mücevheri en güzel taşıyan kadınlar sizce kim?

Özgüveni olan ve stil sahibi kadınlar…

Çok sevdiğiniz birine hediye edeceğiniz mücevher hangisi olurdu?

Sevdiklerime mücevher hediye etmeyi çok severim. Hem kendi tasarımım olması hem de kalıcı ve zamansız olması manevi olarak da bir hediye için çok değerli. Ölçüsünü biliyorsam yüzük bilmiyorsam küpeyi tercih ediyorum.

{773959}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları