preloader

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

24.04.2023
Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Yazı Boyutu:

En görkemli kraliçe taçlarını barındıran kraliyet taçları listemizi inceleyin.

Kraliyet düğünlerinin belki de en önemli özelliği, kusursuz ihtişamı en ağırbaşlı şekilde takdim etmesidir. Bu takdimin en kıymetli parçalarından biri de kuşkusuz gelinin taktığı taçtır.

The State Diadem (Devlet Tacı)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

İngiltere, İrlanda ve İskoçya’nın ulusal amblemleri gül, yonca ve devedikeniyle hazırlanan tacın ortasında dört karatlık sarı pırlanta bulunuyor. Üzerinde toplamda 1.333 pırlanta bulunan set 1820’de yapılmış. Kral George IV’ün taç giyme töreni için tasarlanan taç Kraliçe II. Elizabeth’in 1953’teki taç giyme töreninde de tercih edildi.

Cartier Halo Tiara

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Hatırlayın; herkesin ekran başına kilitlendiği son kraliyet düğününde Kate Middleton, Kral VI George’nin eşine hediye ettiği 1936 Cartier imzalı yaklaşık 1000 elmastan oluşan tacı takmıştı.

Cambridge Aşıklarının Düğümlü Tacı (Cambridge Lover’s Knot Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Romantik ismi, biriktirdiği hikayesi ve harikulade güzelliği ile İngiliz kraliyet taçları arasından en çok bilineni, Queen Mary’s Lover’s Knot. Prenses Diana’nın favorisi olması ile koleksiyonun en ikonik parçaları arasında gösterilen tacı Kate Middleton’un da diplomatik görüşmelerde taktığını hatırlarsınız.

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Ünlü kraliyet parçalarının aksine bu taç ailenin özel koleksiyonundan ve Kraliçe II. Elizabeth’e ait. Kraliçe Mary tarafından 1913 veya 1914 senesinde büyükannesi Cambridge Düşesi Augusta of Hesse’nin 200 yıllık tacına referansla hazırlatılan taç, 19 kemer ile 19 tanesi sallantılı ve 19 tanesi dikey olmak üzere 38 damla inciden tasarlandı.

Kraliçe Mary’nin Püskül Tacı (Queen Mary’s Fringe Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Kraliçe tarafından düğününde takılan bu taç, kraliyet koleksiyonunun duygusal ve tarihsel değeri yüksek parçalarından. Kraliçe Victoria’nın Kraliçe Mary’ye verdiği kolyedeki taşlar kullanılarak oluşturulan 47 elmas bardan yaratılan çarpıcı taç, 1936’da geleceğin Anne Kraliçesi’ne devredildi; fakat 1947’deki düğünde yaşanan bir talihsizlik sonrası tacı ön kısmında ayar bozukluğu yaşandı.

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Tarihler 1973’ü gösterdiğinde -tamir edildikten sonra- yeniden görücüye çıkan taç, Kraliçe’nin tek kızı Prenses Anne tarafından Mark Phillips ile evlenirken takıldı. Kraliçe Elizabeth’in torunu Prenses Beatrice bu taç ile evlendi.

{33167}

Queen Mary’s Diamond Bandeau Tiara

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Meghan Markle’ın Givenchy tasarımı gelinliği düğün gününe dair en akılda kalan detaylardan. Ama Kraliçe Mary’nin taç koleksiyonundan seçtiği ve 16 metrelik ipek duvağıyla kullandığı pırlanta taç en çok konuşulan oldu. Kraliçe Elizabeth’in Meghan Markle’a önerdiği beş farklı model arasından seçilen pırlanta tacın orijinalinde figürlerin ortasında safir taş yer alıyordu. Meghan Markle’ın isteği üzerine yine kraliyet ailesinin pırlanta koleksiyonundan bir taşla değiştirilen taç 1893 yılında yapılmış.

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Kraliçe’nin Safir Tacı (Queen’s Sapphire Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Safir ve elmaslarla çevrili bu taç, Kraliçe Elizabeth’in özel isteği ile 1963 senesinde daha önce satın aldığı bir kolyenin mücevherleri ile hazırlandı. Babası tarafından kendisine verilen VI. George Viktoryen Suit mücevher seti ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan taç bu sebeple VI. George Safir Tacı olarak da adlandırılıyor.

Strathmore Gülü Tacı (Strathmore Rose Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Kraliçe Elizabeth’in annesine ailesi tarafından 1923’te düğün hediyesi olarak verildi. Safir ve elmas yaban güllerinin gümüş ve altınla işlemesi ile tasarlanan taçtaki her bir dal, broş olarak da kullanılabilecek şekilde oluşturuldu.

Kraliçe Elizabeth’e 2002 senesinde miras olarak geçen şık çiçek tasarımlı taç on yıllardır kamuya açık alanda takılmadı.

Burma Yakutu Tacı (Burmese Ruby Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Hint monarkı Nizam tarafından Kraliçe Elizabeth’e verilen Cartier imzalı bir düğün hediyesinin sökülmesinin ardından 1973 senesinde son haline kavuşan taç, en son Kraliçe Elizabeth’in 91. yaş gününde boy gösterdi. Elmaslar ve 96 yakuttan yaratılan çiçek motifleri ile işlenen taç, kraliyet koleksiyonunun en eski parçalarından olmasa da Ana Kraliçe’nin gözdeleri arasında yer alıyor.

Büyük Düşes Vladimir Tacı (Grand Duchess Vladimir Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Hiçbir taç, arkasında etkileyici bir hikaye olmadan ışıldayamaz… Bolin tarafından Rus kraliyetinin başındaki Büyük Düşes Vladimir için tasarlanan; ancak devrim zamanında aile tarafından geride bırakılan taç, bir İngiliz ajanı tarafından kaçırıldı ve İngiliz koleksiyonuna dahil edildi. Tacın en çarpıcı özelliği, elmasla çevrili halkalarına duruma göre inci veya zümrüt damlalar takılabilmesi. Son yıllarda Kraliçe tarafından sıklıkla inci damlaları ile takılan taç, hiçbir sallantılı mücevheri olmaksızın da kusursuz görünüyor.

Spencer Tacı (Spencer Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Galler Prensesi Diana’nın ailesine ait olan ve kraliyet koleksiyonunda yer almayan Spencer Tacı, Diana tarafından çok sık takıldığı için aşina olduğumuz bir parça. Hikayesi 18. yüzyıla uzanan taç, zaman içinde pek çok mücevhercinin dokunuşu ile yeni bir yorum kazanmış.

Gümüş çerçeve üzerine altın ve elmaslarla işlenmiş lalelerin, yıldız şeklinde çiçeklerin ve yaprakların stil kazandırdığı parçayı hafızalara kazıyansa kuşkusuz Diana’nın Prens Charles’la 1981’deki düğünü oldu.

{51741}

Lotus Çiçeği Tacı (Lotus Flower Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Anne Kraliçe’nin 1923’te düğün hediyesi olarak aldığı elmas ve inci bir kolyeden hazırlanan Lotus Çiçeği Tacı, ilk kez 1937’deki taç giyme töreninde görücüye çıktı.

1920’lerin taçlarının alın hizasında takılması stili ile oldukça uyumlu bir forma sahip olan tacı 1959’da Prenses Margaret düğününde annesinden devraldı. Daha sonra Margaret’in tek oğluyla evlenen Serena Stanpone’nin taktığı taç üç nesillik bir yolculuk yaptı. 2002’de Margaret’in ölümünün ardından ilk kez, 2013 senesinde Cambridge Düşesi tacı bir diplomatik resepsiyonda takarak herkesi şaşırttı.

Kraliçe’nin Platin Jübilesine Özel Mücevher Seti (Jubilee Emerald Garden)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki 70’inci yılı, mücevherleri çok seven kraliyet ailesi için de birçok ışıltıyı beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi de Bulgari’nin tasarladığı taç ve saatten oluşan “Jubilee Emerald Garden” (Jübile Zümrüt Bahçesi) adı verilen mücevher seti. Romalı mücevher markası Bulgari, Kraliçe’nin platin jübilesini, özel olarak tasarladığı bu set ile onurlandırdı. Bir çiçek buketini andıran tacın orrtasında lotus tomurcuğu şeklinde oyulmuş ve ortasında 63,44 karat büyüklüğündeki Zambiya zümrüdü bulunuyor. İkisi sadece değerli taşların yerleştirilmesinden sorumlu; toplamda beş kişilik profesyonel bir mücevher ustası ekibin çalıştığı mücevher setinin yapımı bin 500 saatten uzun sürmüş. Zümrütlere eşlik eden pırlantalardan oluşan set kraliyet ailesinin mücevher koleksiyonundaki en göz alıcı parçalardan biri olacak gibi görünüyor.

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

İhtişamlı tacın tasarımı hakkında Bulgari Yüksek Mücevhercilik Kreatif Direktörü Lucia Silvestri “Bu yüksek mücevhercilik tasarımları, Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki 70. yılını kutlama ve ona saygı duruşunda bulunma niteliğinde. Bu parçayı tasarlarken güçlü ve kudretli bir kadın ve zamanımızın ikonlarından biri olan Kraliçe’den ve onun her zaman zümrütlere hayranlığından ilham aldım. Değerli taşın çarpıcı oyma işçiliği de Bulgari’nin zanaatkârlık ve yaratıcılık alanındaki ustalığını gözler önüne seriyor” ifadelerini kullanıyor.

Görseller: The Prince and Princess of Wales Instagram, The Royal Family Instagram, Royal Collection Trust

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları