preloader

En İyi Mücevher Kitapları

24.08.2020
En İyi Mücevher Kitapları

Yazı Boyutu:

Kraliçe Elizabeth’in özel koleksiyonundan Christie’s Müzayede Evi’nin saklı kalmış arşivlerine, mücevher tutkunlarının kütüphanesinde olması gereken kitapları seçtik.

Kraliçe Elizabeth’in özel koleksiyonundan Christie’s Müzayede Evi’nin saklı kalmış arşivlerine, Art Deco akımının etkilerinden Bulgari’nin görkemli 125 yıllık tarihine… Bu kitaplar ile girmediğiniz yer, saklı kalan hiçbir şey kalmayacak! İster sıkı bir koleksiyoner olun isterseniz de mücevherin ışıltılı dünyasının gizli bir hayranı… Listedeki kitaplar arasından sizi heyecanlandıracak, okurken büyük keyif verecek ve hayallere daldıracak bir tane mutlaka bulacaksınız.

Set in Style: The Jewellery of Van Cleef & Arpels

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

1906 yılından beri Vendôme’daki ilk mağazasını açtığından beri mücevher dünyasının en önemli aktörlerinden biri olan Van Cleef & Arpels, şiirsel koleksiyonları ile tanınıyor. Mücevher trendlerini belirlemede önemli bir rol oynayan markanın hayranları arasında ise Windsor Düşesi, Grace Kelly ve Elizabeth Taylor gibi ikonik isimler yer alıyor. Van Cleef & Arpels’in tarihini ve mücevher dünyası içerisindeki önemini anlatan kitapta markanın 350’den fazla işi bulunuyor. 400’e yakın fotoğraf, 6 makale ve hiç görülmemiş tasarımların yer aldığı “Set in Style: The Jewellery of Van Cleef & Arpels”, sizleri büyülü bir dünyaya götürüyor.

The Queen’s Diamonds

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

Söz konusu mücevher olduğunda Kraliçe 2. Elizabeth’in kişisel koleksiyonu ile yarışabilecek çok az kişi vardır. Kraliçe’nin tahttaki 60. yılı kutlamaları kapsamında yayınlanan “The Queen’s Diamonds”, sizi bu eşsiz koleksiyonda çok özel bir tura çıkarıyor. 1830’lardan kalan aile mücevherlerinden hediye olarak verilen ihtişamlı tasarımlara; kitapta yer alan 70’den fazla büyüleyici mücevher, tüm detaylarıyla 300’den fazla nefes kesici fotoğrafın yardımı ile anlatılıyor.

Christie’s: The Jewellery Archives Revealed

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

Elizabeth Taylor ve Gloria Swanson gibi yıldızlardan Fransa ve Rusya gibi ülkelerin hanedanlarına, dünyanın en önemli koleksiyonlarında yer alan ikonik mücevherlerin satışlarını gerçekleştiren Christie’s Müzayede Evi’nin 250 yılı aşkın tarihini inceleyen kitap, bir zamanlar Marie Antoinette’e ait olan bir kolyenin satışı ile başlıyor. Devamında ise, müzayede evinin ünlü arşivlerine sınırsız erişim sahibi olan yazar Vincent Meylan, daha önce hiç görülmemiş fotoğraflar eşliğinde tutku dolu mücevher hikayeleri anlatıyor.

{771117}

Art Deco Jewellery: Modernist Masterworks and Their Makers

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

1920’lerde ortaya çıkan Art Deco akımı, ismini 1925 senesinde yapılan Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes (Uluslararası Modern Dekoratif ve Sınai Sanatlar) sergisinden alıyor. 1910 – 1937 yılları arasında mücevher sektöründeki etkileri büyük olan bu akımın temsilcilerinin yer aldığı kitap, Art Deco akımının kapsamlı bir incelemesini yapıyor. Paul Brandt, Suzanne Belperron, Louis Cartier ve Raymond Templier gibi isimlere yer veren kitapta 350’den fazla illüstrasyon bulunuyor. Art Deco akımını yansıtan filmler, sanat eserleri, tasarım ve koleksiyonerler hakkında da bolca bilgi veren “Art Deco Jewellery: Modernist Masterworks and Their Makers” , tüm mücevher tutkunlarını mutlu edecek zenginlikte.

Famous Jewellery Collectors

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

Mücevher koleksiyonerliği bir zamanlar kraliyet aileleri, yüksek statüdeki din adamları ve imparatorların tekelindeyken işler değişeli çok oldu. Film yıldızları, sanayiciler, yatırımcılar, rock yıldızları… Yeni dünya düzeninde eşsiz mücevherlere erişim hakkı olanların listesi böyle devam ediyor ve dünyaca ünlü mücevherler, müzayedelerde el değiştiriyor. Tıpkı Windsor Düşesi’nin ikonik mücevherlerinin yeni sahiplerini bulduğu, 1987’deki o ünlü müzayede gibi… Mona Bismarck ve Barbara Hutton’dan Joan Crawford ve Ava Gardner’a dünyanın en ünlü koleksiyonerlerini okuyucular ile buluşturan bu kitap, mücevherler ve sahipleri hakkındaki sıra dışı hikayeleri de anlatıyor.

Jewellery by Suzanne Belperron: My Style is My Signature

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

“Benim stilim, benim imzamdır.” Tasarımlarını neden hiç imzalamadığını soranlara bu yanıtı veren Suzanne Belperron, 20. yüzyılın en önemli mücevher tasarımcılarından biriydi. Sadece 19 yaşındayken bu işe başlayan Belperron’un Art Deco’nun öncülerinden olarak kabul edilen tasarımları, gerçekten de bir başkasıyla karıştırılamayacak kafar özgündü. Jean Cocteau’den Colette’ye, Lauren Bacall’dan Diana Vreeland’e dönemin en ünlü isimleri için özel tasarımlar yapan Belperron, çağdaşları arasında bu derece ünlü olan tek kadın mücevher tasarımcısıydı. 300’den fazla fotoğrafın yer aldığı bu kitap, Belperron’un heyecan dolu hayatını anlatırken bir yandan da usta tasarımcının portfolyosu işlevini görüyor.

{771130}

Understanding Jewellery

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

Mücevher tutkunlarının kütüphanesinde bulunması gereken “Understanding Jewellery”, profesyonel fakat anlaşılabilir dili ile mücevhere meraklı olan herkes için bir ders kitabı niteliği taşıyor. 2 mücevher uzmanı tarafından yazılan kitap, mücevherlerin değerlerinin belirlenmesindeki faktörleri bir bir anlatıyor. 100’lerce renkli illüstrasyonun yer aldığı kitap müthiş bir okuma zevki sağlarken ne alacaklarına karar vermeye çalışan koleksiyonerler için de rehberlik yapıyor.

Art Nouveau Jewelry

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

Gustav Klimt, Alphonse Mucha, Jules Lavirotte ve Hector Gulmard gibi isimlerin öncülüğünü yaptığı bu akımın mücevher dünyasındaki temsilcileri ise Vever, Lalique, Josef Hoffmann ve Koloman Moser gibi isimlerdi. 300’den fazla mücevher tasarımcısının biyografilerinin yer aldığı kitap, dönemin simgesi haline gelmiş motifleri de derinlemesine inceliyor. Yeniden hayat bulan hayvan ve bitki formları, özgürlüğüne kavuşan kadın formu ve yepyeni bir doğa anlayışı… Tüm bunlar, Art Nouveau akımının Avrupa ve Amerika’daki etkilerini anlatan bu kitapta geniş yer buluyor.

Elizabeth Taylor: My Love Affair with Jewelry

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

“Ben mücevherlerimiz sahibi değil, geçici vasileriyim.” diyen Elizabeth Taylor, mücevher denilince akla gelen ilk isimlerden. Güzelliği ve aurası ile küçük yaştan itibaren oynadığı filmlerde büyük dikkat çeken Taylor, aktivist yanı ile de tanınıyor. “Efsane” kavramının hakkını veren ünlü oyuncu ile en büyük tutkularından biri olan mücevherler arasındaki ilişki çok sayıda kitap ve belgesele konu olmuş olsa da bu kitap pek çok açıdan önem taşıyor. Taylor’ın ikonik mücevherlerine yer veren kitapta; Elizabeth Taylor’ın kendisi okuyuculara çok özel bir koleksiyon turu yaptırıyor. Son derece keyifli anekdotlar ile dolu olan bu kitap, okuyuculara şimdilerde var olmayan görkemli bir dünyanın kapılarını aralıyor.

{773162}

Bulgari: 125 Years of Italian Magnificence

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

Romalı mücevher sihirbazı Bulgari’nin 19. yüzyıldan günümüze uzanan göz alıcı tarihini anlatan kitapta 300’den fazla obje yer alıyor. Markanın görkemli ve sofistike dünyasını gözler önüne seren kitap, her mücevher tutkununun kütüphanesinde olmayı hak ediyor. Elizabeth Taylor ve Sophia Loren gibi yıldızların da favorisi olan markanın 1950’li ve 60’lı yılları ve Hollywood ile arasındaki bağ için de özel bir bölüm yer alıyor. Bulgari’nin imzası haline gelen motiflerin arkasındaki hikayelerin de anlatıldığı kitapta yer alan illüstrasyonlar, markanın renkli ve tutkulu kimliğini yansıtıyor.

Emerald: Twenty-one Centuries of Jeweled Opulence and Power

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

Yeşilin en güzel tonu nedir diye sorsanız, mücevher tutkunlarının cevabı hiç kuşkusuz “zümrüt” olacaktır. Elmastan 20 kat daha nadir olan bu değerli taşa dair bilmeniz gereken ne varsa araştıran Joanna Hardy ve Jonathan Self, oldukça kapsamlı bir çalışma sunuyor okuyuculara. Prenses Diana’dan Elizabeth Taylor’a zümrüt hayranlarını bir araya getiren kitap, dünyanın en önemli zümrüt mücevherlerini tanıtıyor. Cartier ve Bulgari gibi mücevher evlerinin yanı sıra tarihi parçalara da yer veren kitapta 400’den fazla renkli illüstrasyon bulunuyor.

The Cartier Collection

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

En eskisi 1860’lardan kalma olan 3.000’den fazla tasarıma sahip olan Cartier Koleksiyonu, pek çok uzman tarafından türünün en başarılı örneği olarak kabul ediliyor. 2 ciltten oluşan The Cartier Collection ise, ikonik mücevher evinin tarihini tüm detayları ve görkemi ile gözler önüne seriyor. Kraliçe Elizabeth, Windsor Düşesi ve Barbara Hutton gibi ünlü Cartier tutkunlarının çok özel parçalarını da okuyucular ile buluşturan kitapta, markanın efsane arşivlerinden gelen 600’dan fazla obje ve çizim yer alıyor.

{771128}

Tiaras: A History of Splendour

En İyi Mücevher Kitapları

Satın Al

Yüzyıllardır kadınları büyülemeyi başaran taçlar, 21 yüzyılda bile varlıklarını sürdürüyorlar. Kraliyet Ailesi için bile kullanım alanları azalmış olsa da kullanan her kadına zarafet katmaya devam ediyorlar. Cartier, Fouquet, Giuliano ve Boucheron gibi bu alanda ünlü mücevher evlerinin arşivlerinden alınan fotoğraflarla zenginleşen bu kitap, imparatorlar ve kraliyet ailelerine ait çok özel parçaları mücevher tutkunları ile buluşturuyor. Günümüze yaklaşıldığında ise Jamie Lee Curtis, Vivienne Westwood, Elton John ve Madonna gibi ünlü isimlere ait taçlar incelemeye alınıyor.

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları