preloader

Türk Mücevher Tasarımcıları: Runda Jewelry

25.05.2021
Türk Mücevher Tasarımcıları: Runda Jewelry

Yazı Boyutu:

Türkiye'nin ilk sürdürülebilir takı markası olan Runda Jewelry'nin marka sözcüsü ve kurucu ortağı Hüseyin Abdik ile sohbet ettik.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Runda Jewelry

Hüseyin Abdik

Bize Runda’nın hikayesini anlatır mısınız?

Runda eski İrlandaca gizem demektir. Dünyanın en güzel tasarımları doğada bulunuyor, doğanın gizemi ve geçmiş uygarlıkların sürekli bu gizemi çözme çabaları bize ilham veriyor. Runda Jewelry olarak tabiattan esinlenerek çevre bilinciyle tasarladığımız takılarımızı, doğal gözükmeyi seven ve doğanın büyüsünü hisseden kadınlar için tasarlıyoruz. Her koleksiyonumuz mutlaka doğadan bir parça taşıyor ve takılarımızla insanlara onun mükemmelliğini hatırlatmak istiyoruz. Bunu yaparken, tasarımlarımızın her aşamasında geri dönüştürülmüş materyaller kullanarak karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz ve doğadan aldığımızı ona geri vermek için satışını gerçekleştirdiğimiz her ürün için bir ağaç dikiyoruz.

Markanızın kuruluş süreci nasıl işledi?

Markamızın kuruluşu, her zaman yenilik isteyen, şeffaflık isteyen ve bilinçli bir yeni neslin “artık kendi tarzımızı ortaya koymalıyız” demesiyle Ocak 2021’de başladı.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Runda Jewelry

Mücevherlere olan tutkunuzu ne zaman fark ettiniz?

Mücevhere olan tutkumuz, küçük yaşta işin mutfağına girmemizle başladı. Kuyumculuk sektöründe 60 yıllık deneyime sahip başarılı bir ailenin üçüncü kuşak temsilcisi iki ortak olarak gerek el emeğinin harcandığını deneyimlemek, gerekse göz zevkinin, yaratıcılığın mücevherlere yansıtıldığını görmek bize bu tutkuyu aşıladı. Daha sonralarda zamanla doğanın güzelliğinin farkına vardık ve aslında en güzel tasarımların doğada olduğunu gördük. Bu iki unsuru, yenilikçi bir konseptle bir araya getirme arzumuz bizi Runda Jewelry’i oluşturmaya itti.

{773727}

Markanızı üç kelimeyle anlatın desek?

Şeffaf, dinamik, doğal.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Runda Jewelry

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Yaşadığımız ve misafiri olduğumuz dünyanın en eski uygarlıklardan bu yana doğanın içinde yaşayarak edindiği bilgeliklerden ve ortaya koyduğu geçmişten ilhamımızı alıyoruz.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir mücevher takmak zorunda olsanız neyi seçerdiniz?

Tek bir seçim yapacaksam, dünyanın döngüsü, başlangıcı ve sonu temsil eden “zincir” takmayı tercih ederim.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Runda Jewelry

Gelecekte mücevheri nerede görüyorsunuz?

Gelecekte insanların geçmişe dönüp, modern zamanların sunduğu teknolojik imkânlarla üretilen şeffaf, etik ve geri dönüştürülmüş mücevher anlayışına sahip olacağını düşünüyoruz. Çünkü gelecek ancak biz dünyamızı korumayı bugünden düşünürsek ve bunun için çalışırsak var olacak. Bu yüzden Runda’da doğadan çıkarılan hammaddeyi minimuma indiren ve tekrar işlenebilir hale getirilen prosedürler sayesinde altın ve laboratuvar ortamında doğalından farksız üretilen pırlantalar kullanıyoruz. Bu altın ve pırlantalar kalite ve değerlerinden hiçbir şey kaybetmeden çevreci tasarımlara dönüşüyor ve geleceğe bilinçli bir miras bırakıyor.

{771523}

Mücevheri en güzel taşıyan kadınlar sizce kim?

Mücevheri ruhunun bir parçası olarak gören kadınlar, en güzel taşıyan kadınlardır. Runda'yı kimin takmasını hayal ediyorum diye sorarsanız, hem doğal güzelliğe sahip hem de doğaya duyarlı Natalie Portman diyebilirim.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Runda Jewelry

Çok sevdiğinizi birine hediye edeceğiniz mücevher hangisi olurdu?

Çok sevdiğim kişiyi yansıtan, ona özel ve onun doğal güzelliğini ortaya çıkartan bir kolye tasarlayıp hediye etmek isterdim.

Runda Jewelry’de neden sadece “çevreci ve dönüştürülebilir altın ve laboratuvar ortamında üretilmiş pırlanta” kullanımı tercih edildi?

Dünyadaki karbon ayak izimizi azaltmak için hayranı olduğumuz ve tüm ilhamımızı aldığımız doğayı zenginleştirmeye çalışıyoruz. Ana amacımız mücevher sektöründe söz sahibi olurken çevreye en az zararı vererek sektörümüzdeki diğer markalara da örnek olmak ve bu konuda farkındalık oluşturmaktır. Sürdürülebilirlik konsepti, Rúnda Jewelry için bir trendin ötesinde, içtenlikle fark ve farkındalık yaratmak için markanın A’dan Z’ye her adımında yer alıyor. Bu sebeple internet sitesinden satın alınan her ürünle birlikte tohum hediye ederek fidana dönüştürmeyi hedefliyoruz ve dünyanın farklı bölgelerinde bugüne kadar 1000’in üzerinde gerçekleştirdiğimiz ağaçlandırma çalışmalarıyla 2025 yılına kadar 10.000 adet ağaç dikimi hedefliyoruz.

{771608}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları