preloader

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Yazı Boyutu:

İyileştirici özelliğe sahip, ruha ve bedene iyi gelen değerli taşları burcunuza göre keşfedin.

Biliyorsunuz ki mitolojik çağlardan gelen inançlara göre, burçlar ve doğal yani değerli taşlar arasında etkileşimler var. Doğru taşlar doğru burçlarla birleştiği zaman kişiyi mental ve fiziksel olarak olumlu yönde etkiliyor. Yani, hayatınıza gizemli bir gücün girmesini istiyorsanız burcunuzun taşını üzerinizde taşımanız önemli. Taşların özelliklerini ve hangi burç hangi taşı takmalı merak ediyorsanız, sizi aşağıya alalım.

Oğlak

Lal

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Eski Mısırlılara göre hayatı sembol eden Lal, oğlak burcunun taşı. Mutluluk, neşe ve huzur getirdiği söylenen taşın; bedeni güçlendirmek, temizlemek, akciğer ve kalp hastalıklarına karşı korumak, hormonsal dengeyi sağlamak gibi birçok fiziksel yararının da olduğuna inanılıyor. Doğal silikat grubuna ait bu taş, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Rusya, Hindistan gibi ülkelerde bulunuyor. Lal, eski zamanlarda yalnızca yüzüklerde kullanılıyordu, şimdi ise tüm takıları süslüyor.

Ünlü astrologlardan bu yıla dair öngörüler, burçları bekleyenler ve yılın en kritik günleri… Astrolojiye dair her şeyi keşfetmek için kategorimize tıklamanız yeterli.

Kova

Ametist

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Eski zamanlarda kraliyeti temsil eden ve mitolojik anlamı “sarhoş etmeyen” olan Ametist en güçlü taşlardan biri. Enerji yüklü bir kristal olduğu için çoğu kişinin üzerinde canlandırıcı etkisi var. Aynı zamanda yaydığı enerji ile kişiyi tüm negatifliklerden koruyor. Öfkeyi ve stresi de azaltmaya yarayan bu taşı, özellikle gerilmenize sebep olan ortamlarda üzerinde taşımanızı tavsiye ediyoruz.

Balık

Akuamarin

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Deniz tuzu anlamına gelen Akuamarin, en kıymetli taşlardan biri. Yakın tarihe kadar krallıklarda taç giyme törenlerinde kullanılan, sonrasında da çoğu tasarımcının favorisi olan bu taş; ruhu temizliyor, beden ve zihin arasındaki ilişkiyi güçlendiriyor, bereket ve uğur getiriyor. Aynı zamanda cilt hastalıklarına, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına ve diş sağlığına iyi geldiğine inanılıyor. Akuamarin; Hindistan, Avustralya, Rusya gibi ülkelerde bulunuyor ancak en büyük taş Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinden çıkmıştır.

Koç

Elmas

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Saf karbon olan Elmas, taşları en değerlisi. Eski Mısırlılar tarafın yenilmezlik sembolü olan Elmas, Romalılar için temizlik ve saflığı temsil ediyordu. Rönesans sırasında ise evlilik yüzüğü olarak kullanılmaya başlandı. Bugünlerde tüm takıları süsleyen bu ihtişamlı taşın beyin fonksiyonunu, sinirleri ve duyu organlarını arındırdığı, güçlendirdiği ve vücuttaki auraları da temizlediği söyleniyor. Bunların yanı sıra radyasyonu tutma özelliğiyle bilenen Elmas, özellikle iş yerinizde bulundurmak sizin için çok faydalı olacak, belirtelim.

Boğa

Zümrüt

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Yüzyıllardır mücevher olarak kullanılan Zümrüt, aşk taşı olarak biliniyor. İnsanın kalbini sevgi ve aşkla doldurduğuna inanılan taş, aynı zamanda bir sevgiliye verilebilecek en değerli hediye olarak görülüyor. Rahatlatma ve sinirleri yatıştırma özelliğine sahip olan taş, uyku problemi çeken kişiler için oldukça faydalı. Bağışıklık sistemini güçlendirme; kalbi, ciğeri ve böbreği koruma gibi yararları da bulunuyor. Gerçek bir Zümrüt taşının en önemli özelliği hiçbir çatlağının bulunmaması. O yüzden Zümrüt alırken yeşilin derinliğini hissetmeye dikkat edin.

İkizler

İnci

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Birçok rivayete ve hikâyeye konu olan İnci, yaklaşık 100.000 yıl öncesinde deniz kabuklarının içerisinde keşfedildiğinden beri doğanın mucizevi zarafeti olarak kabul ediliyor. Kraliyet modasından günümüzün sokak stiline kadar geniş bir kullanım yelpazesi olan bu taş, cilt hastalıklarına, kemik ağrılarına, migrene, duygu bozukluklarına iyi gelmesiyle aynı zamanda şefkat, anlayış, fedakarlık gibi duyguları harekete geçirmesiyle biliniyor.

Yengeç

Aytaşı

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Tarihte ilk olarak Romalılar tarafından kullanılan Aytaşı, genel olarak yarı şeffaf, beyaz olarak bulunuyor ancak taş güneşe doğru tutulduğu zaman mavi bir renk saçıyor. Sri Lanka, Hindistan, Avusturalya ve Madagaskar gibi ülkelerde çıkıyor. Vücut dengesini koruyan, hormonları düzenleyen, beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyen bu taş, tokluk hissi verdiği ve toksinleri vücuttan attığı için diyet yapanların yardımcısı olduğu söyleniyor.

Aslan

Akik

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Eski Mısır ve Roma askerleri tarafından düşmanlardan korunmak için takılan Akik, o zamanlardan bu yana süs eşyası, mücevher ve dekoratif olarak olumsuz enerjilere karşı koruyucu etmen olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra yüksek enerjisi sayesinde bir çeşit terapi aracı da diyebiliriz. Taşıyan kişinin çevreye ve insanlara uyum sağmasına, korkularını yenmesine ve cesaretinin artmasına yardımcı olduğuna inanılıyor.

Başak

Safir

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Dünyanın en değerli taşlarından biri olan Safir, koyu mavi rengi ve mükemmel şeffaflığı ile büyüleyici bir görünüme sahip. Renginin verdiği enerji ile kişiye pozitif bir zindelik sağlıyor. İnancı güçlendirerek kişiye güven veren Safir; sadakat, kalıcılık, güvenilirlik, aşk ve özlem kavramlarının simgesi olarak kabul ediliyor.

Terazi

Opal

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Opal, ışığa tutulduğu zaman pırıltılar saçan ve avuç içi ısısıyla renk değiştirme özelliğine sahip çok ender taşlardan biri. Avusturalya’nın ıssız çöllerinde ve Honduras, Etiyopya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde çıkan bu taş, duygular ve akıl arsında bütünlük sağlıyor. Özgüveni artırıyor, kötü huylardan koruyor ve taşıyan kişinin içine sevgi aşılıyor.

Akrep

Topaz

Burçlara Göre Değerli Taşlar

Doğada mavi, pembe, sarı ve kahverengi gibi birçok rengi bulunan Topaz taşının, en saf hali şeffaf olan. Antik Mısır’da Güneşin Tanrısı Ra’yı sembol eden Topaz, Yunan ve Roman halkı için gücü ifade ediyordu. Günümüzde ise bedeni ve ruhu iyileştirdiğine, iletişimi kuvvetlendirdiğine, kişiyi kötülüklerden koruduğuna ve yetenekleri geliştirdiğine inanılıyor. Taşın en saf hali, Brezilya, Pakistan, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerden çıkıyor.

Yay

Tanzanit

Burçlara Göre Değerli Taşlar

İlk bulunduğu zaman büyüleyici mavisi nedeniyle Safir zannedilen Tanzanit’in jeolojik araştırmalar sonucunda çok daha egzotik bir taş olduğu ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 580 yıl önce Zanzibar’daki volkanik kayaların arasından çıkan Tanzanit, çoğu taşa göre çok daha ender bulunuyor. Kalp, boğaz ve 3. çakra üzerinde etkili olan bu taş, zihnin etkili bir şekilde çalışmasına da yardımcı oluyor.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları