preloader

Yorucu Bir Günü Keyifli Bitirme Tüyoları

11.05.2023
Yorucu Bir Günü Keyifli Bitirme Tüyoları

Yazı Boyutu:

Koşturmalı bir günün en güzel anı nedir? Tabii ki eve dönmek! Yorgunluğunuzdan ve stresinizden arınıp yatağa mutlu gireceğiniz ritüelleri bir araya topladık.

Sabah alarmınız çaldı ve maraton başladı! Kimilerimizi yoğun bir iş günü bekler, kimimiz büyük sorumluluklara gözümüzü açarız, kimimizse trafikte saatler harcarız. Gün içinde yaşadığımız yorgunluklar ve stres ne yazık ki hem bedenimizi hem de ruh halimizi fazlasıyla etkiliyor. Oysa evde geçirdiğimiz saatler kendimize ayırdığımız en özel zamanlar; o halde neden tadını çıkarmayalım mı? Tüm uyaranları ve stresi kapının dışında bırakmak ve günü keyif içinde sonlandırmak için en sevdiğiniz filmi izlemek ya da ılık bir duş almak gibi yapılabilecek birçok seçenek var. İster hepsini rutininize dahil edin, isterseniz size en iyi gelenleri seçin. Bunlar neler mi?

Yorgunluk Kahvesi İçin

Yorucu Bir Günü Keyifli Bitirme Tüyoları

Hem tadı hem de kokusuyla şüphesiz ki kahvenin mutlulukla bir ilgisi var. Gün içinde kaç fincan kahve içerseniz için, eve gelip yaptığınız o kahvenin keyfi bambaşkadır. Kahvenin içerisindeki ana aktif madde olan kafein, merkezi sinir sistemimizi uyararak uyanıklık hissi yaratabiliyor ve bu sayede günün yorgunluğunu azaltabiliyor. Peki, kafeinin ayrıca serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını artırarak, mutluluk ve keyif hissi yarattığını biliyor muydunuz? Tabii aşırıya kaçmamak kaydıyla.

Yumuşacık Hissettirecek Duş Ritüeli Yapın

Yorucu Bir Günü Keyifli Bitirme Tüyoları

Sabah işe yetişmek için hızlıca yaptığınız duşu unutun ve banyo keyfinizi gerçek bir bakım ve keyif ritüeline dönüştürün. Saç, cilt, vücut bakımından daha iyi hissettiren ne olabilir? Banyo öncesi saçınıza Hindistan cevizi ya da argan gibi bir doğal yağ uygulayın birkaç saat bekleyin. Bu saçlarınızı beslemekle kalmayacak, daha yumuşak ve parlak görünmelerini de sağlayacak. Gelelim cilt bakımına… Banyoda gözeneklerimiz genişler ve arınmaya müsait hale gelir; mutlaka bir kil maskesi yapın farkı göreceksiniz. Ancak aşırı sıcak sudan kaçınmanız gerektiğini de unutmayın. Vücudunuzu aynı anda, tek seferde hem arındırmak hem de nemlendirmek ister misiniz? Tanıştıralım: Dove Argan Yağı Duş Köpüğü.

10 kat daha yoğun köpük formülüyle hazırlanan Dove Argan Yağı Duş Köpüğünü banyo sırasında cilde uygulamak yeterli. Cilde ihtiyacı olan nemi veren duş köpüğü içeriğindeki argan yağı, A ve E vitaminlerini barındıran antioksidanlar, omega-6 yağ asitleri ve linoleik asit bileşenleriyle hücrelerin yenilenmesine destek oluyor. Bulutların üstündeymiş gibi hissettiren banyonun sonunda yumuşacık ve pürüzsüz bir cildiniz oluyor.

Cilt ile uyumlu pH seviyesine sahip olan duş köpüğü 10 kat daha yoğun köpüğe sahip duş köpüğü yüzde 100 nazik temizleyicilerden oluşuyor. Dove Argan Yağı Duş Köpüğü’nün dermatolojik olarak test edildiğini ve güvenli bir kullanım sunduğuna eklemeden geçmeyelim.

Peki, nasıl kullanılıyor? Çalkala, sık ve sür. Suyla köpürtmeye ihtiyaç olmayan, 10 kat daha yoğun köpüğü ile cildi nazikçe temizleyen Dove Argan Yağı Duş Köpüğü bulutların üzerindeymiş gibi hissettiren banyo sonrasında cildinizi yumuşacık yapacak.

Yeni Diziler Keşfedin

Yorucu Bir Günü Keyifli Bitirme Tüyoları

Merak bizi dinç tutan, stresimizden ve düşüncelerimizden uzaklaştıran en güçlü duygulardan biridir. Yepyeni bir dizi keşfettiğimizde yaşadığımız merak, bir oturuşta tüm sezonu bitirme arzumuz da işte tam bu yüzden. Hele ki bu heyecan dolu bir polisiyeyse! Netflix, Disney+, Amazon Prime, Mubi gibi platformlar bize farklı türlerde sayısız seçenek sunuyor. Koltuğunuza yerleşin, mısırınızı patlatın ve izleme listenize eklediğiniz ve o çok merak ettiğiniz diziyi açın. Kafayı boşaltmanın, stresi geride bırakmanın basit ama en etkili yollarından biri daha…

Tütsü Yakın

Yorucu Bir Günü Keyifli Bitirme Tüyoları

Tütsü, palo santo ya da favori doğal yağınızı içeren bir mum yakmak sadece evinizin ambiyansını değil aynı zamanda modunuzu da tamamen değiştirebilir. Yüzyıllardır birçok kültürde kullanılan bir ritüel olan tütsü yakmak, aromaterapiye benzer bir etki yaratıyor ve kokunun sinir sistemimiz üzerindeki etkilerini açığa çıkarıyor. Özellikle odunsu ya da reçinemsi bitkilerden elde edilen tütsüler yakıldığında hoş bir koku yayarak, çevreyi temizleyebilir ve sakinleştirici etki yaratır. Özetle tütsü yakmanın ruh halimize etkisi, bu hoş kokunun neden olduğu duygusal ve zihinsel etkilere dayanıyor.

Vücudunuzu Esnetin

Yorucu Bir Günü Keyifli Bitirme Tüyoları

Eve geldikten sonra vakit ayırıp yapacağınız 15 dakikalık esneme hareketlerinin bedeninizde nasıl büyük bir rahatlama yarattığını bunu bir rutin haline dönüştürerek anlayabilirsiniz. Esneme hareketleri, vücuttaki kasların gevşemesine ve kan dolaşımının artmasına yardımcı oluyor. Kan dolaşımının artması, vücuttaki oksijen ve besin maddelerinin dağılımını arttırarak, kasların iyileşme sürecini de hızlandırıyor. Aynı zamanda, esneme hareketleri sırasında vücutta salgılanan endorfin ve dopamin gibi doğal hormonlar, stresi azaltarak, dinlenme ve rahatlama hissi yaratıyor. Daha ne olsun!

*Bu içerik Dove iş birliğinde hazırlanmıştır.

Etiketler

Damla Durak
Damla Durak
editörün tüm yazıları