preloader

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

13.08.2020
Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Kaliteli bir uyku için uygulamanız gereken 10 adımı öğrenin.

Kafanızda işlerin bitmeyen listesinden veya favori Netflix dizinizin 1-2 bölümünü izliyim derken tüm sezona takıldığınız için uyku rutininizi bozduysanız önerilerimiz işinize yarayabilir. Çünkü Oxford Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre çocukluğumuzda öğrendiğimiz gibi koyunları saymak işe yaramıyor, bu işi daha fazla ciddiye almak gerekiyor. Geçerliliği kanıtlanmış, bebek gibi uyumanıza yardımcı 10 formüle kulak verin.

Elektronik cihazlardan uzak durun

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Yatmadan en az 2 saat önce elektronik cihazlar ile bağlantınızı kesin. Yatağınızı sadece romantik anlar ve uyku için kullanın. Yatak odanızda televizyon dahil hiçbir elektronik eşya bulundurmayın. Araştırmalar suni parlak ışığın beyin faaliyetlerini etkileyip uyku hormonu melatonini baskıladığını göstermiştir. Instagram hikayelerini kaçırmamak konusunda ısrarcıyım derseniz de mavi ışığı filtreleyen gözlük kullanın.

Günlük tutun, kafanızı boşaltın

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Herkesin gün içinde problemlerle uğraşıyor olması modern şehir hayatının kaçınılmaz parçası. Yattığınızda kafanıza takılacak sizi endişelendirebilecek konuları listeleyin, başlıklar halinde yazın ve onları yatmadan olumlu olarak yanıtlamaya çalışın. Çözüm arayışınızı yatağa saklamayın.

Aromaterapi ile zihninizi rahatlatın

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Sakinleşmek, rahatlamak, gevşemek, kolayca uykuya geçmek için lavanta yağından destek alabilirsiniz. Yatak odanızı havalandırıp, çarşaflarınızı silkeledikten sonra üzerlerine lavanta uçucu yağı ile hazırlanmış çarşaf spreyi sıkmak sakinlik ve gevşeme duyularınızı harekete geçirirken sizi uykuya hazırlayacaktır.

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Satın Al

Evinizin havasını aromaterapi ile değiştirmek için tıklayabilirsiniz.

{77996}

Rahatlama yöntemlerini deneyimleyin

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Uyumadan önce meditasyon yapmayı deneyin. Bu konuda yapılmış meta analizler meditasyon, diyaframa nefes almak, basit yoga hareketlerinin stresinizden arınmanıza ve rahat uyumanıza fayda sağladığını gösteriyor. İyi yaşam gurusu bütünsel tıp doktoru Andrew Weil in nefes tekniği uygulayabileceğiniz en pratik stres arınma yöntemi. Ciğerlerinizdeki havayı boşaltın, yavaşça burnunuzdan 4’e kadar sayarak nefes alın, 7’ye sayana kadar tutun, ağzınızdan 8’e sayana kadar sesli bir şekilde bırakın. Bunu 4 kez tekrarlayın.

Konforunuzu ciddiye alın

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Ortalama olarak hayatımızın üçte birini uykuda geçiriyoruz. Bu yüzden kaliteli bir yatak ve ortopedik yastık hiç kimse için lüks sayılmaz. Bu konuda saygın üniversitelerin bile araştırmaları mevcut. Matthew Walker’ın Why We Sleep: The New Science of Sleep and Dreams kitabının da en çok satanlar listesinde bu kadar yukarılarda olmasına şaşırmamak gerekiyor. Uykunuzun bölünmemesi için partnerinizle üzerinize ayrı pikeler örtün. Komik gelebilir ama bu öneri Sleep to Live Institute direktörü Robert Oexman’a ait ve oldukça etkili.

Spor yapın fakat saatine dikkat edin

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Uyku kaliteniz ve sürenizi artırmak için gün içinde en az 30 dakika sevdiğiniz bir spora zaman ayırın. Egzersizlerinizi sabah saatlerinde yapmaya çalışın. Egzersizlerin yatış saatine yakın saatlerde yapılması, sizi yorgun düşürüp uykuya daha kolay dalacağınızı düşündürebilir. Fakat aksine, vücut hareketlenmiştir ve alarm durumuna yakın halde olur. Uykuya uygun ritme dönebilmek için zorlanır.

{773236}

Beslenmenize dikkat edin

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Akşam yemeğinizi en geç 7’de yemeye çalışın. Magnezyum (çiğ badem, kaju, ıspanak) ve B vitamini (yeşiller ve çiğ kuruyemişler) içeren yiyecekler ile rahat uykuyu destekleyin. Gece mideniz kazınırsa sizi mutlu ve rahat hissettiren serotonin artırıcı ufak bir atıştırmalık küçük bir muz, bir avuç yabanmersini deneyin. Ayrıca amino asit içeren, seratonin ve melatonin üretimini teşvik eden yatıştırıcı etkiye sahip triptofan zengini bir bardak badem sütüne 1 çay kaşığı bal karıştırıp, bir parça vanilya ile ile çocukluğunuzdaki lezzeti yakalayabilirsiniz.

Suyunuzu sabah saatlerinde daha çok tüketin

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Su olmazsa olmazımız. Mineral eksikliğine neden olmamak, halsizlik yaşamamak için susamadan bile su içmek gerekiyor. Ancak uykunuzun bölünmemesi için tüketmeniz gereken miktarı, sabah saatlerinde çok, gün içinde azaltarak, gece mümkün olduğunca az içerek tamamlamaya özen gösterin.

Rahatlatıcı banyo yapın

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Stresli bir gün geçirdiyseniz içine 2 avuç epsom salt (İngiliz tuzu) ve 10 damla lavanta yağı damlattığınız küvette 20 dakika zaman geçirin. Bu banyo kas ve zihin rahatlamasıyla, uykuya çabuk dalmanızı, daha derin uyumanızı sağlar.

{772267}

Bitkisel gıda destekleyicilerinden faydalanın

Tüm bu önerileri denemenize rağmen uyku rutininizi düzenlemeye yardımcı olamadıysa doktorunuza sizi rahatlatacak Magnezyum, Gaba, Ashwagandha hakkında sorun. Gerekirse destek alın.

Huzurlu ve Derin Uykuya Destek 7 Besini Öğrenin

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Kaliteli bir uyku ruh halinizi, performansınızı ve genel sağlık kalitenizi önemli ölçüde artırır. Derin ve düzenli uyku için pek çok mükemmel doğal çözüm bulunsa da, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek veya ayarlama yapmak, bazı besinleri daha çok tüketmek destek için en faydalı yollarından biridir. Yiyeceklerin tedavi edici özelliğinden yardım alarak uyku kalitenizi artırın! Uykuya yardımcı besinleri sizin için derledik.

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Daha Kaliteli Uyumak İçin Kullanabileceğiniz Teknolojik Aletler

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

Gündelik yaşantımızda ve iş yapış şeklinde önemli katkıları olan teknolojik ürünler, biz uyurken de hizmetimizde. Daha konforlu yaşamın kapılarını aralayan cihazlar, uykunun en önemli evresi olan REM uykusunun da kapılarını açıyor. Uyku düzeni ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız uyku teknolojileri hakkındaki önerilerimiz ilginizi çekecektir…

Kaliteli Uykunun 10 Sırrı

OGGUSTO Well-Being Editörü Yaprak Üner’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.