preloader

Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

30.09.2019
Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Yazı Boyutu:

Evimizin aynı zamanda ofisimiz de olduğu bu günlerde, odaklanma problemi yaşamadan çalışmanın yollarını öğrenin.

İş arkadaşımız zamansız bir şekilde gelip bizimle sohbet etmek isterken ya da yapılacak işler gözümüzde büyürken, dikkatimizi toparlamak zordur. “Evden çalışma” konsepti biraz da bu yüzden kulağa harika gelse de, işlerin pek de öyle olmadığını fark edenlerin sayısı son günlerde artıyor. İçinde bulunuğumuz dönemde bütün evler ofise dünüşmüşken, konsantrasyon bozukluğu ve düşük motivasyon gibi problemlerle baş etmenizi sağlayacak ipuçlarını sizin için derledik.

Günlük Liste Hazırlayın

Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Gün içinde yapacağınız şeyleri belirledikten sonra bir kağıda yazın ve masanızda görünür bir yere koyun. Yapılacaklar listenizi cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza kaydetmeyin. Çünkü listeyi tamamlamaya çalışırken bir anda kendinizi e-postalarınıza bakarken ya da WhatsApp bildirimlerine cevap verirken bulabilirsiniz. Listedeki her maddeyi tamamlayınca üzerine bir çizgi atın. Böylece bir şeyi tamamlamış olmanın verdiği hazzı da artırabilirsiniz.

Zorlu İşleri Öne Alın

Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Çalışmaya başladığınız ilk birkaç saat aslında enerjimizin en yerinde olduğu zamandır. İlk önce zorlayıcı ve çok önemli olan işleri tamamlayın. Böylece günün geri kalanında stres olmaz ve diğer işlerinizi de kolaylıkla halledebilirsiniz.

{772891}

Kulaklığınızı Takın

Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Dışarıdan gelen inşaat gürültüsü ya da yan odalardan gelen kahkahalar… Siz çalışmak için uğraşırken bir yerlerden illa ki bir ses gelir. Tüm bunların dikkatinizi dağıtmasına engel olmak için kulaklığınızı takın ve müzik dinleyin. Scientific Reports’ta yayımlanan bir çalışmaya göre müzik dinlemek, düşüncelerimize odaklanmamıza yardımcı oluyor. Tabii bunun için öncelikle hoşunuza giden şarkılardan oluşan bir liste yapmanız gerek. Eğer kendinizi çalışmak yerine şarkıların sözlerine eşlik ederken buluyorsanız, enstrümantal müzik dinleyebilirsiniz.

Deneyin: Sony Mdrzx310Apr Kulak Üstü Kulaklık hafif ve katlanır tasarımıyla öne çıkarken müzik keyfinizden ödün vermemenizi sağlıyor.

Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Satın Al

Doğru Beslenin

Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Masanızda bitter çikolata ya da kuruyemiş bulundurun. Antep fıstığı gibi kuruyemişler, ani açlık krizlerinin bastırılmasına neden olur. Böylece açlık hissiyle dikkatiniz dağılmaz. Magnezyum ve antioksidan içeren bitter çikolata ise beyne oksijen taşıyarak aktif bir şekilde çalışmaya yardımcı olur. L-theanine adı verilen bir aminoasit içeren yeşil çay ise meditasyona benzer bir rahatlama hissi verir. Böylece işlerinize odaklanma kapasiteniz de artar.

Deneyin: Tadım Naturel Karışık Kuruyemiş; kaju fıstığı, kızılcık, kurutulmuş sultaniye üzümü, badem ve fındık içi içeriyor.
Peyman Bahçeden Kakaolu Bar ise renklendirici, katkı maddesi ve koruyucu içermiyor.

Sosyal Medyadan Uzak Durun

Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Gün içinde sürekli telefonumuzu elimize alıp sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz. Üstelik bu hesaplar sadece baktığımız anda dikkatimizi dağıtmakla kalmıyor. Herkesin üzüntü ve neşesini sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı bu çağda, günün geri kalanında kendimizi arkadaşımızın ayrılık acısını ya da takip ettiğimiz gezginin gittiği ülkeyi düşünürken bulabiliyoruz. Sık sık telefonunuza bakmamak için telefon bağımlılığını önlemek adına kullanılan OffTime gibi uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Uygulama sayesinde dikkat dağıtıcılarınızı özelleştirebilir; çalıştığınız zamanlar için profil oluşturarak, belirli uygulamaları engelleyebilirsiniz.

{77813}

Pınar Şen
Pınar Şen Tüm Yazıları