preloader

Sonbahara Adapte Olmanın 5 Yolu

09.09.2020
Sonbahara Adapte Olmanın 5 Yolu

Yazı Boyutu:

Günlerin kısalması ile birlikte ortaya çıkan adaptasyon sorununu ortadan kaldıracak adımları öğrenin.

Yazın iç ısıtan, gün boyu hem içimizi hem havayı aydınlatan güneşi, enerjik ve capcanlı yaşanan günlerinden sonra önümüzde herkesi sonbahar rüzgarıyla etrafta uçuşan kuru yapraklar ve tüyler ürperten esintilerle dolu günler bekliyor… Çoğu kişiye göre sonbahar yeni başlangıçların mevsimidir ama ne yazık ki güneş artık erkenden uykuya dalınca birçok kişinin biyolojik dengesinde değişiklikler meydana geliyor ve bu durum insanların gerek yaşam tarzını gerekse alışkanlıklarını sonbahara adapte etmekte güçlük çekmesine sebep oluyor.

Her mevsimin olduğu gibi sonbaharın da ayrı bir güzelliği, bu güzellikleri görüp yaşayabilmek içinse biraz adaptasyona ve motivasyona ihtiyaç var. Her mevsime farklı bir motivasyonla hazırlanan yapılacaklar listesi, Eylül ayı geldiğinde sonbahar için farklı adaptasyon adımları izliyor. Durum böyle olunca biz de özellikle sonbahara girerken sık sık yaşanan adaptasyon sorununa çözüm niteliğinde motive ve adapte edici adımları listeledik.

Eğer siz de gün içerisinde sonbahar moduna adapte olmakta güçlük çekmeniz sebebiyle kendinizi keyifsiz hissediyor, iş yaparken motive olmakta zorlanıyorsanız, şimdi okuyacağınız öneriler sayesinde özlediğiniz sonbahar güneşi yüzünüzdeki gülümseme olacak…

Düzenli ve Sağlıklı Beslenin

Sonbahara Adapte Olmanın 5 Yolu

Bilim insanlarının yıllar boyu gözler önüne serdiği sonuçlara göre mevsim geçişlerinde birçok kişi, tatlı ve bol karbonhidratlı yiyecekler tüketerek kendini daha iyi hissetmeye çalışıyor. Elbette tüketim sonrasında anlık bir enerji artışı yaşanabilir ancak ne yazık ki kısa süren bu enerji kalori olarak geri dönüyor. Bu yüzden mevsim geçişlerinde daha çok vitamin ve protein bazlı beslendiğiniz takdirde hem fiziki hem de ruh sağlığınızı korurken, diğer yandan hem beslenmenizi hem de kendinizi sonbahara rahatlıkla adapte edebilirsiniz.

Meditasyona Başlayın

Sonbahara Adapte Olmanın 5 Yolu

Güneşin daha erken batmaya ve havalara hafif bir esintinin eşlik etmeye başladığı bu günlerde, yorgun ve rehavete kapılmış hissetmeniz normal. Ancak tatil sonrası hem işe hem de sonbahara aynı anda merhaba demek daha yorucu hissettirebilir. Bu durumlarda yorgunluk ve rehavetle birlikte yaşanan sonbahara adaptasyon sorununa en şifalı yöntemlerden biri meditasyon yapmak. Yoğun tempo içerisinde geçen bir günün ardından eve geldiğinizde, kendinizi yorgun hissediyorsanız son zamanlarda stres ve kaygı bozukluğu konusunda da oldukça etkili olan Yoga yapmayı deneyin.

Yapılan araştırmalara göre meditasyon sırasında uygulanan nefes egzersizleri, sinirleri yumuşatıyor ve vücutta biriken negatif enerjiyi dışarı atıyor. Üstelik bunun için Youtube’dan “Başlangıç Yogası” başlıklı videolardan yardım alarak, evde tek bir nefesle bile huzuru yakalayabilir veya dilerseniz yoga stüdyolarında da meditasyonun iyileştirici ve motive edici gücünden yararlanabilirsiniz.

Sonbahara Özel Bir Seyahat Rotası Çizin

Sonbahara Adapte Olmanın 5 Yolu

Her mevsimin sunduğu güzellikler birbiriyle kıyaslanamayacak kadar eşsiz, yaşattığı deneyimler ise bir o kadar benzersiz. Ancak yazın stresi baskılayan muhteşem üçlüsü deniz, kum ve güneş hayatımızdaki etkisini yitirdikçe, sonbaharla birlikte en çok hissedilen şey üzeri deniz kum ve güneşle örtülmüş olan stres oluyor. Bunun için yapılabilecek en doğru ve motive edici şey ise yazın güzelliklerine odaklanıldığı gibi sonbaharın da güzelliklerine odaklanmak!

Stresli iş hayatından ya da günlük koşuşturmadan birazcık olsun uzaklaşmak enerjinizi yenilemeye yetecek. Her zaman görmek istediğiniz uzak bir ülke gezisi ya da hafta sonu için bile olsa kendinize kısa ama kaliteli bir tatil planlayabilirsiniz. Bu kaçamak ruh halinizi anında değiştirecek ve sizi kış aylarına da hazırlayacak. Vakit bulduğu her zaman kendini seyahat etmeye, yeni yerler denemeye devam edin.

Her mevsime özel seyahat rotası çizmeden önce bu içeriklere mutlaka göz atın.

Aromaterapi ile Kendinize Vakit Ayırın ve Rahatlayın

Sonbahara Adapte Olmanın 5 Yolu

Aromaterapi yağları, beyinde ruh halini kontrol eden bölgeye ulaşarak, kişiyi rahatlatıyor; ağrısını, kaygısını ve stresini azaltıyor. Yorgunluğunuzu azaltmak, günün stresini üzerinizden atmak için siz de yatmadan önce banyonuza birkaç damla aromaterapi yağı dökün. Ilık bir suyla duş aldığınızda yağın esans kokusunun her yeri sardığınız ve birkaç dakika içinde kendinizi daha rahat hissedeceğinizi göreceksiniz. 2015 yılında Doğal Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre özellikle de kavak ağacından elde edilen uçucu yağlar, depresif bozukluklara yardımcı oluyor.

{177903}

Bağışıklığınızı D Vitamini ile Destekleyin

Sonbahara Adapte Olmanın 5 Yolu

Amerikan “Medical Hypotheses (Tıbbi Hipotezler)” dergisinin yaptığı araştırmada, D vitamini düzeyleri düşük olan kişiler olumsuz ruh hallerine daha fazla eğilim gösteriyor. Bir başka tıbbi dergi Nutrients’ın yayınladığı çalışmada ise D vitamini takviyesi alan kişilerin depresyondan bile belirgin bir şekilde kurtulduğunu gösterdi.

Bağışıklık ve birçok hastalıkla kolayca savaşmak için de son derece etkili olan D vitamini özellikle mevsim geçişlerinde çok büyük öneme sahip. Bu yüzden D vitamini seviyenizi ölçtürmek ve doğru D vitaminini kullanmak için mutlaka doktorunuza başvurun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları