preloader

Geleneksel Çin Tıbbı Perspektifinden: Her Gece Aynı Saatte Uyanmanın Sebepleri

16.10.2023
Geleneksel Çin Tıbbı Perspektifinden: Her Gece Aynı Saatte Uyanmanın Sebepleri

Yazı Boyutu:

İçinizde bir alarm kurulmuş gibi her gece aynı saatte uyanıyor ve tekrar uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, uyku saati olmayan zamanlarda uyumak istiyorsanız altında yatan sebebi de bulamadıysanız, Çin tıbbının “Organ Saati” kavramı bunun neden oluştuğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcıları hastalıklardan sorumlu organı belirlemelerine yardımcı olmak için ‘Vücut Organ Saati’ni kullanır. Organ saati konseptine göre organların günün 24 saati içinde “Kendi zaman dilimleri” vardır. Hayat enerjisi yani Qi, 24 saatlik bir döngüyle vücudun meridyenleri ve organları arasında iki saatlik aralıklarla hareket eder. Her iki saatte bir, bir organ için de zirveye ulaşır; eğer o organda uyumsuzluk yaşanıyorsa bu durum duygularınızı ve uykunuzu etkileyebilir. Çin tıbbında vücut, zihin ve duygular birbirinden ayrılamaz yani fiziksel bedeninizde uyumsuzluk varsa, bu duygusal durumunuza bağlıdır.

Vücudumuz bize her zaman semptomlarla neye ihtiyacı olduğunu gösterir, ipuçlarını bir rehber olarak kullanmak bize kalmıştır. Her organın günlük olarak takip edilmesi gereken bir onarım ve bakım saati olduğunu anlamak, size daha sağlıklı olmak için nasıl davranmanız gerektiğini öğretir. Ayrıca tam olarak hangi organ sisteminin veya duygunun güçlendirilmesine ve çözülmeye ihtiyacı olduğunu belirlemenize de olanak tanır.

Gece aynı saatte derin uykusundan uyananlardansanız, uykunuzun bölündüğü saate göre neye ihtiyacınız olduğunu keşfedebilirsiniz.

Saat 21.00 – 23.00 – Kalp ve Perikard

Geleneksel Çin Tıbbı Perspektifinden: Her Gece Aynı Saatte Uyanmanın Sebepleri

Çalışma biçimini etkileyen duygu: Sevinç, neşe eksikliği, umutsuzluk.

Fonksiyonları: Endokrin ve lenfatik sistemlerimizle ilgilidir. Vücuttaki metabolizmayı kontrol eder.

Öneriler: Hobilerinize ve kendinize daha fazla zaman ayırın. Akşamları her zaman yattığınızdan daha erken yatmayı çalışın, sakinleştirici bir gece rutini oluşturun, akşam 9’dan sonra yapay ışıktan kaçının.

Saat 23:00 – 01:00 – Safra Kesesi

Geleneksel Çin Tıbbı Perspektifinden: Her Gece Aynı Saatte Uyanmanın Sebepleri

Karaciğer’e güçlü bir şekilde bağlıdır.

Çalışma biçimini etkileyen duygu: Kararsızlık.

Fonksiyonları: Safra kesesi, sindirimi kolaylaştırmak için safrayı depolar ve dışarı atar. Aynı zamanda karar verme sürecini de yönetir, sinirleri ve tendonları kontrol eder.

Öneriler: Uyumak için en iyi zamandır. Alkol, trans yağlar ve baharatlı yiyecekler tüketmeyin. Erken ve hafif bir akşam yemeği yiyin ve yatmadan önce atıştırmalıklardan kaçının.

{52538}

Saat 01:00 – 03:00 – Karaciğer

Geleneksel Çin Tıbbı Perspektifinden: Her Gece Aynı Saatte Uyanmanın Sebepleri

Çalışma biçimini etkileyen duygu: Öfke/Sinirlilik, hayal kırıklığı.

Fonksiyonları: Derin uykuda olunması gereken zamandır. Karaciğer her gece vücudumuzun detoksifikasyonundan ve duyguların işlenmesinden sorumludur. Karaciğer vücudun qi’sini yönetir. Tendonlar, tırnaklar ve gözlerle ilişkilidir.

Öneriler: Ölçülü alkol aldığınızdan ve son yemeğinizi yatmadan en az birkaç saat önce yediğinizden emin olun. Temiz yani sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bir hafta boyunca kahveyi kesin ve yerine sabah saatlerinde yeşil çay koyun. Öfkeniz ve hayal kırıklıklarınızla sağlıklı bir şekilde başa çıkmanın yollarını bulun. Düzenli egzersiz yapın.

Saat 03:00 – 05:00 – Akciğer

Geleneksel Çin Tıbbı Perspektifinden: Her Gece Aynı Saatte Uyanmanın Sebepleri

Çalışma biçimini etkileyen duygu: Kaygı ve belki de bastırılmış üzüntü.

Fonksiyonları: Solunum ve bağışıklık sistemini yönetir.

Öneriler: Akciğer kapasitenizi geliştirmek için nefes egzersizleri, meditasyon veya yoga yapmayı deneyin. Temiz havada daha fazla zaman geçirin. Üzüntü veya keder duyguları hakkında danışmanlık almayı düşünün. Her gece yatmadan önce günlüğünüze duygularınızı yazın, çözümlenmemiş bir duygu veya sorunla yatağa girmemeye çalışın.

Akupunktur, yoga, meditasyon, fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme ve tutarlı bir uyku saatine bağlı kalmak, uykuyu, enerjiyi iyileştirmek ve duyguları dengelemek için vücudunuzdaki qi’yi dengelemenin harika yollardır.

Uyuyamadığınızda GÇT biyolojik saatinizi ve rutininizi kontrol edin, hangi alanların bazı değişikliklere ihtiyacınız olduğunu tespit edin. Uykusuzluk günlük hayatınızı etkilemeye başladıysa mutlaka bir uzmana danışın. Enerjinizin (QI) çok düşük olabileceği kadar çok fazla enerjinin de sizi rahatsız edebileceğini unutmayın.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları