preloader

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

04.11.2022
Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Yazı Boyutu:

Sonbaharla birlikte kendinizi bitkin ve mutsuz hissediyorsanız bu altı adımı takip ederek olumsuz duygulardan uzaklaşabilirsiniz.

Sonbahar rüzgarıyla etrafta uçuşan kuru yapraklar, tüyleri ürperten bir esinti… Çoğu kişiye göre sonbahar yeni başlangıçların mevsimidir ama ne yazık ki güneş artık erkenden uykuya dalınca, ister istemez birçok kişinin biyolojik dengesi etkileniyor ve mevsimsel depresyon adı da verilen; sonbahar depresyonu yaşayabiliyor.

Eğer siz de gün içerisinde kendinizi yorgun hissediyor, iş yaparken motive olmakta zorlanıyorsanız, şimdi okuyacağınız öneriler sayesinde özlediğiniz sonbahar güneşi yüzünüzdeki gülümseme olacak…

Beslenmenize Dikkat Edin

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Bilim insanlarının yıllar boyu gözler önüne serdiği sonuçlara göre mevsim geçişlerinde birçok kişi, tatlı ve bol karbonhidratlı yiyecekler tüketerek kendini daha mutlu hissetmeye çalışıyor. Elbette tüketim sonrasında anlık bir enerji artışı yaşanabilir ancak ne yazık ki kısa süren bu enerji kalori olarak geri dönüyor. Bu yüzden mevsim geçişlerinde daha çok vitamin ve protein bazlı beslendiğiniz takdirde hem fiziki hem de ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Beslenme, bağırsak sağlığı ve depresyon ilişkisi de son araştımanın konularından bir tanesi. Uzun sürelerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı bağırsağa sahip olan kişilerin depresif hissetme ihtimali de düşüyor. Bu nedenle de bol lifli beslenmenin; probiyotik içeren fermente gıdalar tüketmenin de ruh sağlığı üzerindeki olunlu etkileri tartışılmaz bir gerçek.

Gülümseten Kasım’la Modunuzu Yükseltin

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

İster kendinizi şımartmak ister ihtiyaçlarınız için, satın almayı uzun süredir beklediğiniz ürünlerle hayatınıza yenilik getirmek de size kendinizi iyi hissettirecek. Üstelik indirimli fiyatları yakalamanız için Kasım ayında harika fırsatlar var. Amazon Türkiye‘nin gelenekselleşen alışveriş etkinliği “Gülümseten Kasım”, bu yıl 30 Kasım’a kadar devam edecek. 7 Kasım’a kadar ise Prime üyeleri, indirimli fiyatlara öncelikli olarak ulaşabiliyor.

Amazon Türkiye’nin Gülümseten Kasım kampanyası ile global ve yerel birçok markanın ürünlerine indirimli fiyatların yanı sıra, bedava ve hızlı kargo seçenekleri ile erişmek mümkün. Gülümseten Kasım kapsamında, belirli tarihler arasında, satıcısı Amazon Türkiye olan ürünlerde 500 TL ve üzeri alışveriş yapanlar, dilerlerse Zorlu PSM’de kasım ayı boyunca gerçekleşecek Baturay Stand Up (5 Kasım), Kaan Sekban Saçmalar (13 Kasım) ve TuzBiber Stand Up (23 Kasım) etkinliklerine 7,90 TL’ye bilet alma şansını da yakalayacaklar.

Meditasyon Yapın

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Yoğun tempo içerisinde geçen bir günün ardından eve geldiğiniz kendinizi bitkin bir o kadar da yıpranmış hissediyorsanız son zamanlarda stres ve kaygı bozukluğu konusunda oldukça etkili olan yogayı deneyin. Yapılan araştırmalara göre meditasyon sırasında uygulanan nefes egzersizleri sinirleri yumuşatıyor ve vücutta biriken negatif enerjiyi dışarı atıyor. Dışarı çıkmak istemeseniz bile Youtube’tan Başlangıç Yogası başlıklı videolardan yardım alarak, evde tek bir nefesle huzuru yakalayabilirsiniz.

Serotonin Depolarınızı Doldurun

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Sonbaharın hepimiz için birçok anlamı vardır. Kimisi dökülen yapraklarla birlikte sararmış yerlerin görüntüsüne hayran kalırken, kimisi hafif esen rüzgar ve serin havanın tadını çıkarmaya çalışıyor. Bunların yanında romantizmin mevsimi diye de anılmakta. Ama tüm bu güzel anlamların yanında hüznü de birlikte getiriyor. Yazın güneşin altında hareketli günler geçirirken kendimizi birden kara bulutların altında buluyoruz. Tabii bu karamsar hava bizi de rüzgarıyla birlikte depresifliğe sürükleyebiliyor. Ama önemli olan bu rüzgar karşısında dik durmanın yollarını bulmak. O zaman serotonin depolarınızı doldurmaya hazır olun!

Hepimizin de bildiği üzere serotonin hormonu mutluluk hormonu olarak da bilinmekte. Genel sağlığımızda da oldukça etkili olan hormon motor becerileri ve bilişsel işlevin çalışmasında da önemli rol oynuyor. Nasıl artacağına gelecek olursak beslenme şeklinizden başlayıp sağlıklı gıdalar tüketmeyi deneyebilirsiniz. Serotoninin almanın diğer bir formülü de D vitamini. Bunun için egzersiz, yüzme ve bisiklet sürme gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Hatta bir gün kendinizi şımartın ve kişisel bakımınıza zaman ayırın. Unutmayın, serotonin sağlamanın en önemli yolu stresten uzak durmaktan geçiyor.

Aromaterapi ile Rahatlayın

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Aromaterapi yağları, beyinde ruh halini kontrol eden bölgeye ulaşarak, kişiyi rahatlatıyor; ağrısını, kaygısını ve stresini azaltıyor. Yorgunluğunuzu atmak, günün stresini üzerinizden atmak için siz de yatmadan önce banyonuza birkaç damla aromaterapi yağı dökün. Ilık bir suyla duş aldığınızda yağın esans kokusunun her yeri sardığınız ve birkaç dakika içinde kendinizi daha rahat hissedeceğinizi göreceksiniz. 2015 yılında Doğal Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre özellikle de kavak ağacından elde edilen uçucu yağlar, depresif bozukluklara yardımcı oluyor.

D Vitaminini İhmal Etmeyin

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Amerikan “Medical Hypotheses (Tıbbi Hipotezler)” dergisinin yaptığı araştırmada, D vitamini düzeyleri düşük olan kişilerde mevsimsel depresyon belirtileri daha fazla görünüyor. Bir başka tıbbi dergi Nutrients’ın yayınladığı çalışmada ise D vitamini takviyesi alan kişilerin depresyondan belirgin bir şekilde kurtulduğunu gösterdi. Bu yüzden D vitamini seviyenizi test ettirmek için doktorunuza mutlaka başvurun ve hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna karar verin.

*Bu içerik Amazon Türkiye sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları