preloader

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

27.10.2023
Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Yazı Boyutu:

Sonbaharla birlikte kendinizi bitkin ve mutsuz hissediyorsanız bu altı adımı takip ederek olumsuz duygulardan uzaklaşabilirsiniz.

Sonbahar rüzgarıyla etrafta uçuşan kuru yapraklar, tüyleri ürperten bir esinti… Çoğu kişiye göre sonbahar yeni başlangıçların mevsimidir ama ne yazık ki güneş artık erkenden uykuya dalınca, ister istemez birçok kişinin biyolojik dengesi etkileniyor ve mevsimsel depresyon adı da verilen; sonbahar depresyonu yaşayabiliyor.

Eğer siz de gün içerisinde kendinizi yorgun hissediyor, iş yaparken motive olmakta zorlanıyorsanız, şimdi okuyacağınız öneriler sayesinde özlediğiniz sonbahar güneşi yüzünüzdeki gülümseme olacak.

1

Beslenmenize Dikkat Edin

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Bilim insanlarının yıllar boyu gözler önüne serdiği sonuçlara göre mevsim geçişlerinde birçok kişi, tatlı ve bol karbonhidratlı yiyecekler tüketerek kendini daha mutlu hissetmeye çalışıyor. Elbette tüketim sonrasında anlık bir enerji artışı yaşanabilir ancak ne yazık ki kısa süren bu enerji kalori olarak geri dönüyor. Bu yüzden mevsim geçişlerinde daha çok vitamin ve protein bazlı beslendiğiniz takdirde hem fiziki hem de ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Beslenme, bağırsak sağlığı ve depresyon ilişkisi de son araştımanın konularından bir tanesi. Uzun sürelerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı bağırsağa sahip olan kişilerin depresif hissetme ihtimali de düşüyor. Bu nedenle de bol lifli beslenmenin; probiyotik içeren fermente gıdalar tüketmenin de ruh sağlığı üzerindeki olunlu etkileri tartışılmaz bir gerçek.

2

Kahkaha Atın

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Depresyonu ve negatif modu üzerinizden atmanın en etkili yollarından biri kesinlikle mutluluğu hissetmek. Bunun en etkili yöntemi ise kesinlikle kahkaha atmak. Kendinize kahkaha atmak için bir neden vermek istiyorsanız da İstanbul Komedi Festivali kapsamındaki etkinliklerden biri ya da birkaçı için mutlaka biletinizi alın.

BKM ve Maksimum Kart ana sponsorluğunda, bu yıl altıncısı düzenlenen İstanbul Komedi Festivali’nde söyleşiler, stand-up’lar, doğaçlama gösteriler, kapalı gişe tiyatro oyunları ve çocuk etkinlikleri olacak. Bu yıl İngiliz komedyenleri Türk izleyicisi ile buluşturacak olan festivalde BrandWeek’te yer alacak.

5 Kasım’da başlayıp 3 Aralık’a kadar devam edecek festivalin etkinliklerine detaylı bakmak ve biletinizi almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

OGGUSTO Öneriyor;

Leyla ile Mecnun Değil

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Bir cenaze üzerinden, boşanan iki çiftin herkes gibi olduğu küresel erkek-kadın dertlerinin
dünyanın dertleriyle örtüştüğü, yaşamı ve ölümü tekleştiren “Leyla ile Mecnun Değil” oyunu izleyicilerle buluşuyor.

Yer: Maximum UNIQ Box

Tarih: 6 Kasım 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Zengin Mutfağı

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Şener Şen’in başrolünde yer aldığı “Zengin Mutfağı” oyunu ile Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansıması aktarılıyor.

Yer: Bostancı Gösteri Merkezi

Tarih: 7 Kasım 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Laura Smyth

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

2019 Funny Woman Awards’ı kazanan İngiliz komedyen Laura Symth, İstanbul Komedi Festivali – Brand Week etkinlikleri kapsamında “En İyi Hayatımı Yaşıyorum” adlı yepyeni gösterisi ile izleyicilerle bir araya geliyor.

Yer: Haliç Kongre Merkezi Fener Oditoryumu

Tarih: 8 Kasım 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Kaan Sekban Stand Up

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

10 yıl boyunca kurumsal hayatta bir plaza insanı olarak çalıştıktan sonra yurt dışında oyunculuk eğitimi alıp beyaz yakalı hayata veda eden Kaan Sekban, kendi odasından yaptığı talk şovları bir adım öteye taşıyarak seyirci karşısına çıkıyor ve plaza hayatından cast ajanslarına, beyaz yaka dramlarından sosyal medyadaki davranış bozukluklarına kadar kendine has üslubuyla hikayelerini anlatıyor.

Yer: Maximum UNIQ Hall

Tarih: 8 Kasım 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Berfu & Eser Yenenler – Çift Terapisi

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Berfu Yenenler ve Eser Yenenler, ilişkilerinde yaşadıkları problemleri çözmek için çift terapisine gitmeye gerek olup olmadığını seyirciyle birlikte karar veriyor.

Yer: Maximum UNIQ Box

Tarih: 9 Kasım 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Yasemin Şefik’le Uyduruk Sonlar

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Ünlü konukları, ilişkiler üzerine komik ancak acı tespitleri ve izleyicilerle interaktif “nasıl başlarsa öyle biter” soru-cevap kurgusuyla anlatan Yasemin Şefik’in meşhur podcast’i İstanbul Komedi Festivali kapsamında Talk show’a dönüşüyor.

Yer: Maximum UNIQ Box

Tarih: 14 Kasım 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Yunus Günçe- Butik Ünlü

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

İstanbul Komedi Festivali, “Butik Ünlü” adlı gösterisi ile Yunus Günçe’yi seyirci ile buluşturuyor.

Yer: BKM Mutfak Uniq

Tarih: 16 Kasım 2023, 22:00

Bilet: Biletix

Sefa Doğanay- Kokpit

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Yıllardır biriktirdiği hikayeleri sandıktan çıkarıp hayranlarıyla gösterilerinde paylaşan sevilen komedyen Doğanay, İstanbul Komedi Festivali kapsamında sahnede olacak.

Yer: Beşiktaş Kültür Merkezi

Tarih: 19 Kasım 2023, 20:00

Bilet: Biletix

Demet Akbağ ile Bir Demet Muhabbet

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Demet Akbağ, çocukluğunda ev halkına yaptığı gösterilerden başlayarak hayat yolculuğunu ve anılarını İstanbul Komedi Festivali kapsamında izleyicilerle paylaşıyor.

Yer: İş Sanat İş Kuleleri Salonu

Tarih: 21 Kasım 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Zafer Algöz & Can Yılmaz- Burda Olan Burda Kalır

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Sosyal medyada paylaşımları ve Burda Olan Burda Kalır adını verdikleri milyonlarca izlenmeye sahip YouTube kanalları ile çok beğenilen Zafer Algöz ve Can Yılmaz, aynı adı verdikleri, farklı içerik ile gerçekleştirdikleri iki kişilik stand-up gösterileri “Burda Olan Burda Kalır” ile İstanbul Komedi Festival’i kapsamında izleyicilerle buluşuyor.

Yer: İş Sanat İş Kuleleri Salonu

Tarih: 1 Aralık 2023, 21:00

Bilet: Biletix

3

Meditasyon Yapın

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Yoğun tempo içerisinde geçen bir günün ardından eve geldiğiniz kendinizi bitkin bir o kadar da yıpranmış hissediyorsanız son zamanlarda stres ve kaygı bozukluğu konusunda oldukça etkili olan yogayı deneyin. Yapılan araştırmalara göre meditasyon sırasında uygulanan nefes egzersizleri sinirleri yumuşatıyor ve vücutta biriken negatif enerjiyi dışarı atıyor. Dışarı çıkmak istemeseniz bile Youtube’tan Başlangıç Yogası başlıklı videolardan yardım alarak, evde tek bir nefesle huzuru yakalayabilirsiniz.

4

Serotonin Depolarınızı Doldurun

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Sonbaharın hepimiz için birçok anlamı vardır. Kimisi dökülen yapraklarla birlikte sararmış yerlerin görüntüsüne hayran kalırken, kimisi hafif esen rüzgar ve serin havanın tadını çıkarmaya çalışıyor. Bunların yanında romantizmin mevsimi diye de anılmakta. Ama tüm bu güzel anlamların yanında hüznü de birlikte getiriyor. Yazın güneşin altında hareketli günler geçirirken kendimizi birden kara bulutların altında buluyoruz. Tabii bu karamsar hava bizi de rüzgarıyla birlikte depresifliğe sürükleyebiliyor. Ama önemli olan bu rüzgar karşısında dik durmanın yollarını bulmak. O zaman serotonin depolarınızı doldurmaya hazır olun!

Hepimizin de bildiği üzere serotonin hormonu mutluluk hormonu olarak da bilinmekte. Genel sağlığımızda da oldukça etkili olan hormon motor becerileri ve bilişsel işlevin çalışmasında da önemli rol oynuyor. Nasıl artacağına gelecek olursak beslenme şeklinizden başlayıp sağlıklı gıdalar tüketmeyi deneyebilirsiniz. Serotoninin almanın diğer bir formülü de D vitamini. Bunun için egzersiz, yüzme ve bisiklet sürme gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Hatta bir gün kendinizi şımartın ve kişisel bakımınıza zaman ayırın. Unutmayın, serotonin sağlamanın en önemli yolu stresten uzak durmaktan geçiyor.

5

Sonbahara Özel Bir Seyahat Rotası Çizin

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Her mevsimin sunduğu güzellikler birbiriyle kıyaslanamayacak kadar eşsiz, yaşattığı deneyimler ise bir o kadar benzersiz. Ancak yazın stresi baskılayan muhteşem üçlüsü deniz, kum ve güneş hayatımızdaki etkisini yitirdikçe, sonbaharla birlikte en çok hissedilen şey üzeri deniz kum ve güneşle örtülmüş olan stres oluyor. Bunun için yapılabilecek en doğru ve motive edici şey ise yazın güzelliklerine odaklanıldığı gibi sonbaharın da güzelliklerine odaklanmak!

Stresli iş hayatından ya da günlük koşuşturmadan birazcık olsun uzaklaşmak enerjinizi yenilemeye yetecek. Her zaman görmek istediğiniz uzak bir ülke gezisi ya da hafta sonu için bile olsa kendinize kısa ama kaliteli bir tatil planlayabilirsiniz. Bu kaçamak ruh halinizi anında değiştirecek ve sizi kış aylarına da hazırlayacak. Vakit bulduğu her zaman kendini seyahat etmeye, yeni yerler denemeye devam edin.

Her mevsime özel seyahat rotası çizmeden önce bu içeriklere mutlaka göz atın.

6

Aromaterapi ile Rahatlayın

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Aromaterapi yağları, beyinde ruh halini kontrol eden bölgeye ulaşarak, kişiyi rahatlatıyor; ağrısını, kaygısını ve stresini azaltıyor. Yorgunluğunuzu atmak, günün stresini üzerinizden atmak için siz de yatmadan önce banyonuza birkaç damla aromaterapi yağı dökün. Ilık bir suyla duş aldığınızda yağın esans kokusunun her yeri sardığınız ve birkaç dakika içinde kendinizi daha rahat hissedeceğinizi göreceksiniz. 2015 yılında Doğal Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre özellikle de kavak ağacından elde edilen uçucu yağlar, depresif bozukluklara yardımcı oluyor.

{177903}

Bonus: D Vitaminini İhmal Etmeyin

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Amerikan “Medical Hypotheses (Tıbbi Hipotezler)” dergisinin yaptığı araştırmada, D vitamini düzeyleri düşük olan kişiler olumsuz ruh hallerine daha fazla eğilim gösteriyor. Bir başka tıbbi dergi Nutrients’ın yayınladığı çalışmada ise D vitamini takviyesi alan kişilerin depresyondan bile belirgin bir şekilde kurtulduğunu gösterdi.

Bağışıklık ve birçok hastalıkla kolayca savaşmak için de son derece etkili olan D vitamini özellikle mevsim geçişlerinde çok büyük öneme sahip. Bu yüzden D vitamini seviyenizi ölçtürmek ve doğru D vitaminini kullanmak için mutlaka doktorunuza başvurun.

*Bu içerik BKM iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları