preloader

Radikal Dinlenme Nedir ve Gerçekte Ne İşe Yarar?

17.08.2022
Radikal Dinlenme Nedir ve Gerçekte Ne İşe Yarar?

Yazı Boyutu:

Son dönemin dikkat çeken akımlarından radikal dinlenmenin adını daha sık duyacağız gibi görünüyor.

‘Radikal dinlenme’ veya orijinali ‘radical rest’ son dönemde hayatımıza giren terimler arasında başı çekiyor. Belki bugüne dek duymadınız ancak bugünden sonra emin olun daha sık adını duyacaksınız. Hatta sizin de bir ‘radikal dinlenme’ savunucusu olacağınıza bahse gireriz. Peki ne demek bu ‘radikal dinlenme’ ve nasıl yapılıyor?

Radikal Dinlenme Nasıl Başladı?

Aslında bu harekete Amerikan Rüyası’nın geri dönüşü olmayacak şekilde çöküşü de diyebiliriz. Bugüne dek kapitalist sistemin ve de doğal olarak ABD’nin bu sistemi ikame ettirebilmesinin başlıca sebebi çok çalışan herkesin başarabileceği bir rüyasının muhakkak bulunmasıydı.

Söz konusu olan hayallerimizi gerçekleştirmek ise eğer kapitalizm bize daha iyisi olabilmenin bir yolunu bulup, çok çalışarak hedefe ulaşabileceğimizi garanti ediyordu. Belki bu rüya ve bu sistem bir zamanlar gerçekçi geliyordu kulağa ancak haddinden fazla derecede şişmiş Y kuşağının genç mensupları ve Z kuşağı için bu tam anlamıyla yalandan başka bir şey değil!

Radikal Dinlenme Nedir ve Gerçekte Ne İşe Yarar?

2008 yılından sonra dünyaya hakim olan ekonomik durgunluk, üzerine önce gevşeyen sonra sıkılaşan para politikaları başta olmak üzere yolsuzluk ve müsrifliğin de eşlik ettiği bir sebepler silsilesiyle delik deşik hale gelmiş ekonomik sistem, aniden ortaya çıkan ve hayatlarımızı alt üst eden pandemi, ne olacağı belli olmayan teknolojik geleceğimiz ve iş gücünün dönüşümü sorunları, politik dengeler ve şimdi de tüm dünyada artan enflasyonu düşünürseniz, sizce de şişmemek mümkün müydü?

Bunlar basit sorunlar değil elbette. Bu günlerde genç olmak üstelik de geleceğini inşa edeceği yaşta onun ellerinden kaydığını görerek yaşayan bir genç olmak çok zor. Ve bu gençlerin gündelik hayatları içerisindeki tüm olumsuzluklarla beraber gelen karamsar düşünceler, kötü ruh hali, bozulan denge ve anksiyöz davranışlardan sadece hafta sonu dinlenmesiyle kurtulmaları mümkün değil.

{775186}

Radikal Dinlenme Nedir?

Bugün yalnızca TikTok’ta #DeepRest, #RadicalRest ve #RestIsRadical hashtag’leri toplu olarak 22 milyondan fazla görüntülenmiş. Bu da tükenmeden önce hayata uyum sağlama konusundaki ortak arzumuzun bir kanıtı olsa gerek. Kabul etmek gerekir ki, adlandırıldığı şekliyle ‘radikal dinlenme’nin tekil bir tanımını saptamak zor olabilir. Ancak özünde, radikal dinlenme çığırtkanlığı yapan çoğu insan, bunun parçalanmakta olan bir dünyada kapitalizmin süregelen taleplerine ve bizi defalarca başarısızlığa uğratan bir sisteme başkaldırış olduğu konusunda hemfikir. Aslında bize söylenmemiş ve gerçekleşmesi imkansız ekonomik vaatler karşılığında ruhlarımızı satmayı reddetmemizi kafamıza kazımaya çalışan bir şemsiye terim diye düşünelim bunu. O zaman belki sindirmemiz daha kolay olabilir.

Radikal Dinlenme Nedir ve Gerçekte Ne İşe Yarar?

2010 ve 2020 yılları arasındaki öz bakım konuları ve kişisel gelişim için yaptığımız onca yatırımın, 2020’ye gelirken pandemi ve ABD’deki Black Lives Matter hareketiyle birlikte edindiğimiz anarşik ruh sayesinde ne kadar boş olduğunu gördük. Kapitalizmin yoğun protesto edildiği bu yıllarda ve daha yakın zamana dek, aşırı derecede uyarılmış ve tükenmiş hatta marjinalleştirilmiş birer insana dönüşmüştük. Öz bakım için yaptığımız kürlerin ve aldığımız masajların veya gittiğimiz yoga kampının bize bir şey katmadığını anlamamız neyse ki çok uzun sürmedi. Nihayetinde de gördük ki aslında ne kadar çabalarsak o kadar agresifleşiyor ve kirleniyorduk. Bu yüzden her şeyden uzaklaşıp kendimizle ve ötelediğimiz her şeyle yeniden dengemizi bulmamız gerekti.

İşte radikal dinlenme, sıradan bir istirahat dönemiyle asla kavuşamayacağımız o dengeye kavuşana dek kendimizi bu hayattan ve onun zehirli dikenlerinden uzak tutmak anlamına gelen bir fişi çekme durumuna deniyor.

Pek çok yönden, çoğu on yıldan fazla bir süredir politik olarak aktif olan ve her zaman ilgilenmekten bıkmış, dikkati parçalanmış olan genç Y kuşağı ve Z kuşağı için yeni bir radikal dinlenme hareketinin tek mantıklı sonuç olması boşuna değil. Kısmen bu, Facebook, Twitter ve Tumblr gibi platformların, dünyadaki adaletsizliklere karşı toplu öfkemizi sürekli olarak ifade etmek için forumlar olarak hizmet ettiği internetle büyüyen bir kuşak olmamızın da bir sonucu. Ancak daha da önemlisi, Z kuşağının ve bir dereceye kadar Y kuşağının neredeyse sürekli bir kargaşa içinde büyüdüğü gerçeğidir.

Kargaşa ve kaos -biz İstanbul’da yaşayanlar gibi- alışkın olduğunuz birer duruma dönüşmüşse, siz gündelik hayatınızda onları hissetmiyor veya görmüyor olsanız da bedeniniz tükenme noktasına geliyor. Ve bir kez o noktaya geldiğinizde sizi ne öz bakım ne de benzeri ritüellerin kurtarmasını veya tedavi etmesini beklemeyin. Sizin besbelli daha radikal bir şeye ihtiyacınız var demektir. O yüzden hemen şimdi radikal dinlenme hakkınızı ciddi bir biçimde ele alın ve dahası bunu ciddi bir şekilde isteyerek hepsinden bir süreliğine uzaklaşın.

{775128}

Radikal Dinlenme Nasıl Mümkün Olabilir?

Radikal Dinlenme Nedir ve Gerçekte Ne İşe Yarar?

Kapitalist sistemin dayattığı hayat stili her zaman çalışmak ve çok daha fazlasını istemekten ibarettir. O sebeple ne zaman fazla uyusanız, arkadaşlarınızla birkaç saat daha fazla vakit geçirseniz veya tatilinizi uzatsanız hep o suçluluk duygusu yakanıza yapışır ve kendinize sorarsınız: Ne yapıyorum ben? İşte bu sorunun sizi yenmesine izin vermediğiniz zaman radikal olarak dinlenmeyi başarmış addedebilirsiniz kendinizi. Unutmayın ki bedeninizin ihtiyaçları olduğu kadar ruhunuzun da ihtiyaç duyduğu besinler var. Hobilerinize zaman ayırmak, meşguliyetlerinizden sıyrılmak, örgü örmek veya saatlerce makyaj yapmak…

Sizi dinlendiren şeyleri herkesten iyi biliyorsunuz. Onlara önem verin veya onları yeniden keşfedin. Dahası bunların hiçbirisini yapmamak daha radikal geliyorsa lütfen hemen şimdi durun ve hiçbir şey yapmayın. Hiçbir şey! Ana, kendinize ve dünyanın faniliğine odaklanın, zihninizi boşaltın ve öylece anda asılı kalın. Dinlenmenin en radikal halinin tadını çıkartabildiğiniz kadar çıkartın. Ta ki tükenmişliğinizin yenildiğini anladığınız o ana dek çalışmayın, üretmeyin, katılmayın, yapmayın. İşte radikal dinlenme tam olarak bunları yapmak ve bunları yapmak için gerekli olan boş zaman hakkını istemektir.

Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları