preloader

Glutatyon Hakkında Her Şey

25.03.2022
Glutatyon Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

Amerikan Tıp Merkezi dahiliye bölümünden Dr. Pınar Akan, antioksidanlardan biri olan glutatyon ve son dönemde sıkça duyduğumuz glutatyon tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı.

Glutatyon Hakkında Her Şey

Dr. Pınar Akan

Adını sıkça duymaya başladığımız glutatyon vücutta üretilen bir peptitdir ve antioksidan siklüslerinde önemli rol oynamaktadır. Yapısı ve önemi uzun zamandır bilindiği halde hastalıkların tedavisinde son yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Daha çok detoksifikasyon (toksik maddelerden arındırma) için kullanıldığından dermatoloji ve anti aging klinikleri bu konuya eğildiler.

Tedavi sürecinde doğal bir madde olan glutatyonun, enflamasyon ve oksidasyon nedeniyle vücutta artan ihtiyacın kısa sürede karşılanması ile tekrar doğal dengelerine kavuşturması amaçlanmaktadır. Kronik bir inflamasyon durumunda altta yatan nedeni tedavi etmek esas hedef olmalıdır. Bu nedenle her hastalığa deneme amaçlı glutatyon vermek doğru değildir. Ayrıca glutayon ve vücuttaki enflamasyon oranları ölçülebilmektedir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi ölçümler yapılarak tedavilerin planlanması hem tanı hem de tedavinin etkinliği konusunda yol gösterici olacaktır.

Glutatyon Nedir?

Glutatyon Hakkında Her Şey

Glutatyon karaciğerdeki en önemli antioksidandır. Sistein, glutamat ve glisin olan üç aminoasitten oluşur. Vücuttaki diğer mineraller ve C vitamini ile detoksifikasyon yapar. Vücuttaki tüm hücrelerini serbest radikallerden ve oksidatif stresten korur. Özellikle yağda eriyen toksinleri suda erir hale getirerek böbreklerden ve karaciğerden atılmasını sağlar; ağır metallerin atılımını kolaylaştırır. Antioksidan döngülerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Glutatyon Nelerde Bulunur?

Glutatyon Hakkında Her Şey

Karaciğer hücrelerinde ve kırmızı kan hücrelerinde bulunan glutatyonun esas üretim yeri karaciğer hücreleridir. Besinlerdeki et ürünleri, sebzeler ve meyvelerde vardır. Dolayısıyla diyetten alınabilir. Protein alımı artınca glutatyon sentezi artar. Amino asit ve kükürt içeren yiyecekler glutatyona dönüşür. Sindirim sisteminde midede hidrolize edilir, glutatyon hücrelerin içine bütün olarak giremeyeceği için bölünerek aminoasitlere ayrışır. Karaciğer hücresinde tekrar üretilmesi gerekir. İnce bağırsaktan emilimi zordur. Bunun yerine sistein içeren yiyeceklerden alınması daha etkili olur. Ancak zaman ve enerji ihtiyacı da artacağı için damardan verilmesi yararlanılmasını arttırmaktadır.

Glutatyonun Nasıl Kullanılır?

Glutatyon Hakkında Her Şey

Glutatyon ağızdan tabletler, cilt bantları, ampul olarak damardan veya kas-içi olarak kullanılabilir. Midede çabuk hidrolize olması nedeniyle oral yoldan etkinliği çok düşüktür. Çocuklarda transdermal bantlar kolaylık sağlar. Erişkinlerde damardan veya kalçadan uygulama yapılır. Sinerjistik vitaminlerle birlikte verilir. Bu tedaviler hekim gözetiminde ve klinik ortamında yapılmalıdır.

{773688}

Kimler Glutatyon Kullanmalı?

Glutatyon Hakkında Her Şey

Her tedavi gibi glutatyon tedavisi de kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Serbest radikal ölçümü ile glutatyon seviyelerinin ölçümü daha bilgilendirici olur. Ayrıca kişinin karaciğer – böbrek fonksiyonları ve mineral seviyeleri de önem taşır. Altta yatan hastalıkların bilinmesi gereklidir. Aktif kanser tedavisi gören kişilerin ve gebelerin hekimlerinden görüş almaları gereklidir.

Glutatyon Kullanılması Faydalı Olan Durumlar;

Glutatyon Hakkında Her Şey

Enfeksiyonlar sonrası iyileşme dönemi

Güneş hasarı

Katarakt

Akciğer hasarı

Sigara kullanımı

Alkol alımı

İlaç toksisitesi

Ağır sporlar

Yanıklar

Travmalar

Ameliyat sonrası

Yaşlılar

Cildin aşırı pigmentasyonu

Kimler Glutatyonu Kullanamaz?

Glutatyon Hakkında Her Şey

Glutatyona duyarlı olan kişiler

Kanser geçmişi olan kişiler (doktor onayı ile)

Gebeler

{772943}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları