preloader

Kendinizi Keşfetmenizi Sağlayacak Kitaplar

Kendinizi Keşfetmenizi Sağlayacak Kitaplar

Yazı Boyutu:

Adım atacağınız yeni yolları, yaşayacağınız yeni deneyimleri ve bu serüvende kendinizi yeniden keşfetmenizi sağlayacak en iyi kitaplar…

Yeni yollara adım atıp farklı deneyimler yaşamak ve yolun sonunda yeniden kendimizi keşfetmenin hissi bir başka. Özellikle de biten bir yolun ardından, farklı maceralar yaşayacağımız yeni bir serüvene başlamak bambaşka. Bu her yeni yol ve keşif ile daha cesur, daha özgüvenli ve daha kararlı olarak olumlu yönde değişimimize tanık oluyoruz. Bu süreçte ise bize ilham veren şeylerden biri okuduğumuz kitaplar oluyor. Biz de keşfedeceğimiz yeni yolları bulmada yardımcı olacak kitapları sizler için bir araya getirdik.

Seymen Bozaslan, Ölmeden Önce Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Seymen Bozaslan’ın kaleminden “Ölmeden Önce Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler” kitabı, yeni yerler görmeyi ve keşfetmeyi seven herkesin ilgiyle okuyacağı bir kitap. 81 şehirden 270 destinasyonun ele alındığı kitapta, Türkiye’nin tüm güzelliklerini farklı noktalar üzerinden bulabilirsiniz.

Hector Garcia ve Francesc Miralles i Contijoch, Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Kendinizi keşfetmenizi sağlayacak kitaplardan bahsederken çıktığı günden bu yana oldukça popüler olan Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı’ndan bahsetmek olmaz. Eğer güne motivasyonunuz tam bir şekilde uyanmak istiyor, gün içerisinde ya da hayatınızda bu motivasyonu sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyorsanız bu kitap size bu yolda yardımcı olmayı hedefliyor. Hector Garcia ve Francesc Miralles i Contijoch tarafından yazılan Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, okurlarına uzun ve mutlu yaşamanın sırlarını anlatan bir rehber olarak karşımıza çıkıyor. Ikigai, iki ayrı kelimenin birleşiminden oluşuyor. Iki, yaşam; gai ise önem ya da değer anlamlarına geliyor. Ikigai, yaşamın amacı ya da yaşamak için bir sebep bulmak olarak ele alınıyor. Japonların uzun yıllar boyunca mutlu ve verimli yaşamalarının inceliklerini araştıran yazarlar; eserde insanın hayat amacını keşfetmesi, aceleci davranmaması, pozitif yönlü ilişkiler kurması ve tutkularını keşfederek onları hayata geçirmek yönünde adımlar atmasına yardımcı oluyor.

Kerimcan Akduman, 360 – Bir Dünya Turu Seyahatnamesi

Kerimcan Akduman’ın “360 – Bir Dünya Turu Seyahatnamesi”, heyecan verici hikayeler ve fotoğraflar eşliğinde ilerleyerek okuyucuyu farklı bir yolculuğa çıkaran bir kitap. Hayattaki tüm soruların cevaplarının dünya yollarında olduğuna inanan bu kitap, atılan her yolculukta yeni deneyimler ve tecrübeler kazanılacağını gözler önüne seriyor.

Jeffrey E. Young ve Janet Klosko, Hayatı Yeniden Keşfedin

Yaşamınızda sizi psikolojik olarak tüketen, kafanızda hiç durmadan dönüp duran birçok soru olabilir. İnsanları kırmaktan korktuğunuz için hayır diyememek, terk edilmekten korktuğunuz için ilişkilerinizde hep alttan alan taraf olmanız, iş hayatınızda tüm görevleri üstlenip kendinize özel hayatınızda vakit ayırabilecek motivasyonu bulamamanız ya da sağlığınızı kaybetmek, parasız kalmak, uçağa binmek gibi korkularınız… Bunların hepsi yaşanmışlıkların, çocukluktan ve ergenlik döneminden kalan öğrenmişliklerin birer şeması aslında. Jeffrey E. Young ve Janet Klosko’nun kaleme aldığı Hayatı Yeniden Keşfedin kitabı bu soruların beslendiği kaynağı, çocukluk ya da ergenlik dönemindeki sorunlarla baş edebilmek için geliştirdiğiniz şemalar aracılığıyla bulmanıza ve bunları çözüme kavuşturmayı hedefliyor. “Şema terapi”nin önemli isimlerinden Jeffrey E. Young ve Janet S. Klosko tarafından kaleme alınan ve 452 sayfadan oluşan kitap, sorularınızın cevabına giden yolda oldukça yol gösterici bir kaynak. Özellikle psikoloji ile ilgili kitap okumayı tercih edenlerin “Daha cesur, üretken ve doyumlu bir hayat için gerekli araçlar” alt başlığıyla yayımlanan Hayatı Yeniden Keşfedin eserine mutlaka bir şans verin.

Irene Noguer, Hidden Cities : Explore Beneath Your Feet and Above Your Head

Şehirlerin genel görünümünü bir kenara bırakıp, gizli kalmış yaşamını ele alan İngilizce kitap “Hidden Cities : Explore Beneath Your Feet and Above Your Head”, farklı destinasyonların bilinmeyen detaylarında yolculuğa çıkarıyor. Kitapta; Avustralya’nın çölleri, Kanada’nın alışveriş pasajlarını veya New York’un örümcek ağı şeklinde örülmüş metro ağları gibi şehirlerin gizli kalmış bilinmeyenleri ele alınıyor.

Doğan Cüceloğlu, Var mısın? – Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler

2021 yılında vefat eden, kitaplarıyla birçok kişinin hayata yeniden tutunmasını sağlayan Psikolog-yazar Doğan Cüceloğlu’nun Var Mısın? adlı kitabı; “Ben kimim?” sorusuna yanıt bulabileceğiniz, kendinizi keşfedeceğiniz, aklınıza takılan her konu için başvuracağınız, büyükten küçüğe herkesin okuyabileceği nitelikte bir eser.

Son zamanlarda hayatın içinde kaybolduğunuzu düşünüyor, kendi gücünüzü biliyor fakat bir türlü ortaya çıkarmakta zorlanıyorsanız bu kitap size çıkış yolunda rehber olacak. Doğan Cüceloğlu’nun samimi anlatım tarzıyla ele aldığı kitabında sanki onunla sohbet ediyor gibi hissedecek, her satırın altını çizerek tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz. Var mısın? – Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler kitabı ile zorluklar karşısında güçlü bir tavır takınıp sorunlara çözüm arayacak ve belli başlı sebeplerden ortaya çıkarmadığınız gücünüzü fark edeceksiniz.

Seda Domaniç ve Sinan Sökmen, Monday to Sunday Istanbul

Seda Domaniç ve Sinan Sökmen’in kaleminden İngilizce seyahat kitabı “Monday to Sunday Istanbul”, İstanbul’un farklı yüzlerini deneyimlemeyi yenilikçi bir bakış açısıyla sunuyor. Gezi rehberi formatından uzaklaşıp, İstanbul’un bugününe dair önerilerde bulunan kitap, şehrin sokak yaşantısına, güncel sanatına, değişen gastronomi dünyasına ve yaratıcı ruhuna odaklanıyor.

Robert Greene, İktidar-Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası

Yazar Robert Greene’yi tüm dünyada en çok okunan yazarlar arasına sokan İktidar-Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası, bugüne kadar kişisel gelişim türünde en çok okunan kitaplar arasında.

Yazar Robert Greene, sahip olunan gücü doğru bir şekilde kullanma konusunda okurları uzun ve keyifli bir yolculuğa çıkarırken, kitabında verdiği yasalar ile gücü kullanma üzerine okurlara geniş bir perspektiften adım adım yol gösteriyor. Bu kitap insanların kendi hayatları üzerinde söz sahibi olmalarını sağlayacak 48 yasadan bahsediyor. Bu yasalar ile yazar, okurlara kendi farkındalıklarını nasıl sağlayacaklarına dair öğütler veriyor. İktidar-Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası kitabı ile tarih boyunca sürekli irdelenen iktidar kavramına yeni bir bakış açısı getiriliyor. Ayrıca yazar, güç hakkında basit teknikler öğreterek okuyucuya kitabı ile kılavuzluk ediyor.

Cenk Sönmezsoy, Cafe Fernando: Bir Pasta Yaptım, Yanağını Dayar Uyursun

Dünyanın farklı ülkelerinde okuyuca sahip olan Cafe Fernando blogunun yazarı ve fotoğrafçısı Cenk Sönmezsoy’un “Cafe Fernando: Bir Pasta Yaptım, Yanağını Dayar Uyursun” kitabı, sizi gastronomi dünyasında yolculuğa çıkarıyor. Yazarın dört yıl üzerinde çalıştığı kitap, Cenk Sönmezsoy’un öğrenciyken yurt mutfağında yaptığı domatesli makarnadan Dolce & Gabbana’ya özel tasarladığı Brownie Dantel Giyer’e kadar uzanan bir yemek hikayesini ele alıyor.

Charles Duhigg, Alışkanlıkların Gücü

Hayatınızda değiştirmek isteyip de başaramadığınız birçok şeyin altında aslında alışkanlıklar da yatıyor. Charles Duhigg’in Alışkanlıkların Gücü kitabı da tam olarak size engel olan bu alışkanlıklarınızı nasıl değiştirebileceğinizi ve bunların günlük yaşam, iş hayatı ve toplum üzerinde ne gibi etkileri olacağını anlamanıza yardımcı oluyor. Alışkanlıkların nasıl oluştuğunu ve onları neyin etkilediğini araştıran bu kitap, alışkanlıkların iyi veya kötü bazı davranışları nasıl tetiklediğini de gösteriyor. Ayrıca alışkanlıklarla ilgili bilgilerin pazarlama, yönetim ve toplumsal konularda nasıl kullanılabileceğine kadar geniş bir yelpazede bir bilgi aktarımı yapıyor. İnsan doğasına ve potansiyeline yeni bir bakış açısı sağlayan Alışkanlıkların Gücü’nde yazar, oldukça sade ve anlaşılır bir dille okuyucunun dikkatini canlı tutmayı başarıyor.

Saffet Emre Tonguç, İstanbul Hakkında Her Şey

Bugüne kadar yayınlanmış kitaplarıyla en çok satanlar listesine giren Saffet Emre Tonguç, “İstanbul Hakkında Her Şey” kitabı ile bizi yine İstanbul’un farklı noktalarında yolculuğa çıkarıyor. İstanbul’un ibadethanelerinden saraylarına, müzelerinden yalılarına kadar eşsiz noktalarına sürükleyen kitabı okurken kendinize yeni bilgiler katacağınıza emin olun.

İlber Ortaylı, Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Özellikle gençlik çağlarda beliren ve günümüze kadar hala aklı kurcalayan en yaygın soru: Gerçekten bir ömür nasıl yaşanır? Tarih profesörü, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı engin deneyim ve bilgileri, geniş ufkuyla bu soruya öneriler getiriyor. Hayat yolculuğunuzda bir başucu kitabı olma niteliği taşıyan kitap, soru cevap şeklinde ilerlerken kitapta çeşitli tavsiyelerden oluşan toplam sekiz bölüm yer alıyor. Kitabın ustaca planlanan bölümleri, her an farklı bir bakış açısı yakalamanızı sağlıyor. İyi yetişmekten doğru çalışmaya; okuma, dinleme, izleme gibi aktivitelerden nasıl seyahat edileceğine dek yaşama dair pek çok konunun yer alındığı kitapta; hayatınızın belirli dönemlerinde ihtiyaç duymanız hâlinde tekrar tekrar okuyabileceğiniz, zengin bir entelektüel birikime sahip ustanın nasihatlerinden oluşuyor.

Mark Manson, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Hayatta her şeyi pozitif tarafından görmeye çalışmak, şimdiki zaman ve gelecek için en doğru tercih gibi görünse de yaşam bazen getirdikleriyle, ansızın beliren durumlarla berbat bir hal alabilir. Bu süreçte de negatif duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur.

Yazar Mark Manson, içinde olduğunuz zor dönemlere ayna olacak farklı bir bakış açılarını sunarak, negatif düşüncelerin varlığını sürdürmesini önlemek için değmeyecek şeyleri kafaya gerçekten nasıl takmamanız gerektiğine ışık tutuyor.

Mehmet Akdağ ve Sinan Hamamsarılar, 7 Mehmet

Antalya’nın hatta Türkiye’nin simge restoranlarından biri haline gelen 7 Mehmet restoranının yolculuğuna tanık olmaya hazır olun. 1937 yılında başlayan serüvenin Türkiye’nin en iyi restoranlarından biri olmasına kadar dayanan hikayesini anlatan kitap, sürdürülebilirlik, atıksız mutfak, mevsimsellik gibi kavramları ele alırken, aynı zamanda tariflerle sofraları şenlendirecek.

Robin Sharma, Ferrari’sini Satan Bilge

90’lı yılların sonundan günümüze kadar kişisel gelişim kitapları söz konusu olduğunda akla ilk gelen bir eser var: Robin Sharma’nın kaleme aldığı Ferrari’sini Satan Bilge. Okuyucularına hayata dair farklı bir perspektif sunan kitap, kariyerindeki başarısı, içindeki derin boşluğu gizlemeye yetmeyen ünlü avukat Julian Mantle’ın hikâyesini anlatıyor. Hayata tutunmayı ve kendine yeni bir hayat kurmayı hayal eden okuyucular için ideal nitelikte olan bu klasik, insan zihninin derinliklerine inerek günlük hayatta, özellikle de iş dünyasında başarıyı yakalamak isteyenlere ipuçları verirken sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmenizi neyin sağlayacağına dair unutulmaz bir ders veriyor.

Ichiro Kishimi ve Fumitake Koga, Kendinle Savaşma Sanatı

Bir filozof ve genç bir adamın, Freud ve Jung’la birlikte on dokuzuncu yüzyılın en önemli isimlerinden Avusturyalı psikoterapist Alfred Adler’in önünü açtığı yolda deneyimledikleri beyin fırtınası, Japonya’da milyonlarca insanın hayatını değiştiren bir fenomene dönüştü ve bu kitap şimdi de size duygularınızdan korkmadan yaşamanız, geçmişin zincirlerini kırarak özgürleşmeniz ve kendiniz olmanın önündeki en büyük engele yani kendinize karşı savaştan galip çıkmanız için gerekli strateji ve felsefeyi sunuyor.

Gizem Burcu İncircioğlu
Gizem Burcu İncircioğlu Tüm Yazıları