preloader

Kendinizi Keşfetmenin 6 Yolu

14.06.2022
Kendinizi Keşfetmenin 6 Yolu

Yazı Boyutu:

İnsanın kendini keşfetme yolculuğu, birçok istisna ve bilinmeyenle dolu. Bu önerilerle yolculuğunuzu daha hızlı ve keyifli hale getirebilirsiniz.

Keşif; en bilinen haliyle daha önce bilinmeyen bir şeyi bulmak… Hem aşinalık hem yenilik hem merak hem de bilinmeyenin korkusu gibi birçok tezat duygunun buluşma noktası… Keşifler kişiye tatlı bir heyecan ve güven verir, yaşamı dolu dolu yaşadığını hissettirir. Ancak bir yandan da korkutur, hele de söz konusu kendimizi keşfetmekse… Kendini arayan ama bulamayan, aradığını bulsa da görmeyi reddeden, her şeyi bilmesine rağmen kendi için adım atmaktan endişe eden… İnsanın kendini keşfetme yolculuğu, birçok istisna ve bilinmeyenle dolu.

Kendinizi keşfetmek ya da anlamlandıramadığınız duygu durumlarından sıyrılmak için bu adımları değerlendirebilir ve çok daha huzurlu, mutlu hissedebilirsiniz.

Kendinize Zaman Ayırın

Kendinizi Keşfetmenin 6 Yolu

Kendinize zaman ayırmak, bu yolculuğun olmazsa olmazlarından. İhtiyaçlarınızı görmek, sakin bir zihinle yol haritanızı çizmek için kendinize mümkün olduğunca zaman ayırın. Hatta bu sürede hayattan beklentilerinizi, değiştirmek istediklerinizi, hedeflerinizi kâğıda geçirin. Stresten, olumsuz duygulardan uzaklaşmak bazen kolay olmasa da, yalnızca kendiniz için bir şeyler yapın. Kendinizle zaman geçirdikçe, kendinizi daha kolay dinlemeye ve keşfetmeye başlayacaksınız.

Bir Uzman Psikologdan Destek Alın

Kendinizi Keşfetmenin 6 Yolu

Hissettiğiniz şey duygularınızı tanımlamakta zorlanma ya da hayat akışına, hayatınızdaki değişimlere adapte olamama olabilir. Böyle zamanlarda işin uzmanlarından destek alarak kendiniz üzerinde çalışmak en doğru keşif yöntemlerinden biri olacaktır. Üstelik profesyonel desteği evinizden çıkmadan online olarak da alabilirsiniz. Online terapi platformu Hiwell, mülakatlar sonucunda platforma dahil edilmiş farklı ekollerden uzman psikologdan, ihtiyacınıza yönelik en uygun psikolog ile sizi bir araya getiriyor. Seanslar platformda video görüşme olarak gerçekleşiyor.

Hiwell’in artılarından biri de eşleştiğiniz psikolog ile terapiye başlamadan önce 15 dakikalık ücretsiz ön görüşme yapabiliyorsunuz. Deneyimleyip, psikoloğunuzla karşışıklı anlaştıktan sonra ücretli seanslarla terapiye başlayabiliyorsunuz. Terapiyi herkes için ulaşılabilir kılan Hiwell sayesinde kendinizi keşfetme yolculuğunuzda ilk adımı güvenle atabilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için tıklayın.

Meditasyon Yapın

Kendinizi Keşfetmenin 6 Yolu

Meditasyon; günlük yaşamdaki yüklerimizden arınmak, zihnimizi ve bedenimizi sakinleştirmek, kendimizle baş başa kalabilmek için oldukça önemli. Meditasyon yapmak; stres yönetimi, iç huzurun sağlanması, zihnin dinlenmesi, ilişkilerin iyileştirilmesi, odaklanmanın artması ve anda kalabilmeye katkı sağlıyor. Ayrıca; doğru kararlar verebilmeniz ve objektif bir bakış açısı kazanabilmenize de olumlu etki ederek kendinizi keşfetme sürecinizi destekliyor.

{773874}

Doğada Vakit Geçirin

Kendinizi Keşfetmenin 6 Yolu

Kendinizi keşfetmenin bir diğer yolu ise doğada zaman geçirmek. Doğada kendinizle baş başa zaman geçirdiğinizde iç dünyanızı daha kolay çözümleyebilir ve kendiniz için en doğru kararları alabilirsiniz. Ağacın yeşili, gökyüzünün mavisi, doğanın huzur veren sesi hem sakinleşmenize hem de kendinize dönmenize katkı sağlayacak.

Seyahat Edin

Kendinizi Keşfetmenin 6 Yolu

Tolstoy’un da dediği gibi, tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar: Ya şehre bir yabancı gelir ya da biri yola çıkar. Seyahat etmek, kendimizi ve dış dünyayı keşfetmemiz adına büyük öneme sahip. Kendimiz için yepyeni bir maceranın kapılarını aralamak için tek yapmamız gereken bir adım atmak. Yalnızca adım atmayı deneyin, gerisi muhteşem bir hikâyeyle gelecektir.

Yeteneklerinize Uygun Hobiler Edinin

Kendinizi Keşfetmenin 6 Yolu

Bu yolculukta kimi zaman ne istediğimizi bilmemekten değil; istediğimiz şeyi bilip hayata geçirememekten dolayı zorluklar yaşarız. İşte böyle anlarda, sevdiğimiz ya da ilgi duyduğumuz bir hobi/aktivite ile keşif sürecini desteklememiz gerekir. Yeteneklerinizi geliştirmek, yeni insanlarla tanışmak, ne istediğinizi anlamak ve her şeyden önemlisi kendinizi keşfetmek adına yeni bir hobi denemeye ne dersiniz?

*Bu içerik Hiwell sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları