preloader

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

03.08.2022
Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Mercedes-EQ markasının E-Segmenti’ndeki ilk elektrikli sportif sedanı EQE modelini yakından keşfedin.

Mercedes-EQ markasının lüks sedanı EQS’in ardından, elektrikli modellerine özel EVA2 mimarisine dayanan bir sonraki modeli EQE, IAA MOBILITY 2021’deki dünya lansmanının ardından Türkiye’de de yollardaki yerini aldı. Sportif üst sınıf bir sedan olarak, EQS’in tüm temel işlevlerini daha kompakt bir oluşumla sunuyor. İlk etapta EQE 350+ motoru ile satışa sunulan tamamen elektrikli Yeni EQE, 292 HP gücündeki elektromotoruyla WLTP’ye göre tam 613 kilometreye kadar son derece güçlü bir menzil sunabiliyor.

İlerici Lüks ile Üst Sınıf

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ’nun tüm özel tasarım detaylarını barındıran Yeni EQE, kavisli hatları ve önde konumlandırılan kabin tasarımı (Cab-Forward) ile sportif ve ‘amaca yönelik bir tasarım’ sunuyor. Duyusal saflık tasarım felsefesi; cömertçe şekillendirilen yüzeyler ve kesintisiz geçişlerle modelde yansıtılıyor. Gövdeyle aynı hizada olan 19 ila 21 inçlik büyük sportif jant seçenekleri, kaslı omuz çizgisiyle birlikte EQE’ye atletik bir görünüm kazandırıyor.

Elektrikli Otomobillere Özel Tasarım

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sıra dışı yenilikçi farlar ve siyah EQ’ya özel radyatör ızgarası tamamen elektrikli Mercedes-EQ ailesinin yeni üyesi EQE’ye dinamik bir görünüm kazandırıyor. Sadece benzersiz bir görünüm sunmakla kalmayan radyatör ızgarası aynı zamanda ultrason, kamera ve radar gibi sürüş destek sistemlerinin çeşitli sensörlerine ev sahipliği yaparak önemli bir sorumluluk da üstleniyor. Aracın karakteristik tasarımını yansıtan gündüz LED’lerine ek olarak gece sürüşünüze destek olan DIGITAL LIGHT akıllı aydınlatma sistemi standart olarak sunuluyor.

Sportif Dış Tasarım

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çerçevesiz, coupé benzeri kapılara sahip aerodinamik siluet ve yüksek, güçlü omuz çizgisi, özgün tasarım öğesi olarak öne çıkıyor. Aerodinamik ve aeroakustik olarak optimize edilen yan aynalar omuz çizgisine sabitleniyor. Krom vurgular, camların yay çizgisiyle tasarım ve silueti tamamlıyor.

Geniş İç Mekân

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EQS’e göre daha kompakt olarak tasarlanan EQE, 3.120 milimetre ile EQS’ten 90 milimetre daha kısa dingil mesafesine sahip. Yeni EQE, CLS ile benzer dış boyutlar ortaya koyuyor. CLS’ye benzer olarak sabit bir arka cam ve bagaj kapağı bulunuyor. İç boyutlar, örneğin öndeki omuz boşluğu (+27 mm) veya iç uzunluk (+80 mm) açısından E-Serisi’nin boyutlarından daha fazlası sunuluyor. E-Serisi’ne oranla 65 santim daha yüksek oturma pozisyonuna sahip olan tamamen elektrikli EQE’nin bagaj hacmi ise 430 litre.

613 Kilometreyi Bulan Menzil

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EQE, 292 HP (215 kW) gücündeki EQE 350+ ile bataryasında yaklaşık 90 kWsa kullanılabilir enerji kapasitesine sahip olup WLTP’ye göre 613 km’ye kadar güçlü bir menzil sunuyor.

Havalı Süspansiyon ve Arka Aks Yönlendirme

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dört kollu ön süspansiyon ve çok kollu arka süspansiyona sahip yeni EQE’nin süspansiyonu, tasarım olarak S-Serisi ile benzeşiyor. EQE, opsiyon olarak ADS+ adaptif süspansiyon sistemine sahip AIRMATIC havalı süspansiyon ile tercih doğrultusunda donatılabiliyor. Standart olarak sunulan arka aks yönlendirme ile EQE, şehir içinde kompakt bir otomobil kadar yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. 10 dereceye kadar açıya sahip arka aks yönlendirme ile dönüş çapı 12,5 metreden 10,7 metreye düşürülüyor.

İç Mekânda Yüksek Kaliteli Temiz Hava

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-Benz, ENERGIZING AIR CONTROL Plus paketi ve HEPA filtresi ile EQE’de kapsamlı bir hava kalitesi çözümü sunuyor. Sistem; filtre, sensörler, kontrol ekranı ve klimadan oluşuyor. HEPA filtre, yüksek filtreleme seviyesiyle dışarıdan gelen partikülleri, polenleri ve diğer maddeleri hapsediyor. Aktif karbon kaplama, kükürt dioksit ve nitrojen oksitlerin yanı sıra iç mekândaki kokuları da azaltıyor.

Ön iklimlendirme özelliği ile sürüş öncesinde içerideki havayı temizlemek de mümkün. Aracın içindeki ve dışındaki partikül değerleri klima ekranında gösteriliyor. Dış hava kalitesi düşük olduğunda, sistem otomatik olarak iç sirkülasyon moduna geçerken yan camları veya açılır tavanı kapatmayı da önerebiliyor.

Elektrikli Akıllı Navigasyon

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli Akıllı Navigasyon, şarj durakları da dahil olmak üzere çok sayıda faktöre bağlı olarak en hızlı ve en uygun rotayı planlıyor, sürüş tarzındaki değişikliğe dinamik olarak tepki veriyor. Buna MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sisteminde mevcut batarya kapasitesinin, şarj olmadan başlangıç noktasına dönmek için yeterli olup olmadığı bilgisinin görselleştirmesi de dahil. Rota hesaplamasında, rotaya manuel olarak eklenen şarj istasyonları tercih ediliyor.

MBUX Liderliğini Koruyor

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kısa süre önce EQS ile tanıtılan yeni nesil MBUX Hyperscreen ekran, EQE’de de yer alıyor ve bilgi-eğlence, konfor ve araç işlevi için çok sayıda kişiselleştirilmiş öneride bulunuyor. Kolay erişim tasarımı sayesinde kullanıcının alt menüler arasında gezinmesi veya sesli komut vermesi gerekmiyor. En önemli uygulamalar, duruma bağlı olarak en görünür alanda sunuluyor. Böylece EQE sürücüsü karmaşık işlemlerden kurtuluyor.

Verimli Güç-Aktarma Sistemi

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni EQE’de arka aks elektrikli güç-aktarma sistemi (eATS) bulunuyor. 4MATIC çekiş sisteminde ayrıca ön aksta da bir eATS bulunuyor. Elektromotorlar, sürekli tahrik edilen senkron motorlar PSM ile AC motorun rotoru kalıcı mıknatıslarla donatılıyor, böylece güç desteğine gerek kalmıyor. Bu tasarım, yüksek güç yoğunluğu, verimlilik ve güç sabitliği gibi avantajlar sunuyor. Arka akstaki motorda uygulanan ve her biri üç fazlı iki sargıdan oluşan altı fazlı tasarım, güçlü bir yapıyı beraberinde getiriyor.

EQE 350+’da lityum iyon batarya on modülden oluşuyor ve 90 kWsa enerjiyi kullanıma sunuyor. Şirket içinde geliştirilen yenilikçi batarya yönetimi yazılımı, servis güncellemelerine izin veriyor ve böylece, EQE’nin enerji yönetimi yaşam döngüsü boyunca güncel kalıyor.

Sürekli yüksek performans ve kesintisiz hızlanma, EQE’nin sürüş felsefesini karakterize ediyor. Gelişmiş güç-aktarma sistemi, enerji geri-kazanım gibi farklı enerji verimliliği çözümlerini bünyesinde barındırıyor. Yüksek voltajlı batarya, aşırı çalışma veya fren modunda mekanik dönme hareketinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle şarj ediliyor. Sürücü, yavaşlamayı üç aşamada (D+, D, D-) ayarlayabiliyor ve ayrıca direksiyon simidinin arkasındaki kulakçıklarla süzülme işlevini manuel olarak seçebiliyor veya DAuto modunu da kullanabiliyor.

ECO Assist duruma göre optimize edilmiş iyileşme sunuyor. Yavaşlama en verimli sürüşü sağlamak üzere yoğunlaşıyor veya azalıyor. Ayrıca önde tespit edilen araçlar için reküperatif yavaşlama da uygulanıyor. Reküperatif yavaşlama, örneğin trafik ışıklarında aracı durdurarak sürücüyü destekliyor. Frene basmak zorunda kalmayan sürücü, kelimenin tam anlamıyla tek pedallı sürüşün keyfini sürüyor.

Yüksek Akustik ve Titreşim Konforu ile Kontrast Ses Deneyimleri

Mercedes EQE Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sportif sedan olarak Yeni EQE, gürültü, titreşim, rijitlik gibi üst düzey konforu sunmak üzere gelişmiş çözümlerle donatılıyor. Elektrikli güç-aktarma sisteminde mıknatıslar ve rotorların içinde NVH (Gürültü/Titreşim/Rijitlik) için optimize edilen çözümler kullanılıyor. Ayrıca, aktarma sisteminin her yerinde NVH örtüsü şeklinde özel bir köpük bulunuyor.

Son derece etkili yay/kütle bileşenleri, ön camın altındaki traversten bagaj tabanına kadar kesintisiz ses yalıtımı sağlıyor. Ham gövde aşamasında çok sayıda taşıyıcıya akustik köpükler yerleştiriliyor.

EQE ile sürüşler, akustik bir deneyime dönüşüyor. Burmester® 3D surround ses sistemi, EQE Silver Waves ve Vivid Flux olmak üzere iki ses ortamı sunuyor. Silver Waves duyusal ve temiz bir ses sunarken EV meraklılarına yönelik Vivid Flux, kristalimsi, sentetik ancak insani bir ses sunuyor. Ses deneyimleri merkezi ekrandan seçilebiliyor veya kapatılabiliyor.

Lider Seviyede Pasif ve Aktif Güvenlik

Özellikle kaza güvenliği olmak üzere Bütünsel Güvenlik ilkeleri her zaman geçerli. Diğer tüm Mercedes-Benz modelleri gibi, EQE de sağlam bir yolcu kabinine, özel deformasyon bölgelerine ve PRE-SAFE® dahil, en modern güvenlik sistemlerine sahip.

EQE’nin tamamen elektrikli bir platform üzerinde yükseliyor olması, güvenlik konsepti için yeni tasarım olanakları da sağlıyor. Örneğin, alt gövdede çarpmaya karşı korumalı alanda batarya montajı için uygun bir alan bulunuyor. Ayrıca büyük bir motor bloğu olmadığından, önden çarpışma davranışları daha da iyi modellenebiliyor. Standart çarpışma testlerine ek olarak, aracın çeşitli ek yük durumlarındaki performansı doğrulandı ve Araç Güvenliği Teknoloji Merkezi’nde (TFS) kapsamlı bileşen testleri yapıldı.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları