preloader

Açık Arttırmada Satılan Dünyanın En Pahalı Otomobili

Açık Arttırmada Satılan Dünyanın En Pahalı Otomobili

Yazı Boyutu:

Açık arttırmada satılan en pahalı 0 km otomobil unvanını ele geçiren W16 motorlu Bugatti Chiron Profilée modelini keşfedin.

Dünyanın en pahalı otomobilleri ya yeni yani 0 km ya da klasikler için açık arttırmalarda sürekli unvan değiştirirken, Bugatti Chiron Profilée ile farklı bir klasmanda yeni bir dünya rekoru gerçekleşti. Üretilen son W16 motorlu Bugatti Chiron Profilée için 9 milyon 792 bin 500 Euro’luk (Yaklaşık 10.7 milyon dolar) teklife ulaşılarak içten yanmalı son Bugatti, bir açık arttırmada satılan en pahalı 0 km otomobil unvanını ele geçirdi. 1 Şubat 2023’te Paris’teki Retromobile kapsamındaki Sotheby’s açık arttırmasında adı açıklanmayan bir alıcı bu ikonik otomobile sahip oldu. Acaba aracın bir sonraki el değiştirmesinde bu rakam nereye gidecek, bekleyip göreceğiz!

Açık Arttırmada Satılan Dünyanın En Pahalı Otomobili

Bugatti Chiron Profilée’i bu derece özel kılan birkaç başlık var. Bunlardan en önemlisi, Profilée edisyonunun, hem Chiron’un hem de Bugatti’nin ürettiği son içten yanmalı motoru taşıyan örnek olması. Bu modelden sonra Bugatti de genel trende uyarak elektrikli güç üniteleriyle gelecekteki modellerini üretecek. Bu durum, geçtiğimiz yıllarda Volkswagen Grup içindeki Bugatti’nin, Hırvat elektrikli hiper otomobil üreticisi Rimac ile ortaklığı sonrasında açıklanmıştı. Açıklama sonrası ikonik W16 motora sahip Bugatti fiyatları yükselişe geçmişti.

{51872}

Açık Arttırmada Satılan Dünyanın En Pahalı Otomobili

Mart 2016’da üretilmeye başlanan ve toplamda 500 örneği bulunan Bugatti Chiron’un tamamı satılmış durumda. Otomobil dünyasında hız, konfor, teknoloji ve fiyat gibi alanlarda rekorları alt üst eden Bugatti Chiron’daki W yerleşimli 16 silindirli motor, 4 turbo ile aşırı beslenerek 1500 beygir güç üretebiliyor. Bazı örneklerde 1600 beygir bile görüldü. Söz konusu Bugatti Chiron Profilée ise 1500 beygir gücündeki birkaç özel üretiminden bir tanesi.

Açık Arttırmada Satılan Dünyanın En Pahalı Otomobili

Standart bir binek otomobili 0-100 km/s hızlanması 10 saniye civarında gerçekleşirken Bugatti Chiron Profilée 0-300 km/s hızlanmasını 12.4 saniyede tırmanabiliyor. Maksimum hız ise elektronik olarak 380 km/s’de sınırlandırılmış durumda. Sınırlandırılmadığı durumda Bugatti Chiron’un, Chiron Super Sport 300+ versiyonunda, 2019’da kırdığı 490.484 km/s’lik dünya rekoru halen geçerliliğini koruyor.

Açık Arttırmada Satılan Dünyanın En Pahalı Otomobili

Bu son Bugatti Chiron örneğine “Profilée” denmesinin de özel bir sebebi var. Jean Bugatti’nin Type 46 üzerinden ürettiği, zarif bir silüete ve geniş bir kuyruğa sahip özel üretime de Surprofilée adı verilmişti. Bu da Bugatti Chiron Profilée’nin, markanın 114 yıllık mirasında yeni bir mihenk taşı olmasını sağladı.

Açık Arttırmada Satılan Dünyanın En Pahalı Otomobili

8.0 litre hacmindeki motorun yollara çıkacak son örneğinin detayları da diğer Chiron modellerinden ayrılmasını sağlıyor. Görünümünde sabit arka spoiler devasa motorun soğutulması için katkı da sağlıyor. Tasarımdaki diğer özgünlükler arasında Bugatti’nin ünlü at nalı ızgarasından ilham alan jantlar da yalnızca bu otomobil için tasarlandı. Renkler ve malzemeler konusunda da eşsiz bir örnek. Bugatti Chiron Profilée, iç kısmı dokuma deri kaplama ile satılan ilk Chiron. Argent Atlantique adlı dış rengi kesinlikle benzersiz ve başka hiçbir Chiron modeline asla uygulanmadı ve bundan sonra da uygulanmayacağı iddia ediliyor.

{34552}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları