preloader

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Yazı Boyutu:

Adet olarak çok satılmaları, farklı kullanım amaçlarına hizmet verebilmeleri ve geniş kitlelere hitap etmeleri sebebiyle öncelikli olarak tercih edilen otomobilleri keşfedin.

0 km otomobil fiyatlarının yükselişiyle paralel olarak artan ikinci el araba fiyatları, bu alanda da bir yatırım olmayı sürdürüyor. Hemen hemen her otomobilin TL bazındaki değeri artarken her kullanılmış otomobili aynı hızda nakde çevirmek mümkün değil. “Ana Akım” olarak adlandırılan otomobil markalarının modelleri, piyasada çok daha hızlı alınıp-satılıyor. Adet olarak çok satılmaları, farklı kullanım amaçlarına hizmet verebilmeleri ve geniş kitlelere hitap etmeleri sebebiyle öncelikli olarak tercih edilen modelleri bu haberimizde derledik. Gelin en çok satılan ikinci el otomobillere birlikte göz atalım.

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Otomotiv dünyasının data analizini yapan Cardata firmasının, Haziran 2022’den başlayarak 1 yıllık dönemi incelemesi kapsamında Türkiye 2. el araba piyasasının en çok satan markalar ve modelleri şu şekilde oluştu:

Renault Megane

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Uzun yıllar boyunca Türkiye’nin en çok satılan otomobilleri arasındaki Renault Megane Sedan, ikinci el otomobil pazarının da yıldızı olmayı sürdürüyor. Özellikle Megane Dizel-Otomatik kombinasyonu kullanılmış araba pazarının en fazla alım-satım işlemi gören, satmaya karar verdiğiniz anda en hızlı el değiştiren otomobili konumunda. Düşük yakıt tüketimli dizel motor, hızlı ve verimli otomatik şanzıman ile kombine edildiğinden hem şehir hayatında pratik hem de geniş ailelerin ekonomisini destekleyici işletim maliyetleri sağlıyor. Renault’nun yaygın servis hizmetleri, kolay parça bulunması ve Megane Sedan’ın Türkiye’de üretilmesi bu otomobili popüler kılıyor.

Fiat Egea

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Tüm dünya için Türkiye’de-Bursa’da Tofaş tarafından üretilen Fiat Egea, özellikle sedan kasasıyla 2. elin en popüler otomobillerinden. Aylardır 0 km otomobil satışlarında zirveyi kimselere bırakmayan Fiat Egea, bu başarısını kullanılmış araba pazarında da sürdürüyor. Dayanıklılığı ve çok düşük yakıt tüketimiyle efsaneleşen 1.3 Multijet motor, Fiat Egea’nın en çok aranan seçeneği. Hemen ardından tüm listede önemli bir konumda 1.4 Fire motorlu Fiat Egea’lar yer alıyor. LPG uyumlu versiyonları da olan bu benzinli Fiat Egea modelleri, taksi, kiralama, şirket araçları gibi çokça tercih edilmesinden ötürü de popülerler. Bireysel kullanıcılar da Fiat Egea’nın geniş iç hacmi, düşük işletim maliyetleri ve Tofaş’ın yaygın yedek parça ve servis hizmetlerinden kaynaklı, 2. elde hızlıca satılabilen bir otomobil olmasından ötürü bu modele odaklanıyorlar.

Fiat Linea

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Fiat Egea’dan önce Fiat Linea vardı. O da yıllarca Türkiye’nin 0 km binek otomobilleri arasındaki “Bestseller” model idi. Günümüzde üretimi durmuş olsa da 2. el otomobil pazarının yıldızlarından bir olmayı sürdürüyor. Hem alırken hem de kullanırken cüzdan dostu karakteri sebebiyle Fiat Linea, 7’den 70’e herkesin işini görebiliyor. Özellikle 1.3 litrelik Multijet ismindeki dizel motor, manuel şanzıman ve Pop donanımlı Fiat Linea modelleri ikinci elde en fazla alım-satım işlemine maruz kalıyor. Bu da demek oluyor ki yaşı ilerlemiş de olsa ulaşım ihtiyacınızı karşılayabilecek en makul seçeneklerin başında Fiat Linea geliyor.

Volkswagen Passat

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Türkiye’nin 2. el pazarında en çok tercih edilen otomobilleri arasındaki en pahalı ya da lüks seçenek olarak dikkat çeken Volkswagen Passat, yıllardır açık ara sürdürdüğü D Segmenti’ndeki 0 km satış liderliğinden bir anda yok oldu. Artık Passat Sedan üretmeyeceğini açıklayan Volkswagen, bu modelin yerine grup içindeki Skoda Superb ya da SUV alternatiflerine ek olarak elektrikli sedanları da ortaya çıkaracağını açıkladı. Öte yandan Passat, Variant adındaki station versiyonuyla üretilmeye devam edecek. Tüm bu süreç VW Passat’ın Türkiye’deki popülerliğini etkilemiyor gibi gözüküyor. Orta sınıfın onlarca yıldır en çok satılan sedan modeli, 2. elde de en karlı yatırımlardan biri olmayı sürdürüyor. 1.6 litrelik TDI motor Passat’ın hem ekonomik hem de performanslı olmasını sağlıyor. DSG şanzıman ise bu modelin olmazsa olmazları arasında.

Renault Symbol

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Türkiye’de üretildiği yıllarda en çok satılan 0 km binek otomobiller arasında yer alan Renault Symbol, güncel versiyonunda Romanya’daki Dacia Fabrikası’nda üretilerek ülkemizde satılıyor. Temel ulaşım ihtiyaçları için gerekli donanımları barındıran Renault Symbol, geniş yolcu kabini, bagajı ve elbette yakıt tüketim cimriliğiyle bir başyapıt olan 1.5 dCi isimli turbo dizel motoruyla kullanılmış otomobil pazarının en gözdelerinden biri olmayı sürdürüyor. Joy paket ve manuel şanzıman, Renault Symbol’ün en fazla tercih edilen kombinasyonunu oluşturuyor.

Volkswagen Polo

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Küçük hatchback sınıfının en sağlam görünen ve muhtemelen imaj olarak akla ilk gelen modeli olan Volkswagen Polo, 2. el pazarının da en fazla tercih edilenleri arasında. Türkiye’de 90’lı yıllardan günümüze, aralıksız satışı gerçekleşen VW Polo, özellikle 2016 model, 1.4 TDI BlueMotion DSG motor-şanzıman kombinasyonuna eşlik eden Comfortline donanımıyla kullanılmış araba arayanların ilk 10’u arasına yerleşiyor. Düşük yakıt tüketimiyle ve pratik kullanım özellikleriyle tercih edilen VW Polo, DSG şanzımanın sağladığı konfor ile de özellikle şehirlerin en popüler araçlarından biri oluyor.

Ford Focus

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Kompakt sınıfın en iyi yol tutuş karakterini sergileyen otomobillerinden Ford Focus, 2017 model dizel-otomatik kombinasyonuyla 2. el otomobil pazarının en popülerleri arasında yer alıyor. 1.5 litrelik TDCI isimli turbo dizel motor düşük yakıt tüketim değerleriyle kullanıcıların yüzünü güldürüyor. Farklı donanım paketleri arasında en fazla tercih edilen ise Trend X. Ford’un Türkiye’deki binek otomobil pazarının belkemiği modeli, yıllardır süregelen çeşitliliği sayesinde de her zaman kolaylıkla satılan arabalar arasındaki yerini koruyor.

Renault Clio

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

2. el otomobil pazarının son 1 yıllık dönemde, model yılı en yeni olan otomobilin Renault Clio olması dikkat çekici. Bursa’da üretilen Renault Clio, küçük hacminden yüksek güç çıkaran 1.0 TCe isimli turbo benzinli motoruyla ve EDC ismindeki otomatik şanzımanıyla çok geniş kitlelere sesleniyor. Özellikle 2022 model Renault Clio’lar Joy paket olunca ikinci el pazarında çok hızlı alınıyor ve de satılıyor. Clio’nun hem yeni olması hem de yıllardır pazarın en çok satılan HB model olması, ikinci el aracı bir yatırım olarak düşünenlerin de bu modele odaklanmasını sağlıyor.

Ford Fiesta

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Türkiye’nin ikinci el otomobil pazarındaki en popüler 10 modeli arasında Ford Fiesta da yer alıyor. Temmuz 2023 itibarıyla küresel olarak üretimi sonlandırılan Fiesta’nın yerini ilerleyen yıllarda SUV ve Crossover modeller alacak olsa da şimdilerde 2. el pazarında otomobil tercih edenlerin gözdeleri arasındaki yerini koruyor. Özellikle 2012 Ford Fiesta 1.4 TDCI Trend, manuel şanzımanıyla piyasanın en fazla alınır-satılan otomobilleri arasında yer alıyor. Düşük yakıt tüketimi, çekici tasarımı, canlı renk seçenekleri ve konfor ile dinamizm dengesindeki yol tutuşuyla tercih edilen Ford Fiesta, güncelliğini koruyor.

Volkswagen Golf

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Kompakt hatchback sınıfının kralı bir kez daha ne derece popüler olduğunu, Türkiye’nin en fazla tercih edilen 2. el otomobillerinden biri arasında yer alarak gösteriyor. Hemen her yaş gurubundan kullanıcısı bulunan VW Golf, özellikle 2016 model yılına ait 1.6 TDI BlueMotion DSG Comfortline kombinasyonuyla kullanılmış araba pazarının yıldızlarından bir diğeri. Kaliteli iç mekânında konforlu sürüş deneyimi sunan Golf, turbo dizel motorunun sağladığı yakıt ekonomisi ve DSG şanzımanın seri karakteriyle kadın-erkek fark etmeksizin hemen herkesin aklına gelen ilk otomobillerden.

Renault Fluence

En Çok Satılan İkinci El Otomobil Markaları ve Modelleri

Bursa’daki Oyak-Renault Fabrikası’ndan yollarımıza çıkan Renault Fluence, yerini Megane Sedan’a bıraksa da bu onun 2. el otomobiller arasındaki en popülerlerinden biri olmasına engel değil. Renault Fluence, 2015 üretimi manuel şanzımanlı ve Touch donanımındaki 1.5 dCi turbo motorlu versiyonlarıyla en fazla tercih edilen otomobiller arasında yer alıyor. Döneminde şirket araçları ve kiralama şirketlerine ek olarak bireysel kullanıcılar tarafından da tercih edilen Fluence, markanın yaygın servis ağı ve çok düşük yakıt tüketimi sayesinde günümüzde de popülerliğini koruyor.

{125001}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları