preloader

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Yazı Boyutu:

Hem otomobil final ürünleri hem yan sanayisi ile dünyada önemli bir konumda yer alan Türkiye’de üretilen otomobilleri keşfedin.

Türkiye otomotiv sektörü hem final ürünleri hem de yan sanayisi ile dünyada önemli bir konumda yer alıyor. 2023’de yollara çıkan Togg ile birlikte bir kez daha Türkiye’de üretilen otomobillere bir göz atmak ister misiniz? Bu haberde ağırlıklı olarak binek otomobiller ve hafif ticari araçlara yer verdik. Bunların haricinde Mercedes-Benz Türk, Karsan, Temsa, Isuzu, Otokar, BMC gibi markalar ağır ticari araçlar üretirken, Ford Otosan’ın elektrikli mobilite çözümü Rakun projesi ya da çok sayıda elektrikli mikro araçların da Türkiye’de üretildiğini hatırlatmak isteriz.

Fiat Egea

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Türkiye binek otomotiv pazarının tartışmasız satış lideri olan Fiat Egea, Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretiliyor.

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

4 kapılı sedan, 5 kapılı hatchback ve station kasa tipleri haricinde HB ve SW için bir de “Cross” ve “Cross Wagon” isimli SUV esintili seçenekler Bursa’daki fabrikadan yollara çıkıyor. Fiat Egea, Fiat Tipo ya da Dodge markası altında Neon ismiyle dünyanın farklı ülkelerinde de pazarlanıyor.

Fiat Fiorino

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Fiat’ın PSA Grubu ile gerçekleştirdiği Minicargo projesi kapsamında Citroen Nemo ve Peugeot Bipper olarak da yollara çıkan üçüzlerden, “hayatta kalan” tek model Fiat Fiorino, ilk andan itibaren Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda üretiliyor. Yakın zamanda bir makyaj daha görerek artık ömrünün sonlarına yaklaştığını vurgulayan Fiorino, günümüzde satın alınması en kolay araçlardan bir tanesi.

Ford Transit Custom & Ford Tourneo Custom

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Orta boyutlu ticari araçlar ve VIP minibüs sektörlerindeki yerli temsilcilerimiz Ford Transit Custom ve Ford Tourneo Custom. Courier’deki gibi isimlerine göre orta ticari ya da hafif ticari olan bu araçlarda hibrit seçenekler de sunulmaya başlandı. Ford Otosan’ın Kocaeli-Gölcük fabrikasında üretilen araçların yakın bir gelecekte yenilenmesi ve Volkswagen Transporter ve Caravelle ile platform kardeşi olması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki, Ford Otosan fabrikasında yakın bir zamanda Volkswagen modelleri de yollara çıkacak.

Ford Transit

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın ticari hayatındaki bir efsane olan Ford Transit, Ford Otosan’ın Kocaeli-Gölcük fabrikasında üretiliyor. Neredeyse sınırsız kombinasyonu bulunan Transit modelleri, önden çekişli, arkadan itişli ya da 4×4 olmak üzere farklı aktarmalara sahipken; van, minibüs ve kamyonet olarak 3 ana kasa tipine de sahip. Hibrit seçenekleri mevcut olan Transit’in elektrikli versiyonu da nisan ayında hattan indirildi. Avrupa’nın en güçlü ve Türkiye’nin ilk tam elektrikli ticari aracı Ford E-Transit yakında yollarda olacak.

Hyundai i10

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Tüm Avrupa için Türkiye’de üretilen Hyundai i10, A segmentinin yeniden gündeme gelmesinde etkin bir rol oynadı. Son iki nesli sadece İzmit’teki fabrikada üretilerek yollara çıkan Hyundai i10, 2023 yılında makyajlanarak 2 yeni renk seçeneğine, daha modern farlara ve geliştirilmiş multimedya donanımlarına sahip oldu. Özellikle otomobil kullanmaya yeni başlayanlar, ekonomik bir ulaşım arayanlar ya da minimum bedelde 0 km bir otomobil arayanlar için Hyundai i10 en ideal seçeneklerden biri olmayı sürdürüyor.

Hyundai i20

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

İzmit’teki Hyundai Fabrikası’nın bir diğer yerli üretimi, B segmentinde yer alan Hyundai i20. Zengin donanımı ve çarpıcı tasarımına bir de N takılı performans odaklı modelini ekleyen Hyundai i20, küçük sınıfın en çok tercih edilen otomobilleri arasında yer alıyor.

Hyundai Bayon

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Hyundai’nin Türkiye’de ürettiği ilk SUV-Crossover model olan Bayon, uygun fiyata yerden yüksek, hakim bir sürüş deneyimi sunuyor. Radikal tasarımı ve farklı renk seçenekleriyle kısa zamanda B-SUV kategorisinin en çok tercih edilenleri arasına giren Hyundai Bayon’u incelemenizi tavsiye ederiz.

Mitsubishi Colt

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Renault-Nissan-Mitsubishi birleşiminin bir kararı olarak, Mitsubishi’nin B segmentindeki istikrarlı modeli Colt, yeni neslinde Bursa’daki Oyak-Renault Fabrikası’nda üretilmeye başlanıyor. Yeni Mitsubishi Colt, “Amblem Mühendisliği” denilen bir şekilde üretiliyor. Temelde Renault Clio 5 ile aynı olan yeni Mitsubishi Colt, sadece logoların yerleşimi ve belli başlı ince detaylarıyla ayrışıyor. Türkiye’de üretilecek olmasına rağmen yeni Mitsubishi Colt’un ülkemizde satılması şu an için planlanmıyor.

Renault Clio

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Bursa’daki Oyak-Renault Fabrikası, 70’lerden günümüze bir istikrar sembolü olarak ülkemize katma değer sağlıyor. Son dönemde Renault Clio 5 üretimiyle hem Türkiye’de hem de Avrupa başta olmak üzere yakın coğrafyamız yollarında dolaşan Renault Clio’lar Bursa’da üretiliyor. 2023 itibarıyla makyajlanan Renault Clio, artık çok daha çarpıcı LED farları sayesinde karakteristik bir ışık imzasına kavuşurken, dijital kokpit özellikleri ve sportif Esprit Alpine donanımıyla dikkat çekiyor.

Renault Megane Sedan

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Oyak Renault’nun Bursa’daki fabrikasından üretimi Karsan’a devredilen Renault Megane Sedan, ülkemizdeki en çok satılan araçlar arasında. Megane Sedan’dan boşalan üretim kapasitesinin yerini, Renault Clio’nun ikizi konumuna gelen yeni Mitsubishi Colt alıyor.

Togg T10X

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Uzun yıllardır beklenen ve Mart 2023 gibi ilk seri üretim örnekleri yollara çıkan Togg yani Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu, tamamen elektrikli altyapısıyla birçok ilki barındırıyor. TOGG olarak başlayan ve sonrasında Togg olarak yazılan marka adıyla bu elektrikli SUV’nin ilk model adı ise T10X olarak belirlendi. Yakın gelecekte Togg’un sedan (Cross Coupe) ve B-SUV modellerin de üretilmesi planlanıyor. Togg, şimdiden T12X, T12S, T12CX, T12B, T10S, T10CX, T10B, T8X, T8S, T8CX, T8B, T6X, T6CX, T6B ve T6S uzantılı isim haklarının patentini alarak model serisini ne derece büyütebileceğine dair ipuçlarını verdi.

Toyota C-HR

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Modern dönemin ilk yerli SUV-Crossover’ı ya da Türkiye’de üretilen ilk hibrit otomobil olan Toyota C-HR, Sakarya’dan yollara çıkıyor. Radikal tasarımlı C-HR, özellikle hibrit yani hem elektrikli hem de benzinli motorlu versiyonuyla özellikle şehir içinde çok ekonomik yolculuklar sağlıyor.

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Toyota, yeni, yani ikinci nesil C-HR’ı da Türkiye’de üretme kararı aldı. Beşinci nesil hibrit sisteme sahip olan yeni Toyota C-HR, 1.8 litre ve 2.0 litre hibrit motor seçenekleriyle tanıtıldı. Aynı zamanda ilk defa 2.0 litre plug-in hibrit seçeneğine de sahip olan Toyota C-HR, Türkiye pazarında ilk etapta 5. nesil hibrit teknolojisine sahip Hybrid 140 versiyonu ile satışa sunuluyor. “Süper Coupe” olarak adlandırılan tasarımıyla ikonik görünüm daha da pekiştirildi.

Toyota Corolla

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

İlk olarak 90’lı yıllarda yerlileşen Toyota Corolla, aradaki birkaç nesildeki ithalatının ardından güncel versiyonuyla yine “yerli kimliğini” koruyor. Bu sayede ülkemizdeki en fazla tercih edilen sedan otomobillerden olan Toyota Corolla, özellikle hibrit versiyonuyla pek çok kişinin garajında yer alıyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en fazla satılan otomobilinden de bu beklenirdi!

{773183}

Yakında Üretilecek Olan Yerli Otomobiller

Türkiye’nin otomotiv sektörü, yerli ekonominin ve kalkınmanın önemli lokomotiflerinden biri oldu. Uzun yıllardır istihdam ve özellikle ihracat alanlarında zirveyi başka hiçbir sektöre kaptırmayan otomotivde yeni modellerin daha ülkemizden yollara çıkacağı haberleri mevcut. Gelin, yakın zamanda yerli üretim olması beklenen araçlara beraber bakalım.

Volkswagen Transporter & Caravelle

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Ticari araç segmentindeki birleşmelerden nasibini alan iki model arasında Volkswagen Transporter ve Caravelle de yer alıyor. Bir sonraki nesilleri Ford Otosan’ın Kocaeli-Gölcük fabrikasında üretilecek olan kardeşler, yeni transit ile benzerliklere sahip olacak. Bu da ülkemizin ihracat avantajını arttıracaktır.

Dacia Renault Duster

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Türkiye için üretim planlamasıyla ilgili son yılların belki de en dikkat çeken ismi Duster olacak. 13 yılı aşan macerasında dünya çapında yakaladığı 1,7 milyon adedin üzerindeki satışıyla büyük bir başarı elde eden Dacia Duster, yeni nesliyle Türkiye’de üretilecek. Alınan yeni karar doğrultusunda Türkiye’de artık Renault Duster rozetiyle satılacak olan model, gelişen tasarım ve donanımlarının yanında motor tarafında da ilk kez hibrit entegrasyonuna sahne olacak. Renault Duster, hibrit motor seçeneğiyle birlikte 2024’ün ikinci yarısından itibaren satışa sunulacak. Bursa Oyak Renault fabrikasında 2027 yılına kadar 4 yeni Renault modelinin daha üretilmesi planlanıyor. Bu modellerden üçü, B ve C SUV segmentinde yer alacak.

Very / Delivery

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

4 girişimci tarafından, alanında uzman mühendis ve tasarımcılardan oluşan bir ekiple YTÜ Teknopark’ da Kasım 2022’de kurulan EVRY çatısı altında yollara çıkacak Very ürün gamında, binek dışında ticari versiyonun da planlanması dikkat çekiyor. Türk tasarımcı Ali Arslan tarafından tasarlanan Very ürün gamı, modern ve temiz çizgileriyle pek çok kişide olduğu gibi bizim de beğenimizi kazandı. Binek versiyonu “Very”, ticari kombinasyonu ise “deliVery” olarak isimlendirilen modellerin menzil verileri şehir içi kullanım dinamiklerini kolaylıkla karşılama iddiasında.

0 beygir güç ve 140 Nm tork değerleri üreten tek elektrik motoruyla donatılacak olan Very’nin 90 km/s maksimum hız limiti karşımıza çıkıyor. Batarya tarafında ise kullanıcıların ihtiyaçlarına göre 11 kWh, 22 kWh ve 33 kWh kapasiteli seçeneklerin sunulacak olması dikkat çekiyor. Baz versiyonda 150 kilometre dolaylarında olmasını beklediğimiz menzil değeri en üst versiyonda ise 350 kilometre olarak teknik tabloya yansıyor. Batarya tarafındaki en önemli nokta ise 50 kW hızlı şarj desteğinin sunulacak olması. Bu sayede 25 dakikalık dolumda yüzde 30’dan yüzde 80 batarya doluluğu yakalanabilecek. AC şarj kaynağı üzerinden ise aynı şarj oranı 3 saatte yakalanabiliyor.

Ailenin ticari versiyonu deliVery, 4×4 güç aktarımı ve yüksek taşıma kapasitesi sayesinde bu noktada büyük bir kesimin ihtiyacına karşılık verme potansiyeline sahip. Gövde üzerinde yapılan özel tasarımla 3.000 litreye kadar kullanım alanı vadeden modelin taşıma kapasitesi ise 900 kilograma kadar çıkıyor. Güç ve tork değerlerinde herhangi bir değişim gözlemlemediğimiz deliVery’nin maksimum menzili ise 300 kilometreye kadar çıkıyor.

Amperino

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Son yıllarda küresel üreticilerin de radarında olan mikromobilite çözümlerine Türkiye’den bir cevap ile karşı karşıyayız. Bursa/İnegöl’de gerçekleştirilecek üretim sürecinin ardından yollara çıkmaya hazırlanan Amperino C100, 16 yaş ve üzeri A2 sürücü ehliyeti için uygun olmasıyla da geniş bir kitleye hitap edecek. Sürücü ortada koltuk pozisyonuyla dikkat çeken model 3.159 mm uzunluk, 1.500 mm genişlik ve 1.450 aks mesafesi ebatlarıyla geliyor. 370 litreye varan bagaj hacmi de dikkat çekiyor. En iyi oranda 150 kilometrelik menzil iddası taşıyan Amperino C100’ün 2025’te yollara çıkması bekleniyor.

{775218}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları